Existuje bisexualita?

Trend alebo realita?

Pravdepodobne každý z nás sa aspoň zamyslel nad tým, aké by bolo milovať sa s príslušníkom rovnakého pohlavia. Hovorí sa, že ženy majú väčšie sklony k lesbickým prejavom ako muži k homosexualite. Avšak podľa najnovších zistení má dispozície k bisexualite temer každý človek.

Rôzne netradičné sexuálne orientácie, teda všetko okrem heterosexuality, sa stávajú aj módnym trendom. V takmer všetkých médiách sa nájdu informácie o známych ľuďoch, ktorí sú bisexuálni, homosexuálni, alebo sa chvália asexualitou. Zdá sa, že dnes sa módnym trendom, zdvíhajúcim prestíž, stáva byť bisexuál, teda túžiť po mužovi i žene. Stačí spomenúť speváčku Pink, Lindsay Lohanovú alebo aj Angelinu Jolie, ktorá prežila niekoľko lesbických vzťahov v minulosti. Samozrejme, tvrdenia niektorých „hviezd“ o ich orientácii treba brať s rezervou. Niektorí z nich zase za bisexualitu ukrývajú svoju homosexuálnu orientáciu. Ale tento princíp funguje i u „bežných smrteľníkov“.

Orientácia už v maternici

To, či bude človek homosexuálne, heterosexuálne orientovaný alebo sa bude jeho orientácia nachádzať niekde na úsečke medzi týmito dvoma druhmi, teda bude bisexuálny, je dané už počas vnútromaternicového vývoja. S uvedomením si sexuality dieťa začína v predškolskom veku a vyhrocuje sa v puberte. Neraz však až vo vyššom veku, v dospelosti človek zistí svoju skutočnú orientáciu, čo ho naozaj priťahuje.

Na skúšku

Dnešná dospievajúca mládež sa netají tým, že skúšali sex s osobami rovnakého i rôzneho pohlavia, prežívajú naplno akési obdobie hľadania. Niektorí ľudia majú však s priznaním si orientácie – ak ide o menšinovú – sami pred sebou problém a maskujú ju „normálnym“ spôsobom života, heterosexuálnym partnerom, či manželom a dokonca klasickým rodinným životom s deťmi. Takéto vzťahy však väčšinou dlho nevydržia, preto je otázne, či sa maskovanie vypláca.

Sex bez citu?

Napriek tomu, že odborníci tvrdia, že stále nie je isté, či bisexualita skutočne existuje alebo je to len výmysel – pretože sexualita súvisí i s citmi, nielen so sexom – ukázalo sa, že určité dispozície k bisexualite má takmer každý z nás. Na druhej strane skutočných bisexuálov je veľmi málo a veľakrát sa k ním nesprávne radia aj tí, ktorí prežili „len“ niekoľko sexuálnych stykov s osobou rovnakého pohlavia (neraz dokonca pod vplyvom omamných látok), ale citovo zaangažovaní nie sú.

Úsečka orientácie

Nedávne prieskumy ukázali, že vysoké percento ľudí žilo počas svojho života v heterosexuálnom aj v homosexuálnom zväzku, prípadne istý čas váhali nad svojou skutočnou orientáciou. Väčšina ľudí sa svojou orientáciou nachádza medzi heterosexualitou a homosexualitou – bližšie alebo ďalej k jednému z týchto  koncových bodov pomyselnej úsečky orientácie. Stopercentný homosexuál alebo stopercentný heterosexuál je naozaj veľmi zriedkavým javom, i keď si to možno nemyslíme – je len bližšie k jednému z koncov úsečky. Bisexualita by sa mala nachádzať v jej strede, ale tiež je minimum ľudí (ak vôbec sú), ktorí sa orientáciou nachádzajú presne v tomto bode. Vo väčšine prípadov pri sexuálnej náklonnosti nezohráva úlohu ani tak samotné pohlavie človeka, ale vyžarovanie a osobnosť. Aspoň tak to tvrdia tí, ktorí vyskúšali oboje.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach