Mužských ľavákov je viac ako žien – ľaváčiek

Zomierajú ľaváci skôr ako praváci?

Je ľavorukosť dedičná? Koľko percent ľudí je ľavákov?

Štatisticky jeden z desiatich ľudí je ľavákom. Svet je však predurčený pre pravorukých. Predmety a pomôcky – napríklad nožnice, ovládacie prvky na prístrojoch, športové a pracovné náradia… to všetko je určené výlučne pre pravákov. Ak ste pravákom, vyskúšajte si niekedy prestrihnúť kúsok papiera ľavou rukou. Vžijete sa do kože ľaváka a pocítite vašu nešikovnosť. V dávnejších časoch nebola spoločnosť sympaticky naklonená k ľavákom. Mladí študenti, ktorí preferovali používanie ľavej ruky pri písaní, boli za to často trestaní. Nakoniec boli prinútení učiť sa písať pravou rukou, ale darilo sa im to iba po enormnom úsilí.

ľavákov je viac

Dnes rodičia a učitelia prejavujú omnoho viac porozumenia s ľavákmi. V takmer každej škole na svete majú študenti povolené používať ľavú ruku na písanie. V súčasnosti sa dokonca vyzdvihujú výnimočné tvorivé schopnosti ľavákov, medzi ktorými nechýbajú aj mnohí ľudskí géniovia. V kategórii umenia boli Leonardo da Vinci a Michelangelo ľavákmi. V kategórii hudby Ludwig van Beethoven. V oblasti vedy a výskumu nájdeme medzi ľavorukými Benjamina Franklina, Izáka Newtona aj Alberta Einsteina. Medzi ďalšie slávne osobnosti preferujúce ľavačku patria Charlie Chaplin, Bobby Fisher – šachový génius, Bob Dylan.

Niekto môže mať dominantné ľavé oko a preferuje ho pri použití teleskopov, kamier a mikroskopov. Pri športe niektorí pravorukí používajú ľavú nohu na kopanie, alebo držia hokejku, či baseballovú rukavicu naľavo. Obecne platí, že ľaváci majú dominantnejšiu pravú stranu mozgu. V oblasti mozgovej hemisférovej špecializácie uspeli ľaváci so cťou pri určovaní jazykových schopností podľa neurologickej štúdie publikovanej Millerem & Rasmussen v časopise Neurosurgery. Niektorí z ľavákov sú zručnejší, nakoľko musia vo svete pravorukých byť schopní používať obe ruky, ich koordinácia činností je výborná. Oficiálne prieskumy hovoria, že 13 percent ľudstva používa v prevažnej miere ľavačku.

Je ľavorukosť dedičná?

Napriek tomu, že ľaváci niekedy žijú v rodinách, kde je tento jav bežný, vedci si nie sú istí, či ide o geneticky dedičnú vlastnosť. Čiastočne sa pripisuje napodobňovaniu dieťaťa dospelého v rodine.

Prečo je ľavákov – mužov viac než žien?

Nedávny výskum sa zameral na množstvo testosterónu prítomného v plodoch a v plodovej vode v priebehu tehotenstva. Nadmerná úroveň testosterónu spomalí vývoj ľavej strany mozgu, čím dovolí udržiavať nadvládu pravej strany. Dospelé ženy normálne produkujú malé množstvo testosterónu, ktorý nájde svoju cestu do plodovej vody v priebehu tehotenstva. „Mužské plody produkujú testosterón v materniciach, zatiaľ čo ženské plody neprodukujú žiadny testosterón. Preto šance na dosiahnutie nadmerných úrovní sú omnoho vyššie v mužských plodoch než v ženských,“ uvádza Gerald McMullon (Gerald.mcmullon@ukonline.co.uk)

Sú ľaváci nemotornejší?

Problém je v tom, že svet je nakonfigurovaný pre pravorukých. Ľaváci sa musia prispôsobovať svetu pravákov. Javia sa navonok ako nešikovnejší. Klávesnice a myši k počítačom, riadiace letecké páky, prístroje v autách a podobne… to všetko ich život nezľahčuje. Preferovanie ľavej alebo pravej ruky si začneme všímať až vo veku 4 – 6 rokov dieťaťa. Výnimočne sa to dá určiť už vo veku 2 rokov. Podľa návodov J.B. Sattlera (Das linkshandige type in der Grundschule), najlepší test na určenie, ktorá ruka je dominantná, je všimnúť si, či je zvyčajne používaná na:

? podopretie sa pri vstávaní
? zapínanie svetla
? ťahy štetcom
? česanie sa
? vrhanie kocky pri hre
? vyberanie vecí z tašky
? otvorenie okna/dverí
? používanie skrutkovača
? šitie
? hádzanie lopty…. atď

Zomrú ľaváci mladší než praváci?

Stanley Coren, autor „ľaváckeho syndrómu“ dospel k tomuto nelichotivému štatistickému dôkazu a sám spočiatku tomu neveril. Bol schopný demonštrovať možný dôvod pre toto hrozivé zistenie na viacerých prípadoch. Ľaváctvo pri riadení auta sa ukázalo byť prekážkou najmä v častejšom zachádzaní do protismeru. Ako dvojitá kontrola Corenovi poslúžila napríklad Veľká Británia a Austrália, v ktorých dokázal štatistický rozdiel medzi dopravnými nehodami – ide o krajiny, v ktorých sa šoféruje naľavo. Ďalej sa zistilo, že ľaváci majú viac úrazov z dôvodov, ktoré sme už uviedli: prostredie, nástroje, pomôcky, nie sú prispôsobené ich telesnej konštrukcii.

Trinásty august je určený za medzinárodný deň ľavákov.

-mt-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach