Do kín prichádza strhujúci triler AMNESTIE

Herec Juraj Bača okúsil útrapy väzenia

Väzenské prostredie zvnútra dôverne  poznajú len  tí, čo si v ňom „posedeli“. „Keď som sa v tom autentickom väzení ocitol, úplne ma to zobralo, nebolo mi všetko jedno, nehanbím sa povedať, že mi bolo do plaču,“ povedal o pocitoch z nakrúcania sympatický  Juraj Bača a dodal: „Pre postavu Drahomíra Lupku som schudol 8 kíl v čase, keď som už vlastne ani nemal z čoho…”

Amnestie

Veľmi realistický obraz najťažšieho slovenského väzenia z prelomu 80. a 90. rokov minulého storočia ponúka nový film Amnestie. Rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť – a nielen pre kruté situácie z Leopoldova, vrcholiace vzburou väzňov.

Očakávaný film Amnestie je inšpirovaný komunistickou perzekúciou a  dôsledkami prepustenia vyše 20-tisíc väzňov v prvých mesiacoch vlády prezidenta Václava Havla. Dostáva sa do kín v čase blížiaceho sa 30. výročia Nežnej revolúcie.  Je to prvý československý film, ktorého príbeh sa nakrúcal v prostredí, kde sa skutočne odohral – v leopoldovskej väznici. Je plný akčných scén a napätia a zaiste vtiahne diváka do toho obdobia novodobých dejín, keď padali múry totality a radikálne sa menila spoločnosť. Opätovne sa mala „narodiť“ aj demokracia – či sa tak stalo, nech si odpovie každý sám.

Ako sa filmári dostali do autentického väzenského prostredia?

„Nebolo to jednoduché, ale vďaka dobrej spolupráci s ministerstvami spravodlivosti a vnútra sme získali do filmu všetko, čo si náš príbeh vyžadoval. V priestoroch väzníc sme nakrúcali celkovo desať dní. Tam som pochopil, že muselo byť nesmierne ťažké prežiť vo väzení niekoľko rokov len preto, že ste nesúhlasili s komunistickým režimom. Napríklad Václav Havel strávil vo výkone trestu päť rokov,” povedal o natáčaní v Leopoldove Maroš Hečko, producent a jeden z autorov scenára.

Náročná príprava Juraja Baču

Sympatický herec sa na svoju prvú hlavnú úlohu v celovečernom filme intenzívne pripravoval takmer rok pred nakrúcaním. „Narodil som sa v roku 1987 a obdobie normalizácie registrujem skôr z rozprávania rodičov. Mal som šťastie, že sa  našlo mnoho známych, ktorí mi sprostredkovali živý obraz doby tesne pred revolúciou. Doplnil som ho knižkami o Dubčekovi, Husákovi či Havlovi,“ vysvetľuje Bača, ktorého postava väzňa  Lupka je trénerom karate. Juraj sa teda podrobil tvrdému tréningu: „Dostal som poriadne zabrať. No stálo to za to všetky scény, až na jedinú, som absolvoval sám, na vlastné riziko, bez kaskadéra. Súčasťou tejto tvrdej prípravy bolo aj nájsť vlastnú vnútornú rovnováhu, keďže moja postava takmer vôbec nerozpráva,“ usmieva sa. A čo bolo pre talentovaného herca úplne najťažšie? „Diéta. Schudol som osem kíl, a to som si myslel, že sa to  už nedá.  Výsledkom je prepadnutá tvár a vystúpené lícne kosti, ktoré presne zapadajú do väzenského prostredia,“ priznáva sa Juraj.

Vynikajúce herecké obsadenie

Predlohou k filmu sa stala kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Pod réžiu sa podpísal Jonáš Karásek. V tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom je známy aj vďaka úspešnému filmu Kandidát. Dramatický a silný príbeh troch rodín z Amnestií sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Osudy hrdinov sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie, udelené 1. januára 1990, len pár dní po jeho zvolení za československého prezidenta, ako aj následné udalosti v leopoldovskej väznici.  V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť okrem Juraja Baču na Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Janu Oľhovú, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Romana Luknára, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku a mnohých ďalších. Herecké výkony patria k ozdobám tohto filmu.

Snímka vznikla v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm, distribučne ho zastrešuje Continental film. V kinách sa premieta od 31. októbra.

Foto: Michal Stašák