Marta Kubišová – album SOUL

7. októbra vyšiel posledný album Marty Kubišovej – album „SOUL“.

Ide o kolekciu piesní, ktoré speváčka túžila spievať už v „prvej“ kariére, doplnená skladbami, ktoré ju oslovili v nedávnej dobe… Dvanásť skladieb v nezameniteľnom podaní Marty Kubišovej je viac než dôstojnou rozlúčkou na záver umeleckej kariéry, ktorý plánuje na budúci rok.

Marta Kubišová album Soul Marta Kubišová mala presnú predstavu o poslednom albume svojej umeleckej kariéry

pripraviť soulové piesne, ktoré túžila spievať a nahrať počas svojej (ako sama hovorí) prvej kariéry. Bez výnimky sú to pesničky prevzaté, predovšetkým od amerických autorov. Väčšina z nich je známa v podaní černošských vokalistiek, ako sú Aretha Franklin, Dionne Warwick, Diana Ross, Shirley Bassey a podobne. Samozrejme, v podaní Marty Kubišovej piesne znejú inak, než v originálnom znení (či v ďalších verziách), je to stále tá charakteristická Marta, ktorá veľmi dobre vie, o čom spieva. A tiež cítiť, že album nie je o hlasovej ekvilibristike, ale o precítení a zážitku. Pretože soul je predsa – rovnako ako aj názov albumu – duša…

Marta Kubišová album Soul

Farba hlasu, spevácke cítenie, cit pre spievané posolstvo i skúsenosť ženy, ktorú osud nešetril – to všetko sa premietlo do jej nezameniteľného podania svetových piesní. Album pripravila so svojím osvedčeným spolupracovníkom klaviristom, aranžérom, kapelníkom a producentom Petrom Maláskom, ktorý si do štúdia pozval špičkových muzikantov. Medzi nimi boli inštrumentalisti Josef Štěpánek, Martin Lehký, Pavel „Bady“ Zbořil alebo František Kop, výborné zboristky (Dasha, Alena Průchová a Naďa Wepperová), sláčikové kvarteto i Pražský štúdiový symfonický orchester. Texty dodali Marta Skarlandtová a Václav Kopta, dvakrát zaznie tiež Pavel Vrba. Na album sa dostal tiež jeden duet: PROTIHRÁČ (Ever Changing Times) s výborným Matějem Ruppertem.

Marta Kubišová album Soul

Atmosféru správnej „Duše“ dotvára, okrem titulnej fotky, séria fotografií Jana Malíře.

Album „SOUL“ je hudobným odrazom celoživotného vkusu Marty Kubišovej a veľmi dôstojnou rozlúčkou s umeleckou kariérou.