Film Green Book sa určite oplatí vidieť 

Oscarová snímka roka práve teraz v našich kinách

Green Book

Green Book bola „cestovateľská“ príručka pre čiernych obyvateľov USA, ktorou sa od tridsiatych do šesťdesiatych rokov minulého storočia museli riadiť, aby našli hotely, reštaurácie či iné podniky, kam mohli vojsť. Koncom tohto obdobia, v šesťdesiatych rokoch, sa odohráva príbeh úspešného afroamerického klaviristu Dr. Dona Shirleyho (Oscarom ocenený Mahershala Ali) a jeho šoféra talianskeho pôvodu Tonyho (nominovaný Viggo Mortensen). Nesúrodú dvojicu spojí cesta na americký juh, počas ktorej musia bojovať  so spoločenskými predsudkami a s netoleranciou. Dvojmesačná cesta ich natoľko spojí, že sa stanú priateľmi do konca života. Pozoruhodný filmový príbeh plný bizarných situácií, niekedy úsmevných, inokedy dojímavých, vychádza zo skutočnej udalosti.

Skvelá herecká dvojica

Tragikomický film  Green Book len pred pár dňami získal trojicu ocenení americkej Akadémie filmových umení a vied, známych ako Oscar za najlepší film, najlepší pôvodný scenár a najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Teraz prichádza do našich kín a podľa celosvetových ohlasov sľubuje zážitok, aký sa na plátnach objaví len veľmi výnimočne. Okrem silného príbehu, ktorý kladie množstvo otázok a dnes pôsobí priam neuveriteľne, že v krajine ako USA mohlo dochádzať k takému silnému potieraniu ľudskej dôstojnosti len pre farbu pleti,  sa opiera aj o mimoriadne herecké výkony ústrednej dvojice predstaviteľov. Nakrúcanie s oceňovanými profesionálmi, ktorí si rozumeli aj po ľudskej stránke, si režisér Peter Farrelly nevie vynachváliť: „Chémia medzi Viggom a Mahershalom je fenomenálna. Očakával som to na plátne, pretože obaja sú veľmi kvalitní herci, ale videl som to aj mimo kamery. Viggo má úžasný zmysel pre detail a neustále premýšľa. A Mahershala je veľmi pokojný, skôr ako zenový majster, ktorý si odpočinie a potom príde, urobí, čo má a opäť sa vzdiali. Bol to výborný výber.  Som presvedčený, že okrem akademikov to ocenia najmä diváci, ktorí si film prídu pozrieť, “ hovorí režisér úspešného filmu.

Green Book

O čom je príbeh?

Keď sa vyhadzovač z taliansko-americkej štvrte v Bronxe Tony Lip  stane šoférom doktora Shirleyho, prvotriedneho černošského klaviristu, musia sa počas koncertnej šnúry od Manhattanu až na ďaleký juh spoliehať na tzv Zelenú knihu (The Negro Motorist Green Book) – príručku informujúcu černošských motoristov, v ktorých podnikoch a inštitúciách budú v bezpečí. Dvojica je na ceste konfrontovaná s rasizmom, nebezpečenstvom, ale aj nečakanou ľudskosťou a humorom, pričom svoju rozdielnosť musia dať obaja muži bokom, aby v  ťažkých podmienkach prežili. Veľmi sa zblížia a napokon prežijú jedinečnú životnú cestu.

Film sa pre jeho ľudskosť, priateľstvo, odvahu postaviť sa jeden z druhého, úprimnosť a v neposlednom rade aj skvelú dobovú hudbu určite oplatí vidieť.  

(bv)

Foto: Continental film