SPÄŤ
Rodina a Priatelia

So sobášom prichádzajú aj kilá

Od: Henrieta Karabova 15.2.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Stačí sa poobzerať okolo seba a vnímavý pozorovateľ si všimne, že zo štíhlych chlapcov a dievčat sú zrazu mladí páni a dámy tak trochu pri sebe. Samozrejme, neplatí to o každom.

sobášom prichádzajú

Kde je dôvod?

Možno sa budete čudovať, ale je ním veľmi často práve sobáš. Podľa novej britskej štúdie, uverejnenej v odbornom časopise Obesity, väčšina ľudí, a to i mužov i žien, v období krátko po svadbe priberie na váhe. Zaujímavé je, že je to najmä v počiatočnom období manželského života. V porovnaní so slobodnými bývajú mladomanželia až trikrát častejšie obézni. Zdá sa teda, že „voľnozväzkárstvo“, i keď dlhoročné praje štíhlej línii a zdravému životnému štýlu viac ako život v oficiálnom zväzku.

„Diétne“ randenie

Pokiaľ dvaja ľudia spolu len randia, snažia sa stále udržať svoju postavu. Keď sa vezmú, majú uistenie, niekedy síce nie úplne pravdivé a spoľahlivé, že o partnera už neprídu, a tak si môžu dopriať. Druhá vec je tá, že vstupom do manželstva sa mnohí upokoja a začnú viesť pohodlnejší život, k čomu patrí aj prísun chutných, kalorických jedál. Veď už sa netreba tak snažiť, tak prečo si nedopriať…

Plný stôl dobrôt

K ďalším príčinám patrí aj viac zdrojov stravy a pravidelnejšia strava. Slobodní ľudia si málokedy varia sami pre seba teplé jedlo na obed, či na večeru. Rovnako ani dezerty, koláče a iné dobroty si nezvyknú sami vypekať. A k tomu ešte stravovanie v práci. K pohodlnosti patrí častejšie sledovanie televízie v polohe ležmo, menej pohybu, ale najmä už spomínaný fakt – „už som ulovil, teraz si môžem užívať a nemusím sám seba týrať“.

Po roku nadváha?

Logicky, silný vplyv na nadváhu, či obezitu má aj spoločná domácnosť. Aj páry, ktoré sa nezosobášia, ale začnú žiť v spoločnej domácnosti väčšinou na seba nalepia zopár kíl navyše. Väčšina párov má tiež omnoho plnšiu chladničku, ako keď žili sólo. Na začiatku manželstva, alebo života v spoločnej domácnosti, sa i ženy viac zvyknú „obuť“ do ženských prác a predviesť sa partnerovi. Britská štúdia ukázala, že u žien sa riziko nadváhy a obezity zvyšuje zhruba po roku od začiatku súžitia, u mužov je to trošku neskôr. Medzi prvým a druhým rokom spoločného života.

Ako hore, tak aj dolu

Avšak tak ako sa dobre spoločne na začiatku priberá, tak sa dá i neskôr chudnúť. Vo dvojici sa omnoho lepšie „trpia“ diétne jedlá. Určite ľahšie nájdete spoločnú aktivitu, ktorá vám pomôže odpútať pozornosť od maškŕt. Keď si k telke pripravíte čerstvú zeleninu, môžete spolu chrumkať až do skončenia vášho programu bez obáv z priberania na váhe a ohrozovania zdravia.

womangalérie VŠETKY