Noël Czuczor v šou Tvoja tvár znie povedome

„Z môjho spevu nik nepadne na zadok“

Napriek tomu však zabodoval v prvom kole ako charizmatická Cher a v druhom dokonca jeho imitácia amerického speváka a tanečníka Jasona Derula zaznamenala víťazstvo. Nesklamal ani ako Justin Bieber a výzvou sa stala aj Janet Jackson.

Noël Czuczor
S Rebekou Polákovou vo filme Petra Bebjaka Čistič

Čo prezradil o svojich pocitoch z účinkovania v šou Tvoja tvár znie povedome?

Poznáme ho najmä zo seriálov – na  TV JOJ z napínavej a našou súčasnosťou poznačenej kriminálky Za sklom, ktorá sa pripomína treťou sériou, na Markíze zasa z romanticko-dramatického príbehu Milenky. Zažiaril vo filme režiséra Petra Bebjaka Čistič a ten istý režisér si ho vybral aj do drámy z prostredia koncentračného tábora Správa, ktorý sa práve dokončuje. Šou Tvoja tvár znie povedome poňal najmä ako ďalšiu  umeleckú výzvu.  Mladý herec Noël Czuczor sa v exkluzívnom rozhovore ku všeličomu priznal.

Ako ste sa dostali do šou? Niekto vás „nahovoril“?

Nikto ma nemusel nahovárať. Na nahovárania som príliš tvrdohlavý. (smiech) Ponuka účinkovať prišla onedlho po skončení natáčania filmu Správa. A ja som sa úprimne po roku tvrdej práce cítil akosi neisto a unavene. Povedzme si pravdu. Čo som potreboval najviac, bola terapia. Načasovanie preto nemohlo byť lepšie. Možnosť byť súčasťou tejto šou ma, pravdu povediac, vydesila. Vedel som, že to nebude o odpočinku alebo ľahkosti. Ale tematicky to bolo tak ďaleko od toho, čím som žil posledný rok, že som okamžite vedel, že je to tá najlepšia voľba. A tá najlepšia terapia.

Radili ste sa s niekým, kto už mal účinkovanie za sebou?

Projekt som, samozrejme, poznal. O svojom rozhodnutí som sa s nikým neradil, pretože som hneď vedel, že to chcem skúsiť. Na svojej práci mám rád to, že s každým projektom, s každou rolou sa o samom sebe dozvedám množstvo nových vecí. Učím sa a snažím sa byť lepším v tom, čo robím. Nikdy som nespieval ani netancoval. A to ma naozaj strašilo. Ale bolo mi jasné, že toto je jedinečná príležitosť skúsiť si nemožné. A zároveň vykročiť veľkým krokom mimo mojej komfortnej zóny. A to robím rád.

Prepáčte za otázku: Viete vôbec spievať?

Poviem to takto – niečo zaspievam. Ale z môjho pohľadu z toho rozhodne nikto nepadne na zadok. (smiech)

Súťažiaci  nevedia, aké svetové spevácke  osobnosti budú imitovať.  Pred každým kolom si ich žrebujú.  Nebojíte sa, že to „nedáte“? Ako prvá vám prischla Cher. Aké ste mali pocity pri jej imitovaní?

Samozrejme, že sa bojím, že to nedám. Každý jeden týždeň to tak je. A ruleta nás pri tom žrebovaní rozhodne nešetrí. Ale to je súčasť tej výzvy. Mať týždeň na naštudovanie spôsobu vystupovania nejakého speváka, jeho alebo jej charizmy, či kvantum ďalších špecifík, ktoré umelcov robia umelcami, je náročné. A nájsť v sebe vierohodný kúsok z nich ešte ťažšie. Moje prvé vystúpenie bola Cher. Legenda a nenapodobiteľná ikona s výrazným hlasom a jedinečným šmrncom. Pocity boli rôznorodé. Ale akonáhle som v sebe kúsok z nej našiel, užíval som si to plnými dúškami.

Vie sa o vás, že ste „neposedný“. Vytváranie niektorých premien v maskérni si vyžaduje poriadne dlhý čas. Strpíte to a obsedíte aj niekoľko hodín?

