Hodinárov učeň – rozprávka, ktorá pobaví deti i rodičov

Klasická rozprávka Hodinárov učeň poskytuje zážitok pre celú rodinu originálnym príbehom, humorom, výpravou i skvelými hercami. Štartuje v kinách 12. septembra.

Hodinárov učeň

Hodinárov učeň je poctou klasickej hranej rozprávke, ktorej originálny príbeh pochádza z dielne scenáristky a režisérky Jitky Rudolfovej. Po predchádzajúcich filmoch ZúfalciRozkoš siahla po úplne inom žánri a nakrútila rozprávku o statočnom Urbanovi a chamtivom hodinárovi. Ten svojho učňa vyšle do sveta hľadať zázračné hodiny, ktoré dokážu varovať pred smrťou – Urban sa musí vydať na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré môže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu, dobrému srdcu a najmä láske k milovanej Laure, hodinárovej dcére.

Rozprávka, ktorá vznikla v česko-slovenskej koprodukcii spoločností Evolution Films (CZ) a PubRes (SK), už zaznamenala svoje prvé úspechy a nadšené reakcie detského i dospelého diváka počas letných predpremiér  10. augusta v Banskej Štiavnici, kde bol film  za účasti delegácie prezentovaný na festivale 4 živly a na bratislavskej Magio pláži v rámci projektu Bažant Kinematograf.

Do úlohy hlavných hrdinov príbehu režisérka obsadila dvoch mladých talentovaných hercov  – Michala Balcara (Urban) a vo filme debutujúcu slovenskú herečku – poslucháčku VŠMU Danu Droppovú (Laura). V postave lakomého hodinára exceluje vynikajúci český herec Viktor Preiss,  ktorý o filme hovorí : „Žáner rozprávky je nesmrteľný, ale určite nie bezodný, a preto sa isté motívy a schémy chtiac- nechtiac opakujú a vzájomne sa na seba podobajú. Vymyslieť, napísať a realizovať originálny rozprávkový príbeh je umenie. Rozprávka režisérky Jitky Rudolfovej je v mnohých ohľadoch atypická a originálna, a to je, pevne dúfam, dobré znamenie.“

Úlohu hodinárovej ženy stvárnila slovenská herečka herečka Éva Bandor ( Ďakujem, dobre, Čistič, Agáva, Out, Učiteľka).

„Nositeľmi“ humoru sú najmä postavy troch sudičiek, ktoré hneď v úvodnej scéne vložia Urbanovi do vienka dve  proroctvá – jedno  želá bohatstvo a lásku, druhé chudobu a nekonečné strasti.  Jitka Rudolfová do týchto úloh obsadila  skvelých hercov,  s ktorými má skúsenosti už zo svojich predchádzajúcich filmov – Janu Plodkovú, Václava Neužila a Jaroslav Plesla.

Úlohu hostinského si zahral nemenej známy Michal Krobot.

Atraktívne lokácie a nádherné kostýmy doplňujú celkový filmový zážitok z tejto  naozaj netuctovej rozprávky a poskytujú skutočnú pastvu pre oči.