Ako zistíme či nás podvádza?

Povedzme si úprimne, koľkokrát má každá z nás chuť posadiť tohto svojho k detektoru lži a zistiť pravdu, či potvrdiť si svoju predtuchu… je síce pravda, že neveru sa mnohým tají utajovať, ale blízki partneri to veľmi dlho nedokážu. Najmä vtedy, keď poznáme partnera dlhšie, poznáme jeho gestá a vieme, čo znamenajú jednotlivé výrazy tváre. Čo konkrétne si máme všímať?

Aj bez detektora

Pre väčšinu z nás – dievčat a žien – je ťažké stopercentne povedať, že nás partner podviedol. Avšak aj muži majú emócie a dávajú ich najavo aj bez toho, aby si to uvedomovali. Niekedy stačí len dobre vnímať a prezradí sa sám. Stačia na to gestá, mimika a výraz tváre, či zdĺhavé odpovede. Všetko stojí na jednom – na tom, aby sme sa naučili rozpoznávať na svojom partnerovi lži. Dá sa to aj bez detektora!

podvádza

Každý ukáže pravdu, i keď len na zlomok sekundy

Skutočné emócie, najmä ak ide o klamstvo, neveru alebo zradu dokážeme vyčítať z mužovho správania prakticky každá, stačí, ak sme dostatočne vnímavá a svojho partnera už poznáme nejaký-ten rok. Ako? Na základe slovných, ale aj neslovných narážok a výrazov. Špeciálne sa zamerajme na tie najjemnejšie náznaky mimiky, ktoré si ani neuvedomujeme. Pravé emócie, ktoré prežívajú sa mihnú na ich tvári len na zlomok sekundy.

Všímajme si maličkosti

Jedným z náznakov toho, že klame je mikrovýraz úzkosti, ktorý sa prejavuje zdvihnutím obočia a vytvorením vrások na čele. Je to však len veľmi rýchle mihnutie, ktoré si mnohí nevšimnú. Klamstvo a zradu signalizuje napríklad aj pridlhý úsmev, chyby v používaní výrazov – najmä pokiaľ ide o čas, začervenanie alebo nepravidelné mimické prejavy – potiahnutie jedného kútika úst a podobne. Veľmi výrečné vedia byť aj oči. V prvom rade klamstvo prezrádza neúprimný pohľad, nechuť pozrieť sa tomu druhému do očí, ale aj časte klipkanie a žmurkanie očami.

Poznajme ho v každej situácii

Ak teda chceme vedieť, či náš partner klame alebo nie, mali by sme podľa odborníčky v prvom rade mať predstavu, ako sa reaguje a správa bez vplyvu stresujúcich faktorov a vtedy, keď prežíva okamih strachu z toho, že bude pristihnutý. Keď chodíme s partnerom dlhšie ako pár mesiacov, máme predstavu o jeho prejavoch, manieroch, vyjadrovaní a jazyku  pri rôznych náladách.

Ako na to?

Najlepším spôsobom ako zistiť, či klame alebo nie, je dostať najskôr na neutrálnu hladinu – teda komunikovať s ním o bežných veciach, napríklad o tom aký mal deň, čo mal na obed a podobne. Všímajme si jeho rečové vzory, výrazy, slovnú zásobu , tempo reči , to ako dlho mu trvá kým odpovie na otázku, aký je jeho očný kontakt, ako rýchlo a ako často žmurká. Tiež si všímajme reč jeho tela. Prečo? Pretože kľúčom k nachytaniu partnera pri lži je poznanie týchto faktov. Potom zmeníme tému rozhovoru na tú, ktorá nás zaujíma a sledujeme jemné odchýlky v správaní.

Takto spoznáme, že nás podvádza:

1. Trvá mu pridlho, kým zodpovie na naše otázky.

2. Priveľmi často používa citoslovcia a prázdne výrazy, napríklad: ehm, no, dobre, dobre.

3. Vyhýba sa istým témam.

4. Vyhýba sa očnému kontaktu a žmurká viac ako obvykle.

5. Častejšie prehĺta sliny a odkašliava si.

6. Je nepokojný.

7. Krčí ramenami.

8. Zrazu príliš strohý.

9. Očividne sa mu uľaví, keď sa tvárime, že sme uverili jeho lžiam a príbehom.

10. Má obranný postoj tela – kladie ruky pred svoje telo akoby sa chcel brániť, zvyčajne ich prekríži.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach