Petr Muk v znamení výročí s novým albumom

Jeden z najvýraznejších spevákov, skladateľov a textárov česko-slovenskej popovej scény by sa bol vo februári dožil 55 rokov. Nie je to jediné výročie spojené s jeho menom pre rok 2020.

Petr Muk

Bol zakladateľom a frontmanom skupín Oceán (1985 – 1992) a Shalom (1992 – 1996), v roku 1997 nastúpil na sólovú dráhu a vydal niekoľko úspešných albumov ocenených Zlatými a Platinovými platňami. Rovnako bol držiteľom ceny hudobnej akadémie a pravidelne bodoval v ankete popularity Zlatý slávik. Tragicky zomrel v roku 2010 vo veku 45 rokov.

Oceán – Dávná Země

Petr Muk zanechal po sebe tri dcéry s dvoma ženami. Dlhé roky žil so svojou vokalistkou Michaelou Klímkovou Mikešovou, ktorá sa po jeho smrti vrátila k svojmu povolaniu gynekologičky, ale pravidelne organizuje v Kouřimi festival Kouřimská skála. Aj takto pripomína fanúšikom velikána hudobnej scény.

Shalom – Až jednou

Sny zůstanou –  to je titul reprezentatívnej kolekcie, ktorá vyšla 24. januára 2020 k nedožitým narodeninám Petra Muka. A zároveň štartuje rok mnohých výročí, ktoré sú spojené s výnimočným spevákom, skladateľom a textárom.

Kompilácia Sny zůstanou predstavuje najväčšie hity Petra Muka a skupín Oceán a Shalom, ktorých bol neodmysliteľnou súčasťou. Ani maximálna možná stopáž na CD a 2LP nemôže zahrnúť dokonalý prehľad jeho tvorby, tie najzásadnejšie piesne však nechýbajú.

Petr Muk – Tančíš sama

Album Sny zůstanou vychádza niekoľko dní pred už len možnými 55. narodeninami (4.2.1965) Petra Muka, v máji (24.5.) to bude desať rokov, keď predčasne skončila jeho pozemská púť.  Okolo jeho smrti sa stále vynárujú otázniky. Tieto životné výročia tento rok  doplňujú aj výročia profesijné: pred 35 rokmi sa zrodil Oceán, ktorý neskôr pred 30 rokmi vydal svoj debutový album Dávna zem. Štvrťstoročie uplynulo od konca ďalšieho úspešného projektu so zásadným podielom Petra Muka, Shalomu. Zároveň to bude dvadsať rokov od vydania jeho najúspešnejšieho sólového albumu Jizvy lásky. V máji 2010 potom vyšiel piaty štúdiový a posledný sólový album V bludišti dnů.

Vydanie kolekcie Sny zůstanou je prvou aktivitou, spojenou s uvedenými a ďalšími tohtoročnými výročiami Petra Muka, umelca, ktorý bude navždy chýbať.

Petr Muk – Stín katedrál

Zoznam piesní na CD / 2LP

1. Ráchel, 2. Dávná zem, 3. Prázdná ulice, 4. Naděje, 5. Až jednou, 6. Léto měsíců, 7. Bon soir, mademoiselle Paris, 8. Pastýř stínů, 9. Stín katedrál, 10. Přicházíš s láskou, 11. Zrcadlo, 12. Neusínej, 13. Tančíš sama, 14. Něžné dotyky, 15. Láska tě spoutá, 16. Láska, ta nebezpečná věc, 17. Sny zůstanou, 18. A stejně tě ztrácím, 19. Spolu (20. Adonai na LP)