Ján Berky Mrenica – z Očovej do sveta

Koncert na počesť Jána Berkyho Mrenicu k jeho nedožitým 80-tym  narodeninám  sa uskutoční už 14 mája 2019 v AXA aréna NTC Bratislava o 19.00 hodine.

Slovenský huslista, virtuóz, primáš a skladateľ. Je otcom Jána Berkyho Mrenicu ml. a záronveň držiteľom mnohých ocenení sa narodil 11. mája 1939 v Očovej a zomrel 12. októbra 2008. Získal zlatý nosič za predaj albumu Primášov sen pri predaji viac ako 5000 kusov.

Ján Berky Mrenica

Od roku 1958 pôsobil 32 rokov ako koncertný majster v SĽUK-u.

Slovenskú ľudovú pieseň prezentoval počas tvorivého obdobia vo vyše 50 krajinách celého sveta. So SĽUK-om zažil veľa radostných okamihov. V roku 1975 bol SĽUK pod jeho vedením v Indii, kde sa mu splnil sen – hral na vysnívaných „stradivarkach“, ktoré mal zapožičané od primariusa anglického kráľovského kvarteta. V Amerike sa tešil zase z dueta s legendárnym trúbkarom Luisom Armstrongom v džezovom klube na Broadway.

V roku 1991 založil a viedol orchester Diabolské husle, zároveň bol aj hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa. V roku 1997 prevzal vedenie orchestra syn Ján. Jeho majstrovstvo je zaznamenané na sedemnástich albumoch.

Diabolské husle

Orchester tvorí osem hudobníkov, ktorí sú absolventmi hudobných akadémií.
Od roku 1997 umelecké vedenie telesa prevzal Ján Berky Mrenica ml., ktorý pokračuje v umeleckých úspechoch svojho otca.

V roku 2000 prevzali od slovenskej hudobnej akadémie 3x cenu Grammy: Interpret roka, Album roka, Najlepší orchester. Diabolské husle už niekoľko desaťročí znamenajú to najlepšie v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku. Vďaka unikátnym hudobným, ale i dramaturgicky neobyčajným prvkom sú vystúpenia vždy veľkým prekvapením pre široké spektrum publika a kritikov.

V roku 2009, keď opäť začal orchester pôsobiť, vznikli dva zaujímavé projekty „Hviezdy folklóru“ v spolupráci s tanečným súborom „Čarovné ostrohy“ a program „Dáma v čiernom – Svetová cigánska pieseň“ v spolupráci so speváčkou Jankou Orlickou.
V podobe „Veľké Diabolské husle“ sa začala aj spolupráca s českou „slávicou“ Luciou Bílou. Repertoár telesa má široký záber od klasickej hudby až po folklór – slovenský, rómsky, ruský, balkánsky, pop, jazz.

Účinkujúci hostia na koncerte 14. mája 2019 v bratislavskej AXA Arene  – NTC:

Diabolské husle

Zlaté husle

Barbora Botošová

Pavel Šporcl (ČR)

Jana Bernáthová (soprán) Martin Babjak (barytón) Ján Babjak (tenor)

Jana Orlická

Gypsy Jazz SK / Ján Berky Mrenica ml. (husle), Michal Bugala (gitara), Marco Pillo (gitara, spev), Zsolty Varady (gitara)

FRAGILE

Marián Čekovský

Peter Lipa

Eugen Botoš Finally

Exkluzívny hosť: Lucie Bílá.