SPÄŤ
Rodina a Priatelia

Rodičia dvojičiek a trojičiek sa častejšie rozvádzajú

Od: Henrieta Karabova 11.7.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Príchod dieťaťa na svet dokáže riadne rozbúriť hladinu partnerských vzťahov. Po príchode mamičky a bábätka totiž neraz namiesto vysnívanej idylky nasleduje únavný kolotoč stresu. Kvôli nemu môže dôjsť k čiastočnému, či dočasnému odcudzeniu partnerov, ale i množstvu zbytočných „nervov“ a hádok. Navyše, i s peniazmi treba po novom omnoho opatrnejšie, pretože každý mesiac treba počítať s nemalými výdavkami na oblečenie, kozmetiku a hygienu, stravu, zariadenie, či hračky dieťaťa.

Rodičia dvojičiek

Rizikový faktor?

O tom, že situácia po narodení detí je náročná o to viac, ak ide o narodenie dvojičiek alebo i trojičiek, svedčia aj výsledky prieskumu britských sociológov. Keď hľadali odpoveď na to, ako a či súvisí počet detí s rozvodovosťou, ktorá v Británii predstavuje dvadsaťštyri percent, prišli na to, že mnohopočetné tehotenstvá sú veľkým rizikovým faktorom pre rozvod.

 

Čas pre seba

Nuž, je pravdou, že vo väčšine prípadov, keď nemá s deťmi kto pomôcť, keď v rodine neexistujú ochotné babičky a švagriné, je veľmi ťažko nájsť si čas na spoločné súkromie rodičov. Isto sa to s obdobím pred narodením detí nedá porovnávať. A kde chýba spoločná intimita dlhší čas, komunikácia s partnerom je kvôli starostiam o deti odsúvaná na druhú koľaj, neraz môže dôjsť k odcudzeniu. Omnoho lepšie je to v prípade párov, ktoré majú pomoc v starých rodičoch a predsa len si nájdu na seba čas.

Materiálna núdza

Vráťme sa však do Británie. Podľa odborníkov z Británie nie je však príčinou toho, že sa rodičia dvojčiat a trojčiat rozvádzajú najčastejšie len strata súkromia. Na vine je vraj veľká finančná záťaž, ktorá je v prípade dvojičiek logicky dvojnásobná oproti jednému dieťaťu.

Podľa najnovších prieskumov sa rodiny s dvojčatami rozvádzajú v 28 percentách prípadov. Väčšina z nich pritom uvádza, že príčinou rozvodu boli ekonomické problémy, ktoré rodina zaznamenala po narodení detí. Ukázalo sa tiež, že dvojičky a trojičky tiež prežívajú omnoho väčšiu materiálnu núdzu ako deti z oddelených pôrodov. Tak i keď sú dve v rodine, ale nenarodili sa naraz.

Zistené fakty sociológov znepokojujú

Profesor sociológie Steve McKay z Birmingham University, podľa agentúry Famous, komentoval výsledky štúdie slovami: „Dvojčatá a trojčatá sa častejšie rodia starším manželom a párom, ktoré majú platené zamestnanie. Tieto faktory by mali poskytnúť určitú ochranu pred nízkymi príjmami a materiálnou depriváciou. Je veľmi znepokojujúce, že dvojčatá a trojčatá prežívajú vyššiu mieru materiálnej núdze, ako deti narodené samostatne. Ich rodiny sú viac ohrozené rozvodom, či rozpadom.“

-sz-

womangalérie VŠETKY