Na vlastných chybách sa najlepšie učíme!

5 najdôležitejších faktov, ktoré sa naučíme z vlastných chýb
Tvrdohlaví to poznajú najlepšie –  môže nám hovoriť, kto chce – čo chce, kým sa nepoučíme na vlastných chybách, nedáme si povedať. Samozrejme, nikto učený z neba nespadol a na to, aby sme prišli k istému poznaniu a skúsenostiam, musíme robiť aj chyby. Nikto nie je šťastný a spokojný, keď urobí niečo zle, má neúspech alebo sa mu podarí vyrobiť nejaké faux pas. Nemusíme však strkať hlavu do piesku, ale naopak – chyby sú vlastne pozitívne, pretože nás posúva ďalej a vďaka nim rastieme.

Na vlastných chybáchTu je pár najdôležitejších faktov, ktorým nás naučia vlastné chyby:

1.Naučia nás objasniť si, čo vlastne chceme
Chyby a to, že sa ich naučíme priznávať, nám pomáha dostať sa do kontaktu s našimi povinnosťami a cieľmi. S tým, čo naozaj chceme robiť, čo by sme mali a čo len musíme. Chyby nás prebúdzajú a zamerajú našu pozornosť na niečo, čo je zlé a čo treba opraviť. Nasleduje práca na možných riešeniach a nápravách chyby, na obnovení toho, čo chceme dosiahnuť alebo prehodnotení našich cieľov a hodnôt. Chyby nás teda vždy vedú bližšie k nášmu cieľu, po našej vlastnej ceste.

2.Naučia nás prijímať seba samých takých, akí sme
Všetci by sme boli najradšej neomylnými a bezchybnými. Tým, že spravíme chybu a neraz jej nápravu musíme tvrdo odpracovať, dokážeme si vážiť viac seba samých a tiež prijať fakt, že nie sme neomylnými. Nemusíme byť stopercentní na to, aby nás iní milovali. Tí, ktorí nás majú skutočne radi, nás akceptujú aj s našimi chybami a nedostatkami. Keby sme boli všetci dokonalí, stratili by sme svoju jedinečnosť. Takže pohov… Takto sa tiež naučíme zbaviť zbytočných obáv a strachu.

3. Naučia nás hovoriť pravdu
Povedať pravdu je niekedy veľmi ťažké. Najmä vtedy, ak sme niečo pokazili, zlyhali, neurobili tak ako byť malo. Je logické, že chceme zakryť svoje chyby a sme z nich v rozpakoch, najradšej by sme boli, keby si ich nikto nevšimol. Keď sa však naučíme úprimne hovoriť o svojich obmedzeniach, zlyhaniach, chybách, naučíme sa hovoriť pravdu aj v ťažkých momentoch. Tým pádom sa zbavíme rozpakov, hanby, pocitu viny a môžeme sa naplno sústrediť na učenie, riešenie problémov a osobnostný rast.

4. Naučia nás analyzovať naše snahy
Len vďaka tomu, že sa niekoľkokrát popálime, sa naučíme viac zamýšľať sa nad vlastnými krokmi a analyzovať ich. Zistíme, ktoré z našich snáh fungujú a ktoré nie. Mnohokrát môžeme zistiť, že chyby opakujeme podľa istých vzorov správania z minulosti. Vtedy je dôležité preseknúť tento bludný kruh a tak zmeníme svoj život k lepšiemu. Pri každej chybe uvažujme takto: „Čo môžem získať z tohto zážitku? Ako ho môžem použiť do budúcnosti? Čo nabudúce urobím inak?“

5. Naučia nás niesť zodpovednosť
Častou inštinktívnou reakciou mnohých z nás, keď urobíme chybu je snaha presunúť ju na niekoho iného alebo niečo iné. Hľadáme výhovorky. Avšak tým, že si chybu priznáme,  preberieme aj zodpovednosť za chybu, čo, samozrejme, nie je jednoduché. Tým, že si chybu priznáme a preberieme zaň zodpovednosť minimalizujeme riziko opakovania podobnej chyby, pretože sme sa z nej poučili. Tým sa tiež naučíme, že naše rozhodnutia a naše činy majú veľký vplyv na kvalitu nášho života.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach