Bohovia severu zostupujú medzi smrteľníkov – Severská mytológia

Neil Gaiman sa pre jednu skupinu čitateľov stal ikonickým vďaka svojmu komiksu Sandman, pre ďalšiu svojím, už aj seriálovým eposom Americkí bohovia a detskí čitatelia po celom svete nedajú dopustiť na jeho Coralinu.

Severská mytológia

Avšak bol to práve jeho záujem o božstvá rôznych kultúr, ktorý ho preslávil celosvetovo. Teraz sa  zameral na bohov Severu, lebo „stanoviť si poradie najobľúbenejších mýtov je rovnako ťažké ako stanoviť si poradie najobľúbenejších jedál (niekedy máte chuť na thajskú kuchyňu, inokedy na suši a niekedy zase túžite po jednoduchej domácej strave, na ktorej ste vyrastali). Keby som si však predsa len musel vybrať, zrejme by vyhrali severské ságy,“ píše Gaiman v úvode knihy Severská mytológia, ktorá vyšla vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Patrika Franka.

Pri tejto knihe obrátil pozornosť priamo na ne, ako zdroj všetkých mýtov a bravúrne ich spracoval do románovej podoby. Ten sa začína zrodom deviatich bájnych svetov, opisuje dobrodružstvá bohov, trpaslíkov i obrov a končí sa súmrakom bohov, ktorý je zároveň zrodom nového času a ľudstva. Verne opisuje panteón hlavných nordických bohov: Odina, najvyššieho z najvyšších, jeho syna Thora, neuveriteľne silného, no nie najmúdrejšieho, a Lokiho, syna obra, Odinovho pokrvného brata, švindliara a neprekonateľného manipulátora. Severskí bohovia majú v Gaimanovom podaní desivo bojovnú povahu, radi podvádzajú druhých, a aj sa dajú podviesť, ich kroky často vedie čistá vášeň. Vďaka svižnému a vtipnému rozprávačskému štýlu naberajú známe príbehy nový, svieži dych.

„Gaiman svojou schopnosťou rozprávať príbehy prepletá starovekú severskú mytológiu s vnímavosťou 21. storočia, čím súčasnému čitateľovi nanovo vytvára celý žáner.“

Newsweek

O autorovi

Neil Gaiman debutoval knihou o popovej skupine Duran Duran, potom vydal biografiu Douglasa Adamsa. Neskôr začal spolupracovať s ilustrátorom Davom McKeanom a spoločne stvorili komiksovú minisériu Čierna orchidea (Black Orchid, 1988). Ako autor komiksových scenárov sa preslávil najmä sériou Sandman. Vo Vydavateľstve SLOVART mu okrem Severskej mytológie vyšli knihy Americkí bohovia, Oceán na konci uliceAnansiho chlapci.