Zuzana Smatanová a sedem divokých rokov

Bolo to divokých sedem rokov, kým vznikol album ECHO

Zuzana Smatanová  uviedla nedávno do života svoj nový album „Echo“ v bratislavskom kníhkupectve.  Uvedenie albumu mohli naživo zažiť aj jej fanúšikovia, ktorí jej  s aktom krstu dokonca pomohli tak, že symbolicky mu vdýchli život. Zuzka im zase za odmenu  zaspievala tri hity – „V dobrom aj v zlom“, „Jediný a jediná“ a „Horou“. Všetky sa nachádzajú aj na novom albume a obľúbenú speváčku potešilo, keď videla, že si ich spolu s ňou spieva aj publikum. Zuzana zároveň ohlásila výbornú správu. Na jeseň ide po dlhých piatich rokoch na turné!

Zuzana Smatanová

Horou

Ako dlho trvalo, kým sa album, teda dvojalbum ECHO, objavil na scéne?

Štyri roky, ale od posledného albumu je to sedem  rokov, no štyri roky v štúdiu. Bol to pre mňa dlhý čas,  aj preto má pre mňa veľkú emóciu, lebo keď človek na niečom pracuje dlhý čas a potom je to hotové, je to až neuveriteľné.

Album vyšiel po siedmich rokoch od ostatného štúdiového, ale určite Zuzka Smatanová sedem rokov nezaháľala…

Hrala som veľa koncertov, čo ma teší, že stále je záujem, naozaj som veľa pracovala a nikdy som nemala takú ozajstnú originálnu dovolenku. Nikdy som ani nechcela, pretože ma veľmi baví to, čo robím. Urobila som pesničku k filmu, výberovku, vydávala som single – Miesta, V dobrom aj zlom, Horou, pretože bola doba singlov, robila som klipy, takže bolo to divokých sedem rokov. Popritom som hľadala čas, aby som písala nové pesničky.

V dobrom aj zlom

Štyri roky ste pracovali na novom albume, ale čakanie sa vyplatilo, pretože rovno ponúkate dvojalbum.

V prvom rade je veľmi osobný. Keď som hovorila o svojich predchádzajúcich albumoch, aj tie boli osobné, ale tento je špeciálny. Písala som si hudbu a texty ako vždy, ale zároveň som ho aj produkovala,  čo je pridaná hodnota, a preto je pre mňa aj najemotívnejší album. Veľa osobných súkromných vecí je tam, mám z neho radosť. Dvojalbum aj preto, že som sedem rokov nechala fanúšikov čakať, preto som chcela, aby nebol klasický radový, ale niečím špeciálny.

Zaujímavý je aj obal, kde stojíte a zaháňate sa poriadne veľkým bičom, čo to signalizuje?

Určite to poznajú všetci fanúšikovia, keď majú pretlak emócií, že zvolia nejakú fyzickú aktivitu, idú rúbať drevo alebo sa vyboxovať do boxerského vreca, ja som sa rozhodla emócie vybičovať – práskaním bičom. Na tom vysokom vrchu, kde som bola, to malo silu pre mňa práve preto, že album je veľmi emotívny.

Zuzana Smatanová

Jedna časť albumu je slovenská a druhá anglická, napriek tomu ste prezradili, že nemáte ambície prenikať do zahraničia. Prečo teda anglický album?

Prišlo to spontánne neplánovane, že sadla som si ku klavíru, začala hrať melódiu a v hlave sa mi vinul anglický text a bolo to prirodzené, ako keď sa nadýchnete a vydýchnete. Mám to tak aj so slovenskými pesničkami, tak sa tomu odovzdám a baví ma to. Som blíženec, mám v sebe dve osobnosti a nechávam prehovoriť tú, ktorá  práve chce.

Kto si prvý vypočuje vaše piesne?

Mama. Ona je dokonca „tester“ emócií, pretože napríklad, keď som jej pustila pieseň Jediný, jediná, tak sa rozplakala. Nečakala som to. Vie ma aj pochváliť, ale vie mi povedať, že ju to nezaujalo, takže jej názor je pre mňa dôležitý.

Jediný Jediná

Spomenuli ste, že roky ste si nedopriali dovolenku, vyzerá to teda, že tento rok bude?

Áno, stáva sa s pribúdajúcimi rokmi zo mňa trochu sebec , povedala som si, že nemôžem stále len pracovať a myšlienkami byť len pri hudbe. Idem na týždeň k moru, okrem toho na veľký výlet na Island, ktorý je mojou vysnívanou destináciou a veľmi sa na to teším.

Pred časom sme robili rozhovor a vtedy ste povedali, že nie ste práve prímorský dovolenkár, takže vývoj?

Nie, nie som, ale teraz sa normálne teším na tých sedem dní, že si sadnem na pláž a načerpám energiu zo slnka. Stále platí, že som skôr horský tip, do prírody, do lesa, ale niekedy človek prekvapí sám seba, urobí niečo, čo možno ani sám nečaká a toto je presne ten prípad.

Zuzana Smatanová

Island – už ste tam boli, alebo ste o ňom toľko počuli a čítali, že ste sa rozhodli navštíviť ho?

Pred dvoma rokmi som bola v Nórsku, zistila som, že som presne ten severský typ človeka, prší tam, je tam zima, čo mi je blízke, príjemné a inšpiratívne viac ako sedenie pri mori. Preto sa veľmi teším na túto destináciu. Nebola som tam a chcem vidieť polárnu žiaru, veľryby a slovom  – chcem precestovať celý ostrov.

Nedávno uviedol na svetlo sveta knihu o cestovaní Whisky, spevák, ktorý fotí, píše svoje poznámky k obrázkom, nemáte podobné ambície?
Moje ambície budú také, že sa budem túlať po Islande a hlavu mi naplnia hudobné nápady, lebo to bude pre mňa inšpiratívne miesto ako bolo aj Nórsko. Na albume mám aj pieseň Bergen, čo je nórske mesto, atmosféra, ktorého mi ostala v hlave a neopustila ma, tak som o ňom musela napísať pesničku.

V novembri vyrážate na turné, máte predstavu ako bude vyzerať, či budú aj hostia, hoci máte čo ponúknuť, keď ste vydali teraz dvojalbum?

Práve dnes, v deň krstu, sa spúšťa predpredaj, ale priznám sa, detaily netuším v tomto momente. Mám veľa myšlienok a predstáv ako by to malo vyzerať, čo by malo zaznieť, ale o hosťoch až v druhej fáze. Predtým však máme ešte leto, kopec festivalov, teším sa na Červeník, Trebatice a samozrejme, ďalšie.

Zuzana Smatanová

Išli by ste vy osobne ako diváčka na festival, skákať tam celé hodiny pod javiskom, niekedy v blate, daždi…

Nie, zažila som to niekoľkokrát, bola som nedávno na Stingovi a pršalo, takže viem, aké to je. Ale ja si festival užívam, keď vystupujú kolegovia, sledujem koncerty, aj keď nie v blate a prachu pod pódiom (úsmev).

Anna Ölvecká

Foto: Ján Belák

Zuzana Smatanová turné Echo

13.11.2018 Martin

14.11.2018 Žilina

15.11.2018 Liptovský Mikuláš

16.11.2018 Banská Bystrica

20.11.2018 Poprad

21.11.2018 Prešov

22.11.2018 Bardejov

25.11.2018 Humenné

26.11.2018 Košice

27.11.2018 Lučenec

28.11.2018 Nitra

12.12.2018 Bratislava