Dáva mi to často zabrať. Avšak pri šou takéhoto kalibru sa s tým nič nedá robiť. Je to obrovská tímová práca. A ja by som si nikdy nedovolil ohroziť presne načasované chvíle napr. v maskérskom kresle, v kostymérni, na skúškach, či kdekoľvek. Z jednoduchého dôvodu. Vedel som, do čoho idem. Je to práca, ktorá musí byť vnímaná aj konaná profesionálne. A ja poznám svoje povinnosti a som im oddaný.  Na ego jednoducho neostáva priestor. A to je dobre.

Noël Czuczor
V úspešnom seriáli Za sklom stvárnil postavu mafiána Rikiho

Akú hudbu máte rád, máte široký záber, alebo ste skôr žánrovo vyprofilovaný?

Povedal by som, že záber mám široký. Pretože hudbu milujem, či už je to klasika, post punk 80. rokov. Alebo kvalitný hip-hop. Avšak tak isto ako pri akomkoľvek umení, musí ma zasiahnuť, strhnúť a pohltiť. „Vypaľovačky“ súčasnosti, ktoré nikdy nevideli vkus či štýl a nemajú ani kúsok iskry, nemusím. Česť výnimkám.

Nebojíte sa, že si účinkovaním v tejto ľahšej šou „pošramotíte“ povesť dramatického herca, ktorú máte napriek mladému veku naozaj dobre naštartovanú?

Musím vás opraviť. Nič v tejto šou nie je ľahké a ani  ľahšie. (smiech)

Rozumiem, čo myslíte, aj na čo sa pýtate. Ale takéto veci naozaj neriešim. Doposiaľ som mal nesmierne šťastie na zaujímavé, komplexné a jedinečné postavy – či už vo filme alebo v televízii. A účinkovanie v tejto šou beriem za rovnaký úspech. Je to zábava pre divákov, ktorí sa chcú nechať pohltiť trblietavým svetom reflektorov, to je jasné. Povedzme si však úprimne, kto z nás niekedy nechce? Aspoň na chvíľku. Ja sa vďaka našej šou veľa učím. A nielen o technike spevu či tanca. Ale aj o sebe. Ako o človeku. Zdolávam prekážky, ktoré som si sám nastavil, a snažím sa, ako to len ide. A to je pre mňa to najpodstatnejšie.

Vaša mamina je vašou veľkou fanúšičkou,  odkladá  články o vás a podobne. Čo povedala na vaše účinkovanie v tomto projekte?

Moja mamina a sestra sú tie najštedrejšie a najvrúcnejšie bytosti, aké poznám. Tešili sa. A tešia sa. A ja spolu s nimi.

Noël Czuczor
Antóniou Liškovou zažiaril v sledovanom seriáli Milenky

Na záver otázka k najnovšiemu filmu, ktorý zaiste – podobne ako iné projekty režiséra Petra Bebjaka – určite rozčerí filmové vody. Diváci ho už netrpezlivo čakajú. Ako sa vám hrala postava s takým vážnym posolstvom?

Je ťažké odpovedať. Z mnohých dôvodov. Napriek dlhému času, ktorý som na tomto projekte strávil, mám neustále pocit, že nie som schopný nájsť tie správne slová. Také, ktoré by to všetko vystihli a priblížili. Bol to jedinečný zážitok, plný ťažkých aj krásnych pocitov. No bola to tiež najväčšia výzva môjho profesionálneho života. Mal som možnosť nahliadnuť do životov, ktoré nikdy neprežijem. Do doby, ktorá sa, dúfam, už nikdy nezopakuje. Do toho, čoho je schopná ľudská mentalita. A to sú veci, ktoré možno znejú na prvý pohľad neúprimne a šablónovito. Pravdou však je, že ani stovka ďalších opisov by vám to, čo som na konci tohto nakrúcania cítil, nepriblížila o nič presnejšie. Sú veci, ktoré sa vás dotknú a zmocnia. A potom sú veci, ktoré vás na začiatku prudko vtiahnu dnu a na konci z nich vystúpite zničení, vysilení, ale aj múdrejší, tak trochu iní a nesmierne vďační. Toto bola tá druhá možnosť.

Foto: TV Markíza, TV JOJ, BONTONFILM