Niekedy musíme byť sebecké: Kedy a prečo?

Aj vy ste tou obetavou manželkou, matkou, kuchárkou, manažérkou, upratovačkou, radkyňou, psychologičkou a ochrankyňou, ktorá nikdy nemá čas na seba, ale kvôli iným sa ide roztrhať? A to neraz aj bezohľadu na to či ste zdravá alebo nie? Je čas zmeniť postoj. Tu je pár situácii, kedy jednoducho musíme byť sebecké, aby sme boli zdravšie a spokojnejšie:

sebecké

1. Keď ochorieme, vyležme to

Je veľmi málo žien, ktoré naozaj chorobu vyležia, keď na nich príde. Väčšina z nás sa len nadopuje liekmi a pokračuje v bežnom životnom tempe na úkor svojho oddychu a zdravia. Nikdy sa necíťme vinné, keď si chceme zobrať deň voľna, aby sme si poležali v chorobe – ani pred zamestnávateľom, ani pred rodinou. Jednoducho, sme neustále pod tlakom a oddych si zaslúžime! Nehovoriac o tom, keď sacítime zle.

2. Občas buďme sebeckými

Koľkokrát sme už dali prednosť tomu, čo chcelo dieťa! Šli sme s ním, kam chcelo ísť, robili to, čo ono chcelo, pričom naše potreby a záľuby zostávali bokom. Buďme konečne láskavé aj voči sebe a doprajme si každý deň chvíľu pre seba! Neznamená to, že nemilujeme svoje deti alebo partnera, odzrkadlí sa to v našej spokojnosti a dobrej nálade, čo je darom pre celú rodinu.

3. Naučme sa hovoriť nie

Starostlivosť o ostatných je vyčerpávajúca, zvlášť, ak sa zabudneme starať sama o seba. Problémom je, že priveľmi často hovoríme áno, aj keď myslíme a v skutočnosti chceme povedať nie. Naučme sa to povedať, keď to tak cítime a bez viny.

4. Udržiavajme sa vo forme

Pravidelný pohyb a cvičenie nás pomôže udržať sa vo forme. Je to veľmi dôležité i preto, že keď sme vo forme, lepšie zvládame stres. Zamerajme sa na zdravé stravovanie, cvičenie, spánok a dostatok tekutín.

5. Minimalizujme stres

Nie vždy môžeme všetko ovplyvniť. Ani stres, ktorý na nás denno denne vplýva, ale minimalizovať ho môžeme. Vyhýbajme sa stresovým situáciám, pracujme na tom, aby sme boli pripravení na náročné situácie.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach