SPÄŤ
Kultúra

Pre koho bude trinástka šťastná?

Od: Henrieta Karabova 11.2.2014
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

13. 2.  sa rozhodne o najlepších hudobníkoch na Slovensku!
Už tento štvrtok  sa rozdávajú hudobné ceny Zväzu autorov a  interpretov populárnej hudby za rok 2013! Medzi užšími  nomináciami figurujú zvučné mená našej hudobnej  scény. Okrem odbornej verejnosti však môžu hlasovať aj  fanúšikovia. V špeciálnej ankete môžete dať hlas komukoľvek  z vybraných interpretov.

Už 13. februára  2014 v legendárnom V-klube v Bratislave  dozvieme  mená držiteľov  slovenských „Grammy“. Na sošky mikrofónov sa interpreti,  skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 13. februára 2014  v legendárnom V-klube v Bratislave. Na výročné ceny za rok 2013bolo v prvom kole v ôsmich kategóriách spolu 144 nominácií a 127  nominovaných.

„Z tohoto počtu bolo 18 rozhlasových staníc, 18 hudobných  redaktorov, 21 kandidátov na titul Objav roka, 17 na titul  Inteprét/Skupina roka, 15 potenciálnych albumov roka, 20  klubov, 17 festivalov a 18 usporiadateľov roka. Najčastejšie  sa objavovali zástupcovia RTVS, “  – objasňuje predseda Rady  ZAI Martin Sarvaš.

História hudobných cien ZAI sa datuje od roku 1990.  V 90-tych rokoch ZAI vydával samplery s mladými kapelami pre  potreby médií a usporadúval ich prehliadky pod názvom Non Stop  Rock Show. Okrem toho ZAI vydával vlastný hudobný časopis  Music Report, vysielal skupiny na zahraničné festivaly, vytváral a  podporoval projekty pre prezentáciu domácej tvorby v rozhlase a televízii. Svojimi výročnými oceneniami vlastne určoval trendy na  domácej scéne.

„V 12-tich ročníkoch výročných cien ZAI od roku 1990 do  2011 najvýraznejšie bodovali No Name s piatimi cenami a  Richard Müller tiež s piatimi oceneniami. Štyri ceny získal Pavol Habera, ktorý bodoval so skupinou Team. Tublatanka  získala tiež štyri ocenenia. So štyrmi oceneniami je úspešná  aj Jana Kirschner. Ceny ZAI sa naposledy udeľovali ako  výročné ceny pre autorov a interpretov v roku 2001. Od v roku 2012 sa udeľujú ako ceny pre partnerov v hudobnom priemysle, “ –  rekapituluje Martin Sarvaš.

O držiteľoch cien rozhodujú členovia ZAI a ďalší autori  a interpreti. ZAI udelí ceny celkovo v ôsmich kategóriách:  Rozhlasová stanica roka, Hudobný redaktor roka, Festival roka,  Usporiadateľ roka a Klub roka. K týmto kategóriám pribudli  tento rok tri nové: Album roka, Interpret roka a objav roka.

Okrem odbornej verejnosti však môžu hlasovať aj fanúšikovia.  V špeciálnej ankete na adrese https://www.facebook.com.hudba.sk?sk=app_1430651290504689&app_data môžete dať  hlas komukoľvek z vybraných interpretov. Výsledky sa dozvieme  13. februára 2014 v legendárnom V-klube na námestí SNP  v Bratislave.

Nominácie ZAI za rok 2013

Rozhlasová stanica roka:
Rádio Max Nitra, Rádio Regina RTVS SR, Rádio Rocková republika Bratislava, Rádio Slovensko RTVS SR, Rádio VIVA SR

Hudobný redaktor roka:
Roman Bomboš RTVS, Vlado Franc RTVS, Soňa Horňáková RTVS, Rasťo Očenáš Rocková republika

Usporiadateľ roka:
Dušan Drobný Agentúra Duna Piešťany, Rudolf Hošna Ateliér Babylon Bratislava, Tibor Zelenay Blue Note Nové Mesto nad Váhom

Festival roka:
Červeník Fest Červeník, Pohoda Trenčín, Slížovica Nitra, Topfest Piešťany

Klub roka:
Ateliér Babylon Bratislava, Blue Note Nové Mesto nad Váhom, Nová Pekáreň Nitra

Album roka:
HEX Všetko najlepšie, Horkýže Slíže St Mary Huanaganja, Jana Kirschner Moruša Biela, Richard Müller a Fragile Hlasy, Zuzana Smatanová Momenty 2003 – 2013

Interpret roka/skupina roka:
Celeste Buckingham, HEX, Horkýže Slíže, IMT Smile, Jana Kirschner, Zuzana Smatanová

Objav roka:
Bijouterrier, Korben Dallas, Sima Martausová

womangalérie VŠETKY