Matěj Vávra žije muzikou

Skutočne vymenil Matěj Vávra  Celeste Buckingham za Moniku Bagárovú?

Matěja Vávru bolo v ostatnom čase vidieť v Bratislave viackrát v spoločnosti krásnej speváčky Moniky Bagárovej. Vymenil Matěj vávra Celeste, s ktorou žije už viac ako rok v Bratislave, za Moniku? Žiadna  podobná senzácia sa nekoná. Dvojica si len „sadla“v spoločnej piesni a videoklipe s názvom Žít tu chvíli. Funk popová tanečná skladba vznikala pod osvedčenou producentskou taktovkou Martina Šrámka a Andreja Hrušku z LittleBeat štúdia, ktoré produkuje hudobnú tvorbu Celeste Buckingham a Matěja Vávru, ale aj stálice českej hudobnej scény Lucie Bílej.

Matej Vavra

Matěj, ako sa ti dnes páči v Bratislave?

Mne sa v Bratislave páči stále, nielen dnes (smiech).  Žijeme tu s Celeste už rok a pol a dnes je mimoriadne slniečko, ktoré uprednostňujem pred chladom a mrazom. Okrem toho stretávam príjemných ľudí, ktorí robia príjemné rozhovory, nemám si na čo sťažovať.

Dnes tu však nie si s Celeste, ale s Monikou Bagárovou,  s ktorou prezentujete svoj nový duet Žít tu chvíli, takže ako prišlo k tomuto počinu?

Pesnička bola pripravená v angličtine, produkoval ju Martin Šrámek a hľadali českého textára, oslovili aj mňa a napokon vybrali práve môj text, čo ma nesmierne potešilo. Keďže v skladbe je časť narapovaná, tak som ju urobil, tvorcom  i Monike sa to zapáčilo a nechali tam moju verziu. 

Matej Vavra

Ako vnímaš  spoluprácu s Monikou a vychytenými producentami?

Bola to pre mňa zábava a skúsenosť, skladám hudbu a textujem už dlho. V angličtine aj v češtine. S Monikou sa poznáme nejakú dobu a táto spolupráca vznikla, dá sa povedať, z hecu. S tým, že pointa piesne je skôr opačná a partnerský vzťah skutočne nie je hlavnou témou. Hlavnou témou je sila ženského priateľstva. Aj keď je láska nesmierne dôležitá, nie je nevyhnutné mať neustále vedľa seba milovanú osobu, aby  sa  človek cítil úplný, aby mu bolo dobre, a aby  sa dokázal baviť. Verím, že sa budú baviť aj poslucháči.

Matej VavraŽijeme dobu, keď spevák je takmer vždy aj autorom piesne, ktorú intepretuje, hoci predchádzajúce generácie si piesne nechávali skôr tvoriť a boli „len“ spevákmi. Nerozmieňa sa tým spevák príliš na drobné?

Môžem hovoriť len za seba, baví ma proces vznikania pesničky od prvej noty, od prvého slova v texte, pretože som začal tvoriť v štrnástich rokoch.  Rozhodne tým nechcem povedať, že nie je fajn nechať si poradiť od niekoho, kto má nadhľad, rozumie tomu a môže vniesť niečo nové. A už absolútne neodsudzujem niekoho, kto“len“ spieva. Ja som mal potrebu preniknúť do procesu hlbšie a tvorím a čakám, či sa to podarí, ujme a podobne.

Máš ambíciu so svojimi skladbami preniknúť aj do zahraničia?,

Tvorím v angličtine, som Celeste vďačný, že s ňou môžem hovoriť po anglicky, lebo ako inak sa už človek zdokonalí,  ak nie hovorením? Chystám nový singel, ktorý by mal vyjsť o mesiac-dva, následne spoluprácu s raperom Vladysom tu v Bratislave a som otvorený všetkému, čo príde.  Verím, že kariéra bude stúpať a ľudia  sa budú baviť.

Duet s Celeste?
Hovorili sme o tom, ale nejako netlačíme na pílu, že za každú cenu niečo vypustiť. Keď to má prísť, tak to príde, zatiaľ máme každý dosť aktivít.

Matej VavraČo ťa baví okrem muziky?

Jazdil som na skejtborde, ale zlomil som si nohu, tak teraz  mám pauzu. Nie som typ človeka, ktorý  má more kamarátov, mám ich len pár, s ktorými sa občas zabavím. Okrem toho, rodina je pre mňa veľmi dôležitá, tak sa snažím za nimi chodiť domov a inak žijem hudbou, to je pre mňa alfa-omega. Okrem toho rád cestujem.

Plánuješ aj nejaké exotické krajiny ako Nepál, Indonézia a podobne?  To je moderné…

Mali sme to ako partia naplánované, ale začalo sa robiť na tomto singli a povedal som si – musím byť zodpovedný. Byť sám sebe pánom je väčšia zodpovednosť ako keď v práci rozhoduje niekto za vás, tak som dal aj ja prednosť robote. Teraz je toto priorita a užívať si môžem aj neskôr.

Si vždy zodpovedný, aj si píšeš, čo treba na ďalší deň urobiť?

Snažím sa, lebo zodpovednosť je v práci dôležitá, ale nechcem mentorovať, každý si to nastaví ,ako mu to vyhovuje. Áno, aj si robím poznámky, čo a kde ma čaká, aké mám na ďalšie dni povinnosti. Je to praktické.

Čo škola, študuješ?
Už nie, som vyučený kuchár, ale neplánujem sa tým živiť, napriek tomu, že to robím rád. Ak už varím, dávam si záležať, aby to bolo pekné a dobré. Vedel som, že chcem robiť hudbu.  Priznám sa, že škola ma od dvanástich príliš nebavila, lebo môj svet bol už vtedy o hudbe, som rád, že ma to uživí, že mám dosť vystúpení.

Máš aj kapelu?

Nie, zatiaľ vystupujem sám, ale plánujem, samozrejme, zatiaľ je to v teoretickej rovine.

Čo ťa čaká najbližšie?

Teraz žijeme singlom, ktorý máme vonku s Monikou a samozrejme chystám môj sólový singel.  Slovenská hudobná  scéna ma vždy bavila a dokonca si myslím, že je oveľa viac vpredu ako česká, preto mi nesmierne vyhovuje, že tu žijem, že môžem so slovenskými hudobníkmi spolupracovať. A na záver pozdravujem čitateľov, nech si užijú krásne leto s dobrou muzikou.

 

Anna Ölvecká