SPÄŤ
Rodina a Priatelia

Ako môžeme deti pripraviť na prvý sex?

Od: Sabína Zavarská 24.2.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aby ich prvá sexuálna skúsenosť neranila

Priznajme sa, každá z nás má z prvého sexu svojho potomka mierne povedané obavy. Najhoršie je, že samy nevieme, kedy to máme čakať a kedy ich máme na to pripravovať, aby to ani nebolo smiešne, nevhodné, ale aby ani nebolo neskoro.

deti pripraviť

Kedy to príde?

Niektoré deti majú svoju prvú sexuálnu skúsenosť už v mladom veku do 15 rokov, iné okolo 16 – 18 (väčšina) a niektoré si to nechávajú až na prvé roky dospelosti. Pozrime sa, na čo všetko by sme sa mali pripraviť, a čo by sme mali brať do úvahy pri prvých skúsenostiach našich ratolestí so sexom.

Najčastejšie obavy

Najčastejšími obavami dievčat je to, či ich nebude prvý sex bolieť, a či sa budú náležite správať. Chlapci sa zase obávajú, či sa to bude ich mladučkým partnerkám dostatočne páčiť, a či nejako nezlyhajú. V prípade, že máte dobrý vzťah s dieťaťom, isto sa o týchto obavách dozviete, prípadne sa vám ich podarí z nich vytiahnuť v rámci domácej sexuálnej výchovy.

Pozor na odpor a strach

Odborníci tvrdia, že je dôležité, aby sme v deťoch nevybudovali – neraz i nechtiac – odpor alebo strach zo sexu. Nemali by sme svojmu dieťaťu ani nanucovať, kedy je podľa nás správny čas na ich prvý sex, samozrejme, nemalo by to byť priskoro – k tomu ich treba edukatívne viesť. Avšak musíme rešpektovať, že i naše dieťa je už individualita a pre každého je iný čas vhodným na prvú skúsenosť tohto druhu. Je to podobné, ako napríklad aj s prvými krokmi. Niektoré deti začnú chodiť ako 10-mesačné, iné až keď majú rok a pol.

Mali by ho chcieť

Podľa serveru stern.de je na prvých sexuálnych zážitkoch detí, respektíve dospelých detí, najhoršie to, že k mnohým z nich neprichádza ani tak z túžby vyskúšať to, alebo preto, že sa už cítia na to pripravení, ale skôr preto, že sa obávajú, aby o svojho partnera, respektíve o jeho priazeň, neprišli. Optimálne je, ak po sexe túžia obaja z dvojice rovnako, potom možno hovoriť o mimoriadnom a príjemnom zážitku, napriek možnej bolesti. Je tiež na nás, aby sme im to patrične vysvetlili. Sex v prípade, že ho chce len druhý partner, môže byť nielen nepríjemný, ale môže spôsobiť aj trvalé nepríjemné následky.

Prvé nezdary

Tiež je dobré pripraviť deti na to, že prvým sexom nemusia byť nadšení. Podobne ani niekoľkými ďalšími skúsenosťami. Predsa ani nám sa to hneď nedarilo ideálne. Dôležité je intenzívne prežívanie spoločných intímnych chvíľ, vzájomná dôvera a spoznávanie sa. Avšak mnohé nepríjemnosti vyplývajú aj z fyzickej nezrelosti. Napríklad, mladí chlapci väčšinou nepraktizujú predohru, snažia sa do partnerky preniknúť čo najskôr, netrpezlivo, a tiež ejakulujú rýchlo. U dievčat často dochádza k tomu, že svaly pošvy sú stiahnuté z nervozity a z obáv a nepodarí sa preniknutie penisu. Podstatné je preto všetko negatívne najskôr odbúrať a až potom sa vrhnúť na prvú skúsenosť na ostro.

Aby neboli frustrovaní

Smutné je, že často sa do prvého sexu púšťajú mladí ľudia, ktorí sa vzájomne temer vôbec nepoznajú. Takýto zážitok môže byť stresujúci, a keď pár nedokáže o svojich predstavách – z dôvodu ostychu alebo strachu – hovoriť, môžu sa objaviť nepríjemnosti. A nič nie je horšie pre budúci zdravý sexuálny život, ako negatívna frustrujúca spomienka na prvý sex. Snažme sa naše dietky naň čo najlepšie pripraviť.

womangalérie VŠETKY