Bolesť pri pohlavnom styku, aj tampónoch? To treba riešiť!

Vaginizmus: problém, ktorý trápi stále viac mladých žien

Mnohé z nás na to prídu na základe skúseností, či po pôrode… pohlavný život sa stáva takmer nemožný, pretože s ním súvisí prudká skľučujúca bolesť. Vaginizmus laicky znamená, že sa pošvové svaly stiahnu a znemožnia tak samotný pohlavný akt, stáva sa bolestivým pre oboch partnerov.

Bolesť pri pohlavnom styku

Vstup zakázaný

Mnoho mladých žien si nevie rady s problémom, dokonca ho ani nerieši, pretože si myslia, že ide o normálnu záležitosť, ktorá prejde alebo že to súvisí s partnerom. Kŕče pošvových svalov uzatvoria priechod do vagíny a každá snaha o intímny kontakt končí najmä pre ženu ostrou bolesťou.

Nemohla používať ani tampóny

Dvadsaťdvaročná Katka nám porozprávala, ako ona prežívala prvý príznak vaginizmu: „Bolo to niečo neskutočné. Nechápala som, ako môžu moje spolužiačky bez problémov  používať tampóny. Ja som to nedokázala. Ak som si chcela vložiť menštruačný tampón, bolo to veľké utrpenie. Nielenže bol vôbec problém dať si ho, kam patrí, ale navyše to neopísateľne bolelo. Spolužiačky sa mi vysmievali, že si neviem ani tampón zaviesť. Samozrejme, mala som aj veľké obavy zo vzťahu s chlapcom, preto som radšej zostávala sama a trpela.“

Sex? Hotový horor!

Neskôr, keď ju predsa len očaril Erik natoľko, že s ním začala vážne chodiť, došlo k tomu, čoho sa kedysi najviac obávala. Jedného dňa sa snažili mať spolu sex, ale skončilo to katastrofou. „Erik sa jednoducho nemohol dostať cez kŕčovito stiahnuté svaly mojej vagíny, a tak jediné, čo sa dalo robiť, bolo skončiť s tým. Vzdali sme sa.“ Keď sa situácia nelepšila ani dlhou predohrou a vždy a vždy to skončilo rovnako, Katka sa rozhodla navštíviť svoju gynekologičku. Našťastie, to bola jedna z mála odborníkov, ktorí jej všetko dokonale vysvetlili.

Príčina v psychike?

Problém nastal už pri samotnom vyšetrení, keď sa lekárke nepodarilo prakticky s vyšetrením ani poriadne začať. Zabránil v tom známy kŕč a lekárka už veľmi dobre vedela, čo je zrejme vo veci. Katka zvyšok vyšetrenia pretrpela, i keď kričala bolesťou. Veľkú úlohu pri vaginizme zohráva psychika – nie je to len stavom, ktorý sa dá liečiť nejakými liekmi. Gynekologička odporučila Katke konzultácie so sexuológom, ktoré jej veľmi pomohli, sama totiž ani netušila, akými vnútornými zábranami zhoršuje svoj stav.

Pomocník dilatáror

Okrem psychologického prístupu, ktorý mal minimalizovať úzkosť a iné negatívne pocity, ktorými trpí mnoho mladých žien, pri snahe o sex si pomáhala aj dilatátorom. Je to špeciálny nástroj, ktorým sa dá postupne vybudovať „povolenie“, aby ženy trpiace vaginizmom dovolili niečomu vstúpiť dnu, do vagíny. Postupne sa používajú širšie a širšie dilatátory, pričom sa začína často veľmi tenučkými. Pozor, musia to byť lekárom odporučené predmety, nie čokoľvek!

Prvé milovanie po troch rokoch

Katke sa s Erikom podarilo mať prvý klasický pohlavný styk po troch rokoch liečby. Už len to je dôkaz, že ich spája skutočná láska. Ešte stále sa však raz za pár mesiacov stane, že sa Katke stiahnu svaly do kŕča, ale už vie s tým bojovať. Dokáže sa uvoľniť a ako sama hovorí – Erik ju presvedčil, že s ním je v absolútnom bezpečí, čo malo na jej psychiku veľmi dôležitý vplyv.

Dnes je známe, že príčiny vaginizmu môžu byť rôzne – sexuálne zneužívanie, strach z tehotenstva, obavy z bolesti pri sexe, ale môže nastať aj po pôrode. Napriek tomu, ak vyhľadáme odborníka, je tento stav možné kombinovanou liečbou skvele liečiť. Dobrým pomocníkom je aj precvičovanie Kegelových cvikov panvového dna.

-sz-  

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach