Žiarlite viac ako je dobré? Čo s tým?

Istá miera žiarlivosti je vo vzťahu normálna, ak však začneme žiarliť viac ako je to zdravé, môžeme rátať s tým, že to ublíži nielen nám samotným, ale aj nášmu vzťahu ako takému. Vo chvíli, keď si uvedomíme, že sa meníme na žiarlivého netvora, mali by sme veľmi rýchlo stlačiť ručnú brzdu. Ako dáme vám návod v nasledujúcich riadkoch.

ŽiarliteOtestujme sa – žiarlime priveľa?

Do akej miery je žiarlivosť normálna a kedy už je patologická? Hranice medzi zdravou a chorobnou žiarlivosťou sú veľmi tenké, ak ich však prekročíme, negatívam sa nevyhneme a navyše aj my budeme trpieť úplne zbytočne. Žiarlivosť sa stáva problémom vtedy, keď sa v nej začneme utápať alebo keď budú naše činy vyvolané žiarlivosťou. Odborníci tvrdia, že žiarlivosť sa stáva problematickou vtedy, keď nás začne pojedať a „zakráda sa do všetkých aspektov nášho života.“ Často kvôli nej cítime hnev alebo horkosť.

Rôzne druhy žiarlivosti

Jedným z najbežnejších typov žiarlivosti je žiarlivosť vo vzťahu – takzvaná romantická, i keď možno na nej veľa romantického nie je. Okrem partnerskej žiarlivosti máme tiež tendenciu žiarliť na úspešnejších kolegov alebo iných ľudí, ktorí pôsobia sebavedomo, majú jasný životný štýl a fungujúce vzťahy. Žiarliť môžeme aj vtedy, ak si myslíme, že život niekoho je jednoduchší a pohodlnejší než náš – jednoducho z nášho pohľadu vidíme len pozitíva, hoci aj negatíva určite existujú. Žiarlivosť dnes podporujú dokonca aj sociálne siete. Často je základom žiarlivosti neistota – cítime sa ohrození alebo horší ako sú tí druhí.

Žiarlivosť v partnerskom vzťahu

Máte pocit, že žiarlite na svojho partnera priveľa? Dal vám to dokonca najavo? To je najvyšší čas niečo s tým robiť. Vo vzťahu, kde jeden z partnerov prehnane žiarli sa nikto nemôže cítiť dobre, ale skôr naopak, takýto vzťah dusí. Podľa odborníkov je najlepší spôsob ako prekonať žiarlivosť, zobrať si pod lupu celý náš vzťah. Dôležité je zvážiť, či je náš vzťah postavený na dôvere, rešpekte a láske, či ste k sebe s partnerom navzájom úprimní a podobne.  Ak nie takýto vzťah sa dá vyhodnotiť ako neistý a je tu logický predpoklad na vznik žiarlivosti – aj intenzívnejšej ako je zdravé.

Pôvod v minulosti

Ak sa dá náš vzťah označiť ako bezpečný a stabilný a napriek tomu cítime žiarlivosť, treba preskúmať vlastné skúsenosti a reakcie. Žiarlivosť a pocity nedostatočnosti, neistoty môžu vyplynúť aj z uplynulých vzťahov alebo tiež z detstva. Napríklad deti, ktoré nemali s rodičmi dobrý – takzvaný bezpečný vzťah majú v dospelosti väčší nábeh na žiarlivosť. Z tých, ktoré mali s rodičmi bezpečný pevný vzťah vyrastú menej žiarliví a menej závislí dospeláci s vyšším sebavedomím. V prípade, že naša žiarlivosť vyplýva z vlastných skúseností z minulosti, je vhodné porozprávať sa o tom otvorene s partnerom.

Ako ovládnuť žiarlivosť?

Vlastnú žiarlivosť sa môžeme naučiť aj ovládať. Stačí keď svoje žiarlivostné konanie definujeme, pomenujeme, začne strácať silu. Ďalší spôsob je nechať tieto pocity jednoducho odísť – opakujem hlboké nádychy a predstavujme si ako tieto emócie cez nás prúdia ako vietor – až ich úplne necháme odísť. Porozprávajme sa o týchto pocitoch s priateľom, získame od neho ubezpečenie a upokojenie. Dôležité je tiež popracovať na uvedomení vlastnej hodnoty. Podarí sa nám to napríklad tak, že si budeme pripomínať svoje silné stránky a uvedomíme si fakt, že aj tí druhí majú slabé stránky.

-sz-

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach