Intimita ženy

Ľudský organizmus nie je sterilný

Zdravý ľudský organizmus nie je sterilný. Povrch tela, ako aj niektoré iné oblasti, osídľuje mikroflóra, ktorá je za normálnych okolností neškodná, teda aj keď obsahuje rôzne baktérie, vírusy či kvasinky, tie nespôsobujú žiadne ochorenie.

Aj pohlavné orgány ženy majú svoju prirodzenú mikroflóru, ktorú tvoria viaceré mikroorganizmy. Vonkajšie pohlavné orgány (vulva) osídľujú kožné baktérie, baktérie konca močovej trubice, enterokoky, stafylokoky, kvasinky (Candida), niekedy E. coli a iné enterobaktérie, ako aj neškodný typ mykobaktérií (tzv. Mycobacterium smegmatis). Pri zanedbaní hygieny dominuje mikroflóra konečníka, teda môžu sa objaviť baktérie zo stolice. 

Vulva je súčasťou kožného plášťa a môžu ju postihovať rovnaké choroby a zápaly, ako kožu. Koža vulvy sa navyše vyznačuje zvýšeným vylučovaním tekutín a potu, k čomu sa pridáva prirodzený výtok z pošvy, možné znečistenie močom a menštruačnou krvou. V teplom počasí a v nepriedušnej spodnej bielizni sa táto oblasť ľahko zaparuje, čo prispieva k vzniku infekcií. Na rozdiel od pošvy je pH vulvy porovnateľné s fyziologickým pH kože, teda nie je natoľko kyslé.

Mikroflóra

Vaginálnu mikroflóru – prirodzené zloženie vnútorného prostredia pošvy – tvoria viaceré mikroorganizmy. Medzi nimi prevládajú najmä laktobacily, ktoré tvoria až 96 % mikroflóry a súťažia s ostatnými prítomnými mikroorganizmami o možnosť priľnúť k epiteliálnym bunkám v pošve, z ktorých získavajú zložený cukor glykogén potrebný pre ich rast a množenie. Pritom produkujú kyselinu mliečnu, ktorá sa podieľa na udržaní fyziologicky kyslého pH (3,8-4,2) v pošve a chráni tak sliznicu pošvy pred škodlivými mikroorganizmami.

Zloženie mikroflóry v pošve je u každej ženy individuálne a ani pomer mikroorganizmov nie je stály. Medzi faktory, ktoré ju môžu zásadne ovplyvňovať, patrí napríklad vek, užívanie antikoncepcie a výrazný vplyv má na ňu aj pôsobenie hormónov, preto sa mení aj v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Okrem laktobacilov patria u žien v plodnom veku medzi prirodzené baktérie v pošve aj kvasinky, mykoplazmy, baktérie nazývané difteroidy, ale aj rôzne typy stafylokokov, E. coli, enterokoky, mykoplazmy, ureaplazmy či baktéria gardnerella. Vaginálnu mikroflóru môže súčasne tvoriť niekoľko druhov baktérií, ktoré sú vo vzájomnej rovnováhe, no problémy môže spôsobiť premnoženie niektorého typu.

U dievčat pred dosiahnutím pohlavnej zrelosti a u žien po klimaktériu sa v prirodzenej mikroflóre objavujú enterokoky, styfokoky, koliformné baktérie (prirodzene sa vyskytujúce v tráviacom trakte) a difteroidy. Neobsahuje laktobacily, pH je v čase pred pubertou skôr zásadité a po menopauze neutrálne.

Mikroflóra pohlavných orgánov žien je veľmi citlivá a premenlivá a môže ju ovplyvniť napríklad:

• návšteva plavárne alebo kúpaliska
• nevhodná osobná hygiena
• intenzita sexuálneho života a sexuálne zvyky
• mikroflóra sexuálnych partnerov
• hormonálne zmeny (napr. v súvislosti s menopauzou alebo pubertou)
• spôsob antikoncepcie
• typ spodnej bielizne
• antibiotická alebo protiinfekčná liečba

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach