Aj váš intímny život ovplyvňuje stres?

Neraz si to ani neuvedomujeme! 

Mnoho párov je svedkami roho, ako ich intímny život postupne upadá. Nebýva to však len stereotypom, alebo tým, že svojho partnera už priveľmi dobre poznáme. Veľmi negatívne do nášho sexuálneho spolužitia zasahuje aj stres, napätá atmosféra v práci, priveľa povinností, vysilenie, nervozita, ustavičné sa náhlenie. Všetci vieme, že stres nie je dobrým spoluhráčom, a to platí a v tejto oblasti.

intímny život

Katastrofálne vplyvy stresu

Dlhodobý stres môže spôsobiť doslova katastrofu na ľudskom tele. Ovplyvňuje takmer všetky telesné systémy, zvyšuje riziko rakoviny, spôsobuje oslabenie imunitného systému a stávame sa náchylnými na celý rad rôznych ochorení. To stále nie sú všetky dôvody na to, aby sme sa ho snažili minimalizovať: má veľký a tiež negatívny vplyv na náš intímny život s partnerom – má potenciál nás ovplyvniť fyzicky, emočne i vzťahovo.

Keď telo robí všetko preto, aby prežilo

V období stresu je naše telo nastavené na to, aby prežilo, nie na to, aby plodilo. Prakticky sa celou svojou funkciou snaží o prežitie, čo môže vyvolať rôzne alarmujúce stavy organizmus. Telo môže veľmi ľahko spanikáriť, ak mu v tom dopomôže naša myseľ. Stres zvyšuje prietok krvi, zvyšuje srdcovú frekvenciu, a naopak potláča všetky funkcie, ktoré nepatria k primárnym, nevyhnutným k prežitiu. Takou je aj sexualita. Preto, ak sme v strese, či náš partner je vystresovaný, dlhodobo stresu podlieha, je logické, že nemá chuť na intímnosti – lepšie povedané, na nič také nedokáže ani myslieť. 

Útočí aj prostredníctvom hormónov

Bohužiaľ, to nie je len jeden smer, akým na nás stres v tejto oblasti negatívne vplýva. Stres útočí na náš sexuálny život aj prostredníctvom hormónov. V tele vzniká priveľa kortizolu, čo môže priamočiaro znížiť chuť na intímnosti a záujem o ne. Stres môže tiež rozhádzať pravidelnosť menštruačného cyklu. Navyše sťažuje dosiahnutie vzrušenia a vyvrcholenia. Môže mu dokonca aj zabrániť.

Hormóny produkované pri strese ovplyvňujú tiež metabolizmus, čo môže viesť k výkyvom hmotnosti, dokonca sa znižuje vaginálna lubrikácia. Tie tiež idú ruka v ruke k zhoršenému intímnemu životu. Prečo? Keď priberieme, cítime sa menej atraktívne a je menej pravdepodobné, že sa zapojíme do milostných aktivít. 

Ako to riešiť?

Našťastie, i v tomto prípade je možné zaútočiť. Veľmi dobrým spôsobom, ako sa zbaviť stresu je joga, masáž, relax vo vani, či obyčajné čítanie knihy v posteli v úplnom tichu. Veľmi dôležití je uvedomiť si, že hlavným našim sexuálnym orgánom je mozog. Ak ten máme zamestnaný množstvom iných záležitostí, na intímnosti nebude miesto, nedokážeme sa sústrediť na vzrušenie, nevieme sa uvoľniť a akceptovať príjemné pocity. Ak napriek snahe o zlepšenie stres nezvládame, vyhľadajme na pomoc odborníka. Veď, nie sme tu na to, aby sme trpeli a ničili sebe i svojim najbližším životy.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach