Jan Mühlfeit a jeho prvá kniha

Treba stavať na tom, v čom je človek dobrý! 

Český manažér,, globálny stratég, kouč a mentor Jan Mühlfeit sa narodil 8. januára 1962 v Jihlave.  Takmer 22 rokov pôsobil vo firme Microsoft, z toho posledných 15 rokov v najužšom vedení. Jeho poslednou úlohou pred odchodom v roku 2014 bola pozícia prezidenta Microsoft Corporation pre Európu, ktorú zastával od roku 2007. Je poradcom pre celý rad vládnych a medzinárodných organizácií, ako AIESEC  Svetové ekonomické fórum,  Európska komisia či OECD.

V súčasnosti už aj autor svojej prvej knihy Pozitivní leader.
Jan Mühlfeit

Na slovenský trh prichádza vaša kniha Pozitivní  leader, ktorá vyšla najprv v anglickom jazyku a v zahraničí a teraz sa s ňou konečne oboznámia aj naši čitatelia. Prečo tento „opačný“ postup?

Vysvetlím pre začiatok jednu vec – považujem sa za globálneho človeka a  stratéga, pretože vyše dvadsať rokov som pôsobil v globálnej ekonomike.  To je dôvodom, prečo bola kniha vydaná najprv v angličtine a následne, asi o tri mesiace, aj v češtine. Už niekoľkokrát bola najpredávanejšou knihou na Amazone, v Anglicku je nominovaná na Knihu roka, čo je najvyššie ocenenie v tejto krajine pre autora. A najväčšie vydavateľstvo na svete Pearson, ktoré je vydavateľom práve anglickej verzie, predalo práva do Ruska a Číny.  Rovnako úspešná je už aj v Česku, kde patrí medzi najpredávanejšie nielen v kategórii biznis, ale i celkove v rámci beletrie.

Jan MühlfeitPozitivní leader  je názov – čo si pod týmito dvoma slovami má predstaviť bežný čitateľ?

Rozoberiem najprv lídra. Na to, aby sme mohli v živote fungovať a žiť svoj autentický život, musíme čo najlepšie poznať sami seba. Sebapoznávanie sa však nevyučuje ani na  najlepších  školách. Keď som knihu začal propagovať, či už na harwardskej uviverzite, ale aj iných, zo 600 študentov asi 5 zdvihlo ruky, keď som sa opýtal, či absovovali nejaké hodiny sebapoznávania. Aby sme spoznali sami seba, musíme byť dobrí lídri sami pre seba, aby sme mohli  viesť aj iných ľudí, ak chceme. Ja to chcem robiť, odovzdávať svoje poznatky a za posledných 15 rokov som nalietal asi 200 letov za rok. Prvá vec, ktorú vám v lietadle povedia, kým chcete niekomu pomôcť pripnúť kyslíkovú masku, musíte ju pripnúť sebe. Rovnako je to aj so sebapoznávaním.  Človek musí porozumieť sám sebe, aby mohol porozumieť ostatným – to je o tom lídrovi.

A  prečo pozitívny líder?

Pretože sa dnes ukazuje trend psychológie, ktorému sa hovorí pozitívna psychológia, to znamená, že treba hľadať, čo je na ľuďoch dobré a na tom stavať.   Od prírody sme urobení tak, že časť mozgu,  ktorá narába s emóciami, ktorej sa hovorí opička alebo šimpanz, neustále vyhľadáva to, na čom môžeme zlyhať, sklamať a na to naskakuje. Na to, aby „opička“ uvažovala o jednej veci pozitívne, má ďalších deväť, o ktorých uvažuje negatívne. Tento pomer je potrebné otočiť, pretože je dôležité, ako človek rozmýšľa, či sa na všetko díva negatívne, podozrievavo, alebo si i v ťažkej chvíli povie – je to pre mňa ponaučenie. Od toho  pohľadu závisí, či je človek šťastný a úspešný.  Použijem príklad z histórie – ľudia si dlho mysleli, že nie je možné ubehnúť míľu pod štyri minúty, až kým  to Roger Bannister neurobil. V hlave si vytvárame bariéry, dokonca samotná psychológia viac študuje, čo je na ľuďoch zlé, akoby pátrala po dobrom v nich. Ani umelec, ani športovec a ani biznisman nevynikne nikdy v tom, čo mu nejde, ale naopak, úspešný je v tom, v čom je dobrý. Preto sa volá kniha Pozitivní leader a je o sebapoznávaní, je pre každého človeka a nielen pre lídrov.

Vlastne ste zodpovedali moju ďalšiu otázku, pre koho je kniha určená a čo sa v nej môžeme dozvedieť?

Pre širokú verejnosť, pre kohokoľvek, kto má záujem čítať. Keď sa ma ľudia pýtajú, čo je mojím životným poslaním, odpovedám – pomôcť ľuďom nájsť ich životné poslanie. Sú tam štyri veci, prečo človek svoj potenciál neodomkne – o prvej sme hovorili, že sa sústreďujeme od detstva na odstraňovanie a vylepšovanie nedostatkov, namiesto toho, aby sme sily sústredili na rozvíjanie svojich silných stránok. Druhá vec je – plánujeme skôr, ako zistíme, čí nám to dáva zmysel, čo ideme robiť. Je to ako rozdiel medzi motiváciou a inšpiráciou. Motivácia je dôležitá, ale krátkodobá, pretože je založená na logike a napája nás  do  ľavej časti mozgu, zatiaľ čo inšpirácia – in spirit  – v duši – nás napája do pravej časti mozgu a je schopná vytvoriť dlhodobú citovú väzbu, ktorou je láska k činnosti. U špičkových športovcov sa oveľa viac vyzdvihuje inšpirácia, cesta, lebo len keď je silná inšpirácia, sú aj výsledky. Vtedy to má zmysel, ak dnes prehráme, ale zajtra ideme ďalej…

Jan MühlfeitSom zvedavá na ďalšie…

Treťou vecou je, že sa snažíme stále riadiť čas, neuvedomujúc si, že čas sa riadiť nedá. Čas sa vyčerpá, riadiť by sa mali energie a to sa dočítate aj v knihe – je to energia fyzická, emocionálna, mentálna a spirituálna, ktorá nám pomáha uvedomovať si, čo je naším cieľom, zmyslom. Štvrtou chybou je, že si myslíme, ak uspejeme, budeme mať viac peňazí, budeme šťastnejší, ale takto to nefunguje. V  knihe hovorím  zo skúsenosti  nielen  o svojich úspechoch, ale aj pádoch, depresiách na prelome rokov 2011-2012 – to všetko tam nájdete.

Odomykáte aj detský potenciál, stretávate sa s pochopením rodičov, keď  im ukážete iný,  ako nimi vysnívaný smer životnej cesty dieťaťa?

Naša skúsenosť s kolegyňou Katkou Novotnou, ktorá je spoluautorkou kurzov a súčasne ich so mnou vyučuje, je takáto: Rodičia sa dajú rozdeliť do troch skupín  – prví, poznajú svoje deti naozaj dobre, nie sú prekvapení výsledkami testov. Druhí to čiastočne ovládajú a sú otvorení to  meniť, tretí sa ma snažia presvedčiť, že ich dieťa také nie je, hoci testy robilo ono. Vtedy im dám za príklad rodičov, ktorí vozia svoje dieťa na tenis, napriek tomu, že tenis nikdy nehrali, kričia na dieťa, nadávajú mu, urobia si z dieťaťa trofej a bojujú s inými rodičmi, čo je zlé. Ale v 99 % sú náchylní prijať nové poznatky o vlastnom dieťati a pre mňa je skutočne odmenou, keď poďakujú, že sme im pomohli odhaliť ten skrytý potenciál. Druhou odmenou pre mňa je, keď nám napíšu samotné deti o svojich  úspechoch – napríklad nedávno dievčatko, ktoré ako jediné  z celej triedy dostalo jednotku z matematiky, pretože jej „opička“ neurobila emocionálny únos,  keď do konca písomky mala málo času, ale naštartovala sa a dala to. Teší ma, keď učitelia majú ústretový vzťah k odomykaniu potenciálu a rád spomínam na prípad v Liberci, kde sme prednášali pre učiteľov a tí následne prišli so svojimi deťmi. Rozbiehali sme to opatrne,  jeden seminár za mesiac a teraz ich už máme jedenásť a viac. Stále je to pole neorané,  myslím, že týmto smerom by školstvo malo postupovať, i keď viem, nejde to zo dňa na deň a chvíľu im to bude trvať. Ale na zmeny v školstve je tu Ministerstvo školstva, nie my.

Pracuje sa vám náročnejšie s deťmi, alebo rodičmi? Rodič rozhoduje sám za seba a za dieťa vlastne tiež?

Rodičia by mali deti usmerňovať, ale nechať ich rozhodovať. Sám mám skúsenosť z mladosti, keď som mal prihlášku na vysokú školu telesnej výchovy a športu a prišiel za mnou otec, ktorý mi povedal – teba zaujímajú počítače, tie raz zmenia svet, nechceš si tú prihlášku prepísať? On ma nenútil – dal mi otázku, o dva dni som ju prepísal a dostal som sa k Billovi Gatesovi. Otvorené otázky sú dôležité v komunikácii s deťmi a týmto smerom sa bude uberať i náš seminár – Rodič ako pozitívny kouč. Deti sú tvárne, dokážu sa učiť tri jazyky naraz, majú v hlave vlastné „programy“, nie nabraté z okolia.

Jan Mühlfeit

V televízii ste mali program Skrytý potenciál, máte spätnú väzbu od ľudí, ktorým ste zmenili životy, možno obrátii naruby?

Rozdelil by som to na viac častí, bol to samotný program, potom videá, ktoré videlo okolo 400-tisíc ľudí a ďalšie veci,  ako moja účasť v programe Jana Krausa, či u vás na Slovensku u Adely Banášovej – takže ľudia, ktorí ma videli aj niekde inde,  mi napíšu, že som im zmenil život. Je množstvo firiem, kde chodili najprv dvaja ľudia na školenia, potom som chodil robiť školenia pre firmy. Ja môžem ľuďom ukázať cestu, ale prvý krok musia urobiť sami. Ako má slogan jedna moja obľúbená  športová  firma – Musíš to urobiť, pretože doslova neznášam vetu – Seď, dievčatko, v kúte, ak budeš dobrá, nájdu ťa – to si nikto na tričko nedá.

Jan Mühlfeit v talk šou Adely Banášovej

Spomenuli ste otca, ktorý vám v podstate jedinou otázkou zmenil život. Kto a alebo čo vás v živote najviac ovplyvnilo?

Určite otec, ale to som si uvedomil oveľa neskôr. Premýšľať o ňom som viac začal, až keď som ho pred troma rokmi stratil. Skôr ako zomrel, trávil som s ním veľa času a rozhovormi s ním som si uvedomoval, že je množstvo vecí, ktoré v Microsofte robím rád, ale nie je to na sto percent. Preto som sa po dvadsiatich dvoch rokoch rozhodol odísť a vedel som, že chcem robiť veci, ktoré ma bavia naplno a chcem pomáhať ľuďom.  Tým, že som vyšiel z pomerne skromných pomerov  a neskromne – dosiahol veľa v gobálnej ekonomike, nebál som sa odchodu, bol to zase vplyv otca. Potom určite  Bill Gates svojimi víziami, že čokoľvek si človek zaumieni, môže dosiahnuť, lebo nič nie je nemožné. A Budha.  On nie je boh, je psychológ. Je to človek, ktorý hovoril, že môžeme kontrolovať svoju myseľ, keď kontrolujeme svoju myseľ, sme schopní vnímať silu okamžiku a nelipnúť na veciach.

Neoľutovali ste žiadnu svoju životnú zmenu?
Nie, život je taký, aký je. Nie všetky moje životné rozhodnutia boli jednoduché a aj keď sa stretli s nevôľou, ja som neľutoval. Vždy som stretol zaujímavých ľudí, mnohému som sa od nich naučil.

Kedy a kde odprezentujete svoju knihu Pozitivní leader na Slovensku a prídete sa ukázať osobne?

Áno prídem, budem hosťom v talk šou Jozefa Banáša, ktorú má v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici v Bratislave 09. 10. 2017 a tam uvedieme knihu aj na slovenský trh a už teraz sa teším na hostí a budúcich čitateľov, tak srdečne pozývam. Určite bude autogramiáda a pohovoríme si nielen o knihe.

Čo máte naplánované na Slovensku okrem krstu?

Dlhodobo spolupracujem s Dášou Černou Gejdošovou, robíme semináre, 25. novembra máme v Bratislave, v hoteli Pontheo Odomykanie ľudského potenciálu, na ktorý sa ešte stále môžete prihlásiť na emailovej adrese dasa dasa@dasacerna.sk, školíme vo firmách, je toho neúrekom. O všetkom informujeme na www.janmuhlfeit.com  a veríme, že sa stretneme aj s vašimi čitateľmi.

Pozvánka na seminár

Anna Ölvecká

Čitateľská súťaž !!!

Odpovedzte na súťažnú otázku a troch z vás vyžrebujeme a odmeníme knihou.

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

[poll id=“203″]

Výhercovia:

1. Zuzana Horvathova, Polomka

2. Mária Frnová, Turčianske Teplice

3. Petra Soliarová, Nitra

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach