Hana Zagorová zaspieva v Bratislave

Stále spievam pre vypredané sály

Stálica českej populárnej hudby prišla v septembri  s hudobnou novinkou– novým albumom, ktorý  nazvala podľa pesničky speváka a skladateľa Mareka Ztraceného – Já nemám strachAlbum je štýlovým mixom popu so šansónom a jeho ústrednou myšlienkou je nachádzanie optimizmu v prekonávaní nástrah, ktoré prináša osud, láska a ubiehajúci čas. Album obsahuje dvanásť piesní. Nové, ale i osvedčené hity si slovenskí poslucháči budú môcť naživo vypočuť už 2.decembra 2018 na koncerte v bratislavskom Istropolise.

Hana Zagorová
Hana Zagorová

Na koncertoch ľudia priam bažia za vašimi hitmi, ktorých máte neúrekom. Čo vás ženie dopredu, aby ste vydali nový album, ktorý je, mimochodom, krásny?

Naraz som mala pocit, že dozrel ten správny čas. Asi prvým impulzom k jeho nahraniu bola pesnička Radůzy Anděl strážný.

Anděl strážný

Trvalo dlho, kým ste sa rozhodli, že chcete nový album?_A ako prebiehal potom výber piesní?

Keď začali chodiť prvé pesničky, tak som zistila, že takmer všetci autori sú speváci. Popri už zmienenej  Radůzy  to bol Marek Ztracený, Martin Chodúr, Xindl X,Jiří Březík… Veľmi ma teší, že hoci by si tie pesničky mohli nechať pre seba, pretože sú fakt báječné, venovali ich mne. Už na demosnímkach, ktoré mi poslali, ich spievajú ohromne. Veľmi si to vážim.

Rada spolupracujete s mladými autormi, a čo pre vás táto spolupráca znamená?

Nebolo  to prvoplánové, ale autori, s ktorými som bola zvyknutá spolupracovať, píšu už menej, čo je okrem iných,  prípad Jiřího Zmožka, ktorý mi napísal desiatky šlágrov, alebo práve nemali pre mňa vhodnú pesničku.

Máte ešte nesplnený hudobný sen? Aký album alebo pieseň by ste rada naspievali?

Hudobné sny tohto typu nemám. Vždy sa riadim momentálnym nápadom.

Čím vás oslovil Marek Ztracený natoľko, že ste si jeho pieseň Já nemám strach vybrali za titulnú na nový album?

Určite názvom, ktorý sa mi videl tak trochu frajerský a veľmi sa mi páčil. A špeciálne u neho bolo zvláštne, že sa absolútne trafil do slovníka, ktorý používam. Vystihol i to, že sa príliš neobzerám  do minulosti a žijem  tým, čo je teraz. A teraz je mi veľmi fajn. Pokiaľ píšem texty k mojim pesničkám, tak v nich bývam niekedy veľmi nostalgická. Pred siedmimi rokmi som si napísala text k pesničke Mé dětské svátky a v ňom spievam:

Cesty domů vedly zdaleka i zblízka

Vzpomínáš, jak tenkrát zrána jiskřil sníh

Moje máma zase v kuchyni si píská

A táta veze domů stromek na saních.

Bože můj, ať se vrátí

Všechna kouzla pohádek a dětských víl

Andělé je cestou ztratí

V ulicích – kde je ten princ, co na mě zbyl

Mé dětské svátky ať jsou zpátky na pár chvil

Mé dětské svátky:

Z čoho, naopak, strach máte?

Je zbytočné mať strach z vecí, ktoré nemôžete ovplyvniť.  Naopak, mám strach z vecí, ktoré sa ovplyvniť dajú. Od hlúposti, cez zlobu, nespravodlivosť a smútok, až k životu bez lásky. U vecí, ktoré môžete zmeniť, je vždy nádej, že sa môžu zmeniť.

V piesni Já se netrápím sa spieva o tom, ako nepočítate vrásky, dokonca sa nebojíte zabúdania a konca… kedy dospeje žena k podobnému rozhodnutiu, že je a žije práve teraz a pre túto chvíľu?

Zabúdate na to, že  som interpretka, a že text napísal Marek Ztracený. Jeho text sa presne hodil  do môjho súčasného životného pocitu a nálady.

Já nemám strach:

V súčasnosti chystáte v Bratislave koncert, ktorý bude spoločný s Petrom Rezkom. Čím bude iný ako predchádzajúce?

Bude už 2. decembra  v bratislavskom Istropolise a ja sa do tejto sály vždy veľmi rada vraciam. Iný bude novými pesničkami.

Slovenské publikum  –  ako ho vnímate a čo pre vás znamená vystupovať na Slovensku?

Viete, je zvláštne, že vôbec nevidím rozdiel medzi vystupovaním v Čechách a na Morave a na Slovensku. Vnímam nás stále ako Československo. Možno je to i tým, že mám na Slovensku rodinu, a tak sa u vás vyskytujem celkom  často.

Maluj zase obrázky:

Čo vám prináša najväčšiu radosť aj po toľkých rokoch koncertovania?

To, že stojím na javisku, robím prácu, ktorú zbožňujem. A stále spievam pre vypredané sály.

Počúvate doma svoje staršie piesne?

Tak to sa priznám, že nerobím, len v prípade, že sa ich práve učím na koncert, ktorý ma  čaká.

Keď si od svojej tvorby potrebujete oddýchnuť, čo počúvate?

 Hovorí sa, že pre muzikantov je najlepšia hudba ticho. S tým musím niekedy súhlasiť.

Vaše obdivovateľky si určite myslia, že vďaka bohatej kariére máte už doma všetko, po čom ste kedy túžili.  Predsa len, dokážu vám robiť radosť nákupy? A ak áno, tak čo najradšej nakupujete?

Na nákupy nemám príliš čas, pretože naozaj veľa pracujem. Práca mi robí väčšiu radosť, než nákupy. Pokiaľ som so Štefanom v zahraničí, kde je angažovaný  v niektorom slávnom opernom dome a skúša, rada po obchodoch chodím a tu a tam si niečo kúpim. Oveľa  radšej u nás nakupuje Štefan.V obchodoch alebo cez  Internet.

Predstava relaxu – aká je tá vaša?

Dobrá kniha, milujem severské detektívky. Spoločnosť človeka, ktorého mám rada. A tiež dobré jedlo.

Blížia sa Vianoce, pečiete koláčiky? Ak áno, prezradíte recept na najobľúbenejšie?

Keby som  na to mala čas! Pretože pečenie koláčikov som mala vždy veľmi rada. V posledných rokoch  to ale dosť zanedbávam. Tento rok však nejaké predsa len upečiem, jeden  –  dva druhy, aby voňal byt.

Vianoce klopú na dvere, už viete, kde a ako ich prežijete?

Obvykle sme roky boli v Košiciach, kde mal Štefan až do tohtoročného mája svoju mamu.  Štefanovi bratia Peter a Ján so svojimi rodinami prídu k nám do Prahy a príde i moja  sestra Evelýna so svojim synom Honzom a jeho rodinou. Na Štedrý deň budem podľa receptov Štefanovej maminky robiť kapustnicu a zemiakový šalát. Potom urobím sviečkovú, ktorú majú všetci veľmi radi.

Je naprosto nezbytné:

Na Silvestra sa chystáte vystupovať, alebo ho prežijete doma v pokoji?

Na Silvestra nikdy nepracujeme a príchod nového roku oslavujeme v Prahe s našimi priateľmi.

Anna Ölvecká

Foto: Anna Kovačič