Vtedy v Hollywoode – kultový Quentin Tarantino

Kultový Quentin Tarantino prekvapuje divákov aj v novinke Vtedy v Hollywoode. Film má všetko, čo zvyknú „tarantinovky“ mať – originálny príbeh aj postavy, čierny humor a majstrovské dialógy – a je tiež bravúrne technicky zvládnutý. V deviatom filme sa však Tarantino posunul aj do nových vôd, keď divákom prináša príbeh stojaci na silných charakteroch, ktoré sa musia vyrovnať s nenaplnenými snami a očakávaniami, ktoré vekom doľahnú na každého z nás. V Hollywoode 60. rokoch je navyše tento boj mimoriadne dramatický, keď úspech a sklamanie idú často ruka v ruke.

Film, v ktorom Tarantino po prvý krát na veľkom plátne združil dve z najväčších hereckých hviezd dneška – Leonarda DiCapria a Brada Pitta – je potrebné vidieť v prítmí kinosály. Len tak diváci dokážu naplno oceniť svet zlatej éry Hollywoodu, ktorý Tarantino vytvoril podľa vlastných spomienok a zážitkov. Jeho novinka právom vyniká v záplave tohtoročných pokračovaní, rebootov a superhrdinských filmov.

Vtedy v Hollywoode sa odohráva v roku 1969 v Los Angeles. V jeho centre je Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), ktorý bol kedysi hviezdou westernového seriálu Bounty Law, no po jeho skončení sa väčšieho filmového úspechu nedočkal. V čase, kedy sa filmový priemysel hýbe skôr k hipisáckemu štýlu, sa ostrieľaný kovboj Rick obáva, že mu ušiel vlak. „Rick Dalton je vedľajší produkt 50. rokov, kedy stvárňoval vznešených hrdinov. Tí sa však v novej ére nenosia,“ približuje DiCaprio. „Rick však nie je vďačný za jeho niekdajšie úspechy a neustále chce viac, má pocit, že je nedocenený.“

Popri Rickovi je ďalšou hlavnou postavou bývalý vojnový hrdina a kaskadér Cliff Booth (Brad Pitt). S Rickom spolupracujú od seriálu Bounty Law a sú z nich takí dobrí priatelia, akí len môžu vo vtedajšom hollywoodskom svete existovať. „Obe postavy vychádzajú z vtedajších vzťahov, ktoré existovali medzi hereckými hviezdami a ich kaskadérmi – napríklad Steve McQueen a Bud Ekins alebo Burt Reynolds a Hal Needham,“ vysvetľuje Pitt. „Bolo bežné, že herci so svojimi dablérmi spolupracovali celú kariéru, a tak vzniklo medzi nimi silné puto. Vtedy, ako aj dnes, bolo dôležité mať dobrého priateľa, ktorý vie, čím si prechádzate v práci.“

Rick a Cliff sa na ich ceste za hviezdnou kariérou stretnú s mixom reálnych aj fiktívnych postáv, ktoré približujú atmosféru 60. rokoch 20. storočia v Amerike. Al Pacino stvárňuje filmového agenta, ktorý chce Ricka pretlačiť do talianskych westernov, Kurt Russell sa objaví ako vedúci kaskadérov, Dakota Fanning hrá jednu z členiek „rodiny“ sériového vraha a lídra kultu Charlesa Mansona a v neposlednom rade, Margot Robbie sa predstaví ako herečka Sharon Tate, ktorá v roku 1969 bola manželkou ďalšieho kultového režiséra, Romana Polanskeho. Polanski bol vďaka svojmu vtedajšiemu hitu Rosemarino dieťa jedným z najpopulárnejších filmárov v USA a životný štýl oboch manželov tomu zodpovedal.

„Roman a Sharon sú s Rickom susedia, no napriek tomu sú preňho nedosiahnuteľná spoločnosť. Obaja patria do vysokej smotánky Hollywoodu, čo je niečo, po čom Rick celý život túži,“ hovorí Robbie. Tri hlavné postavy filmu – Rick Dalton, Cliff Booth a Sharon Tate – pre Tarantina reprezentujú tri vrstvy spoločnosti, ktoré v tom čase obývali Mesto anjelov.

Okrem toho film obsahuje aj osobnú rovinu pre kultového režiséra. „V roku 1969 som žil v Los Angeles. Pamätám si, čo sa nosilo, čo sa počúvalo a pozeralo, ako sa žilo. Pamätám si, že ľudia len tak jazdili po meste a počúvali rádio – neustále neprelaďovali, len si vychutnávali to, čo hralo. Bolo zábavné si pospomínať na čo najviac detailov z toho obdobia.“

„Tento film je pre Quentina najosobnejší. Je to čiastočne aj jeho pocta tomu, čo ho ovplyvňovalo, filmom, ktoré miloval, ére, v ktorej vyrastal. Je to niečo ako jeho milostný list Hollywoodu. Napriek tomu, scenár ma hlboko dojal. Bol veľmi vtipný aj napínavý, je to vlastne aj príbeh o priateľstve,“ myslí si producent David Heyman. „Leonardo DiCaprio a Brad Pitt robia tento film výnimočným,“ vraví producentka Shannon McInstosh. „Je úžasné sledovať, ako im to spolu ide, ako vdýchli život týmto postavám.“

„Skúšal som viacero odlišných verzii príbehu, ale rozhodol som sa, že nechcem, aby tieto postavy zažívali nejakú melodramatickú zápletku. Chcel som vystavať charaktery a tri nabité dni v životoch každého z nich, ktoré naplno vyvrcholia až v závere filmu,“ dodáva Tarantino.

Práve kvôli záveru filmu tvorcovia filmu žiadajú, aby sa každý, kto film videl, vyhol prezrádzaniu deja, aby si tak tento filmový zážitok mohli vychutnať všetci diváci. Ďakujeme.