Upíri medzi nami?

Je na neuverenie, koľko ľudí je aj v súčasnosti presvedčených, že upíri sú stále medzi nami a svojim obetiam vyciciavajú  krv alebo životnú energiu. Asi najznámejší upír je gróf Drakula. Vo Veľkej Británii dodnes zaraďujú tohto  románového hrdinu spisovateľa Brama Stockera  medzi najznámejšie svetové osobnosti. UpíriViera v upírov či vampírov však nevznikla  na základe populárneho románu o Draculovi. Upíri sa vyskytujú v mýtoch mnohých národov už od staroveku. V rôznych kultúrach a obdobiach mohli mať rôznu podobu, no vždy sú to bytosti s mimoriadnymi schopnosťami, živiace sa  krvou. Dokážu sa vraj prevteliť do podoby netopiera prípadne vlka, majú  schopnosť lietať, či dokonca prechádzať cez pevné steny. V európskych povestiach sú to najčastejšie  oživené mŕtvoly, cicajúce  ľudskú krv. Na ich vzhľade je nápadná bledosť, špicaté očné zuby a uhrančivý hypnotizujúci pohľad. Často sa spomína aj silný zápach.  Upír neznáša denné svetlo, preto ožíva vždy len v noci, kedy vstáva z hrobu, vyhliadnutej obeti sa zahryzne do hrdla a vysaje z nej krv. Najedený sa potom ešte pred východom slnka opäť uloží do rakve.  Ak sa ho nepodarí rituálne zabiť, je vlastne nesmrteľný. K starým upírom pritom neustále pribúdajú ďalší. Údajne sa totiž upírom stáva človek, ktorý nezomrel prirodzenou smrťou, ale ho zabili, alebo spáchal samovraždu, môže sa ním stať aj  jedinec výrazne sa odlišujúci od ostatných, prípadne osoba zaoberajúca sa mágiou. Zabrániť premene mŕtveho na upíra sa dalo iba tak, že sa pred jeho  pochovaním vykonali určité zaužívané opatrenia. Najčastejšie sa mŕtvole špicatým kolom prepichlo srdce, alebo sa telo pribilo k truhle klincami, aby z nej nemohlo vstať. Do rakve sa pre istotu kládol aj krucifix. Verilo sa totiž, že pred upírom ochránia človeka kríž, svätená voda alebo obyčajný cesnak. V strachu pred neželanou návštevou  si ľudia vešali cesnakové vence okolo dverí a okien a cesnakom natierali aj všetky kľučky. Odhaliť  upíra je celkom jednoduché. Stačí ho dostať pred zrkadlo. Telo pravého vampíra sa totiž v zrkadle neodrazí.

Vampirizmus – choroba alebo módna záležitosť?
Okrem „pravých“ upírov sa vždy vyskytovali obyčajní smrteľníci, ktorí sa považovali a hlásili za vampírov. Títo ľudia  z rôznych príčin majú potrebu piť ľudskú krv. Môže to byť následkom fyzického či psychického ochorenia, ale často je to len túžba po odlišnosti a módna záležitosť. Takýto „módni vampíri“ sa dnes združujú do záujmových  spoločenstiev,  vydávajú časopisy, majú vlastné internetové stránky i zásielkový obchod so všetkými potrebnými pomôckami. V New Yorku dokonca už od roku 1965 pôsobí najväčším upírsky klub na svete. Tento Drakulov klub má údajne v súčasnosti  vyše 3000 členov.

Energetickí upíri
Osobitnou kategóriou upírov je takzvaný energetický vampirizmus, keď vám iný človek vedome ale aj nevedome odoberá vašu psychickú energiu. Inak povedané, naruší vám vaše biopole a doplní si z neho vlastný nedostatok životnej sily. Voľakedy sa tomu hovorilo počarenie, čo je vlastne  iný výraz na odčerpanie energie a narušenie aury. Podľa niektorých tvrdení môže  takéto „odsávanie energie“ u postihnutého človeka vyvolať chorobu a  dokonca až smrť. Citlivejší jedinci opisujú atak takéhoto energetického upíra ako silný strach a hrôzu, ktorá človeka zrazu bezdôvodne prepadne najmä počas noci. Človek má pocit, že sa nemôže pohnúť a čosi ho intenzívne tlačí na hrudi. Tiež na to existuje ľudový výraz –  gniavenie mory.  Vraj je to vtedy, keď upír vysáva energiu zo srdcovej čakry. Ak ste sa už s takýmito pocitmi u seba stretli a nebol to infarkt, porozmýšľajte, či nemáte vo svojom okolí niekoho, kto by vám chcel vedome škodiť. No niekedy môže človek inému odoberať energiu bez toho, aby o tom vedel. Možno sa už aj vám stalo, že ste po stretnutí s niektorými ľuďmi mali pocit, akoby z vás náhle unikla všetka energia. Existuje viacero spôsobov ako sa brániť pred takýmito „vysávačmi“ energie. Mnohé zaručene účinné spôsoby nájdete aj na internete. Vybrali sme z nich zopár, no za ich účinnosť sa nemôžeme zaručiť. Vytvorte  okolo seba takzvanú ochrannú bublinu. Uvoľnene sa posaďte, pravidelne dýchajte a predstavujte si, že ste vo vnútri gule plnej žiarivého bieleho svetla. Do tohto obalu nemôže nikto a nič vniknúť. Stále si opakujte: „Som v bezpečí, tento ochranný štít ma chráni.“ Takéto imaginárne ochranné vajce ochráni pred energetickými upírmi, uhranutím i stratou energie. Ak  počas dňa, v práci či inde, očakávate narušenie vášho energetického poľa, rituál ochrany vykonajte už hneď ráno. Opakujte si, že sa vaša ochranná bublina automaticky objaví vždy, keď bude treba. Pred pôsobením magických síl nás vraj ochránia  aj určité drahé kamene a minerály. Auru chráni napríklad čierny turmalín a ohnivý achát,  ochranný štít pred energetickými vysávačmi vytvorí  čierny obsidián,  negatívnu energiu pohlcuje jaspis a kalcit. Nuž, vyskúšajte!

Martina Hanzelová