SPÄŤ
Vzťahy a láska

Prečo sú chlapci aj v dvadsiatke nezrelí?

Od: Sabína Zavarská 14.11.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Dievčatá skutočne skôr psychicky dozrievajú, je to vývojom mozgu!

Už naše babičky vedeli, že chlapci dospievajú skôr ako dievčatá, a to najmä psychicky. Veď preto si malo dievča vždy hľadať o niekoľko rokov staršieho chlapca. I keď nevedeli, prečo to tak je, skúsenosti predchádzajúcich generácií ukázali, že chlapcom dlhšie trvá, kým sú vyspelými po stránke psychickej.

Prečo sú chlapci

Na veku záleží

Mamičky i dnes varujú svoje dcéry pred zbrklými činmi ich rovesníkov, a zdá sa, že stále na to dôvod je. V prípade, ak si dievča alebo žena nájde mladšieho muža môže byť rozdiel v ich psychickej vyspelosti markantný a môže po istom čase spôsobiť vo vzťahu veľké nezhody a nespokojnosť partnerov. I keď sa hovorí, že na veku nezáleží, pokiaľ ide o lásku vzťah staršej ženy k podstatne mladšiemu mužovi  (a naopak) zvyčajne netrvá dlho.

Ako dozrieva mozog

Pozrime sa bližšie na to, ako to je s psychickou vyspelosťou u mužov a u žien. Odpoveď na dôvod rozdielnej psychickej vyspelosti medzi pohlaviami dáva rýchlosť ako zreje mozog. Keď starneme sa totiž časti nášho mozgu zmenšia, zanikajú zbytočné spoje medzi bunkami a tak mozog môže efektívnejšie a účinnejšie pracovať . U dievčat dochádza k tomu procesu optimalizácie mozgu už vo veku okolo desať rokov, u chlapcov až okolo dvadsiatky. Desať rokov je veľmi významný časový rozdiel.

Optimalizácia mozgu

Tento proces optimalizácie alebo zjednodušenia mozgu a jeho činnosti je súčasťou normálneho procesu učenia. Mozog ako celok sa rozširuje, ale stráca nepotrebné spojenia. Tie, ktoré sú potrebné a využívané sa naopak skvalitňujú a reakcie z nich vyplývajúce sa zrýchľujú. Keď nepotrebné a nevyužívané spoje zaniknú tie využívané sa upevnia z lepšia, skvalitnia. Môžeme to uviesť na príklade. Mozog, ktorý nie je ešte optimalizovaný pracuje asi tak ako človek, ktorý hľadá cestu nejaké miesto a na to, aby ju zistil sa musí povypytovať množstva ľudí. Optimalizovaný mozog, ktorý pracuje efektívne sa zase správa ako človek, ktorý sa na cestu spýta len zopár ľudí, ktorí danú lokalitu poznajú. Odpoveď dostane podstatne rýchlejšie a navyše je väčšia pravdepodobnosť, že sa dozvie správnu odpoveď.

Chlapci majú rozptýlenejšiu myseľ

Dá sa teda povedať, že dievčatá už v období puberty majú tak vyspelé fungovanie mozgu ako muži vo veku okolo dvadsiatky. I preto sa môže zdať, že chlapcom dlhšie odpoveď na niektoré otázky, sú váhavejší, možno trošku ťarbavejší, kým dievčatá už majú odpoveď alebo riešenie na jazyku. Chlapci v puberte majú rozptýlenejšiu myseľ, kým dievčatá sa skôr už dokážu sústrediť na svoju budúcnosť a čo pre to, aby bola úspešná budú potrebovať.

Skoršia puberta a vzťah matka a dcéra

Dievčatá majú zase pubertu o pár rokov skôr, skôr vyzrejú, často je ich puberta náročná. Trpí najmä vzťah dcéra – matka. Samozrejme, nie vždy to tak musí byť – existujú aj pozitívne príklady tohto vzťahu dvoch žien v jednej domácnosti. U dievčat sa neraz počas puberty zlepšuje vzťah s otcom a matka je odsunutá na vedľajšiu koľaj. Stávajú sa ženami, a otec pre nich nadobúda trošku iný význam.

Aké máte vy skúsenosti s psychickou vyspelosťou dievčat a chlapcov, respektíve žien a mužov?

womangalérie VŠETKY