SPÄŤ
Vzťahy a láska

Najlepšie vzťahy začínajú priateľstvom! Viete prečo?

Od: Henrieta Karabova 16.6.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aj vy sa pozeráte na partnerov, ktorí o sebe tvrdia, že sa poznali už ako deti a dlhé roky sa spolu kamarátili ako na zázrak? Nečudo, v dnešnej rýchlej dobe sú kamarátstva čoraz vzácnejšie.  Isté je však jedno: najlepšie vzťahy začínajú práve kamarátstvom. Dokonca to funguje aj v intímnej sfére – najlepšími milencami sú tí, ktorí sa cítia byť najlepšími priateľmi a dôverne sa poznajú.

Najlepšie vzťahy

Tu sú ďalšie dôvody, prečo sú vzťahy postavené na kamarátstve naj:

1. Viaže nás k sebe veľa spomienok

Nie ste len krátkodobou známosťou z internetu alebo kaviarne. Keď ste spolu a obaja mlčíte – i tie chvíle sú nabité pocitom spolupatričnosti a lásky. Čokoľvek sa stane, máte spoločné spomienky, keď ste smutní, viete jeden – druhého rozveseliť. Veľmi dôležité tiež je, že sa viete jeden k druhému správať tak, aby ste mu neublížili a nespôsobili nepríjemné pocity.

2. Máme spoločných známych

Ak ste dlhoroční priatelia, tak je veľký predpoklad, že máte aj veľa spoločných známych. Tí môžu byť našou veľkou podpornou skupinou, ale tiež to máme podstatne jednoduchšie – vieme, z akej partie ten náš pochádza a aj od kamarátov a známych sa o jeho vlastnostiach môžete mnohé dozvedieť, ak by sme náhodou niečo nevedeli.

3. Vieme, ako sa správa k druhým

To, ako sa váš partner správa k druhým, je mimoriadne dôležité pre náš vzťah. Prečo? Pretože modely správania k iným osobám zo svojho okolia môže veľmi ľahko a jednoducho preniesť do nášho vzťahu. Pozor by sme si mali dávať vtedy, ak sa správa arogantne alebo agresívne, neúctivo, sebecky. V tom prípade s ním už do vzťahu veľmi nebudeme chcieť ísť, ale aspoň to vieme. Je omnoho horšie neraz až po rokoch zistiť, aký v skutočnosti je, a to, keď sa nepoznáme dlhšie ako priatelia, ani nemáme možnosť zistiť.

4. Zaľúbenci nevidia realitu, a keď príde, môže ich zničiť

Ak sa s partnerom poznáme dlhšie a boli sme najskôr priateľmi, poznáme nielen svoje silné, ale aj svoje slabé stránky. Nie je to tak, že keď nám spadnú ružové okuliare zaľúbenia, uvidíme zrazu pred sebou stáť niekoho úplne iného s množstvom nechutných zlozvykov, zlých vlastnostní a úplne opačných hodnôt ako máme my.

5. Poznáme navzájom svojich rodičov

Stretnutia s rodičmi partnera dajú niekedy poriadne zabrať. Nielenže samotné zoznamovanie a oťukávanie sa, keď sme v pozícii partnerky, je veľmi nepríjemné, ale často vznikajú mnohé trecie plochy. Tých sa ako kamarátka vyvarujeme. Rovnako je omnoho lepšie, keď sa i on pozná s našimi rodičmi, prípadne, keď sa poznajú jeho a naši rodičia navzájom. Samozrejme, ani v týchto prípadoch to nemusí byť idylické, či harmonické, ale aspoň sa vieme vyhnúť negatívam. Vieme napríklad, čo si máme a čo nemáme obliecť na návštevu k jeho rodičom, aké sú ich obľúbené témy a mnoho ďalších, vcelku podstatných detailov.

6. Poznáme jeho bývalé vzťahy a on naše

Pozitívne na tom je, že vieme, na čom sa popálil, v čom sa sklamal, prípadne, aké chyby vo vzťahu urobil a on to vie o nás. Keď sme dobrými priateľmi, ktorí si budujú vážny vzťah, rozhodne si nechceme ublížiť a tieto negatíva, s ktorými sme mali v minulosti tú česť, budeme zďaleka obchádzať.

-sz-

womangalérie VŠETKY