Silvestrovské a novoročné tradície

Mágia Silvestra a Nového roka. Aké sú silvestrovské a novoročné tradície?

Na Silvestra by sme mali doplatiť všetky dlhy a urovnať spory. No a vyčkávať ako prvého hosťa na Nový rok mladšieho zdravého muža s vinšom:

Silvestrovské a novoročné tradície
https://stock.adobe.com

 „Vinšujem vám šťastlivý nový rok, že nám dal Boh starý prežiť a nového dožiť!“

Aj keď sa dnes na mnohé z dávnych tradícií pozeráme s úsmevom, ba nad viacerými pokrútime hlavou,  predsa len sa potešíme, keď ako prvý na Nový rok k nám príde mladý muž, keď sa nič nerozbije a pre istotu ani nevynesieme smeti… No a rozhodne uvaríme šošovicovú polievku a vložíme si do peňaženky šupinu z kapra. Keby niečo…

Aké sú teda silvestrovské a novoročné tradície a na čo by sme ešte nemali zabudnúť?

  • Silvestrovská noc je magická – sen z tejto noci sa určite splní. Ešte predtým by sme sa mali poriadne umyť a obliecť do čistých šiat, aby sa všetko nečisté uzavrelo v uplynulom roku. Rovnako treba zaplatiť všetky dlhy a urovnať spory.
  • Dodnes sa u nás spája šťastie s prasiatkom, ktoré ho prináša. Preto nesmela na silvestrovskom stole chýbať pečená bravčovina, alebo aspoň uvarený prasací rypáčik. Každý, kto si z neho zajedol, sa nemusel obávať biedy. Inde varili „miliónovú“ polievku – hovädzí vývar s krupicou.
  • Na Nový rok sa mal každý dosýta najesť, aby v nastávajúcom roku netrpel hladom. Dostatok peňazí sa spájal aj so šošovicovou polievkou, trocha šošovice sa kládlo aj pod tanier. Podobnú symboliku majú aj makové jedlá.
  • V prvý deň roka treba skoro ráno vstať a dobre sa naladiť. Dlhšie vylihovanie v posteli by totiž znamenalo, že sa zmeníme na lenivca. Jednou z tradícií je obliecť si niečo nové, aby bol každý  ďalší deň ako nový, a mať pri sebe peniaze, aby sme ich mali po celý rok. Okrem toho bolo treba dávať pozor, aby sa nič nerozbilo – inak  môže byť celý rok naštrbený. 
  • Hojnosť a úrodu mal zabezpečiť mladý muž, driečny a zdravý, vinšujúci celému domu šťastie. Ak prišla do domu na Nový rok prvá žena alebo starší muž, prípadne chorý človek, neveštilo to nič dobré. Ak zavítal do domu niekto cudzí, nesmel prísť s prázdnymi rukami, mal priniesť napríklad koláče alebo peniaze – na znak toho, že neurobí v dome škodu.
  • Na Nový rok musela v celej domácnosti vládnuť čistota, obriadené mali byť aj všetky zvieratá. V dome malo byť všetko na svojom mieste, aby to tak bolo po celý rok.
  • V domácnosti nesmelo byť nič požičané – to by v nasledujúcom roku chýbalo.
  • Ženy chodili do kostola v bielom odeve – verili, že tak sa urodí vysoký ľan.
  • Niekde zasa v prvý deň roka varili halušky – aby obiliu dorástli  veľké klasy.
  • Na Nový rok sa nevynášali smeti – aby sa nevynieslo z domu šťastie. Nekonzumovalo sa mäso z hydiny alebo zajaca – mohlo by nám uletieť šťastie a  rozutekať sa majetok.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach