Hviezdy očarili Bratislavu

José  Carreras a  Natália Ušakova  priniesli do Bratislavy krásne Vianoce
Opäť sme dostali pred Vianocami krásny hudobný darček, ktorý nám tento raz priniesli dve osobnosti svetovej hudobnej scény – José Carreras  a  Natália  Ušakova. Bol to nezabudnuteľný hudobný zážitok. Takmer v trojhodinovom vodopáde hudby sme mali možnosť „live“, priamo u nás doma – teda  v hale bratislavského štadióna O. Nepelu – počúvať v ich podaní nielen árie a kantilény klasickej hudby, ale aj  dnes už viac-menej  klasické vianočné  melódie, ktoré môžeme počuť azda všade na svete. Obaja umelci nekoncertovali u nás po prvýkrát. Už v minulých rokoch sme ich mohli obdivovať, napr. J.Carrerasa v r. 2011 v Košiciach a N.Ušakovu na scéne SND v opere Eugen Onegin. Aj keď sú nesporne obe osobnosti  dobre známe našej verejnosti, predsa len pár slov o nich určite poteší…

José CarrerasSpieval odmalička
José  Carreras, Katalánec,  plným menom Josef Maria Carreras i Coll ( nar. 1946 v Barcelone), pochádza z veľmi skromných rodinných pomerov, a práve preto jeho rodina  za vidinou  lepšieho života emigrovala do Argentíny. Ale po krátkom čase a sklamaných očakávaniach sa malý José vrátil s rodičmi späť do Španielska. Hudobný talent sa u malého chlapca  prejavil už skoro, v čom ho veľmi  podporoval jeho starý otec Salvator Coll. Nasledovalo štúdium hry na klavíri a spevu, a tak už ako osemročný spieval v rozhlase Verdiho  „La donna e mobile“. Pozoruhodný talent malého José priviedol  na javisko opery v Barcelone, kde ako 11-ročný debutoval v parte detského sopránu v Pucciniho opere „Bohéma“. Aj keď ďalej pokračoval v štúdiu spevu, predsa podľa predstav rodičov bolo treba v živote mať tiež „seriózne“ povolanie, a tak na Univerzite v Barcelone študoval chémiu. Keďže však spev a hudba boli silnejšie, po niekoľkých semestroch cesta k svetovej hudobnej kariére bola otvorená. Za mladým umelcom stáli  osobnosti ako Herbert von Karajan, alebo jeho krajanka Monserrat Caballé  a mladý José  išiel z role do role, na všetkých špičkových svetových scénach – Metropolitan Opera – New York, alebo La Scala- Milano, Viedeň , Salzburg, San Francisco, Londýn, Paríž,… Nielen klasická opera je jeho doménou. Rovnako interpretuje party z operiet, zarzuely( španielskú obdobu operety), alebo muzikály. Je nezabudnuteľný napríklad aj ako Tony v  Bernsteinovej „West Side Story“… a tak môžeme pokračovať ďalej…

Zákerná choroba ho potrápila
Ale v r. 1987, v čase prác  na Pucciniho „Bohéme“, postihlo ho zákerné ochorenie – leukémia! Prognóza na úspešné vyliečenie bola
malá, 1 : 10 !  Zaiste nielen drastická liečba, ale aj silná  vôla  zvíťazili. Po roku sa  opäť pomaly vracia na scénu – i keď zákerná choroba  zanechala svoje stopy . Sama to mám dodnes pred očami! Postupne sa vrátil a vracia na svetové pódiá, kde pracuje dodnes. 
Po svojom návrate patril k trojici absolútnych tenorov spolu s Luccianom Pavarottim a Placidom Domingom, ktorí v takejto zostave prvý raz vystúpili na nezabudnuteľnom koncerte v antických Terme di Caracalla v Ríme a potom pravidelne tiež na vianočných koncertoch  „Christmas in Viena“, ktoré sledoval celý kultúrny svet. Za akési nadviazanie a pokračovanie v tejto tradícii môžeme považovať tiež  „Vianočný koncert“, ktorý sme zažili 20. decembra u nás, v Bratislave, kde José Carreras spieval spolu s nemenej výbornou , Natáliou Ušakovou. Táto svetoznáma ruská sopranistka , narodená v Taškente, vyštudovala spev v Petrohrade, ale i v rakúskom Grazi a v nemeckom Mníchove. Dnes žije vo Viedni  a pôsobí na všetkých významných  svetových scénach.

Ešte jeden významný medzník v živote José Carrerasa  nemôžeme opomenúť. Po  návrate do aktívneho života, v r. 1988, založil nadáciu  venovanú na pomoc liečby leukémie -“Fundació Internacional Josep Carreras per a la Lluita contra la Leucémia“- so sídlom v jeho rodnej Barcelone.

Pre tento cieľ , okrem iného, každoročne od r.1995, poriada veľké  „José Carreras Gala“, posledné napr. 13.decembra t.r. v Lipsku., z ktorých získané peniaze sú určené ako príspevok na výskum, vývoj a celú prácu vedcov a lekárov pre pomoc postihnutým pacientom, čo určite z roka na rok pomáha  záchrane mnohých životov (ako povedal, dodnes sa získalo okolo 100 miliónov eur).

Nádherná atmosféra na bratislavskom koncerte
Ale vráťme sa k bratislavskému koncertu.Takmer trojhodinové vystúpenie malo dve časti. Po úvodnej, temperamentnej predohre k Straussovej operete „Netopier“, nasledovali klasické skladby  španielskej hudby v podaní oboch interpretov, ale aj obľúbená ária Rusalky z rovnomennej opery A.Dvořáka, v nádhernom podaní N.Ušakovej (samozrejme, v originálnom jazyku), čo  publikum odmenilo dlhotrvajúcim potleskom.

Druhá časť koncertu mala vyslovene vianočný charakter. V tejto časti spolu José Carreras a  N. Ušakovová spievali spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a Zborom Opery Štátneho divadla Košice,  známe vianočné skladby –  Adeste Fideles, Cantique de Noel, Little Drummer Boy, a ďalšie. Samozrejme, že vrcholom bola  „Tichá noc“, ktorú podali okrem originálu v nemčine, tiež  španielčine a angličtine a  N.Ušakova zaspievala aj v slovenčine.  V podaní N.Ušakovej odoznela ešte, ako prídavok, nádherná ária  „O mio bambino caro“ z menej známej Pucciniho opery „Gianni Schicchi“( s obľubou ju spievali a spievajú všetky slávne sopranistky od Marie Callas až po Annu Netrepko). Že úspech bol obrovský, vari netreba ani hovoriť.

Koncert končil už dnes klasickou vianočnou melódiou Irvina Berlina „White Christmas“ – „ Biele Vianoce“, ktorá zdvihla celú halu do „standing ovation“ a lúčenie s  učikujúcimi nebolo lahké. Na záver možno povedať, že to bol krásny zážitok, možno pre mnohých aj vianočný darček. Obom interpretom ostáva zaželať všetko najlepšie a možno niekedy opäť „Dovidenia!“.