Ako zistíme, či nás klame?

Klame nás? Prezradí ho reč tela!

Nie sú zriedkavé životné príbehy, keď muž oklame ženu alebo ona jeho. Niektorí dokážu veľmi dôkladne a premyslene klamať aj roky, aby získali svoj cieľ. To, prečo to robia, je rôzne – môže im ísť o peniaze, o zázemie, o pravidelný sex, či spoločenský status. Reč tela však neklame a my môžeme klamára pomerne včas odhaliť. Ako? Tu je pár rád od Janine Driver, celosvetovo uznávanej odborníčky na reč tela:

 klame

Teplý nos

Je to síce humorné, ale podľa spomínanej odborníčky k zaujímavým a nepoznaným príznakom klamania patrí, že klamárovi sa po vyslovení lži zahrieva nos. Samozrejme, nemôžeme ho, keď nám odpovedá na dôležitú alebo pikantnú otázku len tak schmatnúť za nos. Ale viete, čo môžeme spraviť? Môžeme ho primäť k bozku. Počas neho sa dotkneme aj partnerovho nosa svojim nosom a zistíme jeho teplotu. Prekrvenie nosa, ktoré sa deje pri klamstvách, si môžeme všimnúť aj začervenaním nosa, nielen vyššou teplotou. Avšak nie pri každom type pleti je začervenanie aj skutočne viditeľné. Tiež treba rozlišovať – možno má nos červený od nádchy…

Nohy prezradia veľa

Keď nohy omotáva okolo nohy stoličky a schováva ich pod stoličku, svedčí to o tom, že zámerne niečo zatajuje alebo klame. Jednoducho, obáva sa povedať pravdu.

Po otázke pauza

Spýtame sa ho, kde bol minulú noc (či nás podvádza, či má milenku, či to s nami myslí vážne a podobne) a on dlhšie mlčí, až potom začne hovoriť? Môžeme si byť isté, že sme natrafili na reálny problém.

Krčenie ramenami

Tvrdí, že bol v noci s kamarátmi a pokrčil pritom jedno alebo obe ramená? Tento pohyb naznačuje, že jeho podvedomie vôbec nesúhlasí s tým, čo hovorí. Takže je jasné, že bol niekde inde a robil niečo iné, ako pôvodne hovorí, nech sa akokoľvek zaprisaháva.

Frázy a kvetnaté reči

Keď dlho uvažujeme nad tým, čo povedať, zvyčajne začneme nejakou frázou alebo rozvijeme vetu vágnymi prejavmi. Napríklad: „Viem, že si budeš myslieť, že to je čudné…“ alebo „Nebudeš tomu veriť, ale…“ Ak používa takéto frázy je veľmi veľká šanca, že to, čo povie po nich, je lož.

Jazyk hovorí, aj keď mlčí

Jazyk vie povedať veľa, aj keď vlastne nič nepovie. Ak položíme partnerovi otázku a on zareaguje tak, že rýchlo vyplazí na chvíľku jazyk alebo si oblíže pery, radšej mu to, čo ďalej povie, neverme.

Prehnaný očný kontakt

Každý z nás vie, že očný kontakt je prejavom úprimnosti. Ak je však pridlhý a veľmi zjavný, môže byť práve prejavom klamstiev. Keď nám začne partner zízať pri vysvetľovaní niečoho až pridlho do očí, alebo priveľmi „okato“, až je to nepríjemné, snaží sa nám dokázať, že nemá čo skrývať. Zväčša je však opak pravdou.

Ruka chce utajiť klamstvá

Človek, ktorý klame, nechce, aby ho ten druhý počul veľmi zreteľne. K tomu mu má napomôcť aj ruka pomocníčka. Keď hovorí nepravdy, táto ruka mu nevedome chodí okolo tváre, či priamo po nej – poškriabe si nos, pretrie oko, hrá sa s bradou, perami. Ide o podvedomú snahu blokovať slová, ktoré sú klamstvami a vychádzajú z jeho úst.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach