SPÄŤ
Sex a erotika

Problém, ktorý trápi mnohé ženy: nedostatočná vlhkosť

Od: Henrieta Karabova 8.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Pociťujeme bolesť pri pohlavnom styku?

Veľmi často za to môže suchosť vagíny, nedostatočné vlhčenie. Vyskytuje sa v istých obdobia života ženy a môže mať niekoľko základných príčin. Aké?

Nedostatočné zvlhčenie je veľmi nepríjemným problémom, trápiacim mnohé páry. Dá sa mu síce pomôcť používaním lubrikantov, ale v prípade, že sa náhle váš stav zhoršil a nezlepšuje sa je to dôvod na hľadanie príčiny.

nedostatočná vlhkosť

1. Hladina estrogénu

Za suchosť v pošve veľmi často môže nízka hladina estrogénu. Deje sa tak najmä počas menopauzy, perimenopauzy, po pôrode alebo počas dojčenia. Môže ju spôsobiť aj liečba rakoviny, chemoterapia, ožarovanie.

2. Nefungujeme v súlade s telom

Ak nemáme dostatočne vlhkú pošvu pred pohlavným stykom či počas neho, môže to byť spôsobené aj tým, že máme hlavu úplne inde ako telo. Môže nás partner dráždiť a stimulovať koľko a ako chce, keď myslíme na čosi úplne iné, čo s erotikou a vzrušením nemá nič spoločné. Na to je jediná rada: zlaďme sa s partnerom, napríklad dychovými cvičeniami a žime vždy v prítomnom okamihu.

3. Vedľajšie účinky liekov

Niektoré lieky majú za vedľajší účinok zníženú vlhkosť pošvy. Ine najmä o lieky proti alergii a prechladnutiu, tiež niektoré lieky proti astme. V prípade týchto komplikácií môžeme použiť lubrikant alebo sa porozprávajme s lekárom o výmene liekov.

4. Cítime ostych alebo vinu

Ženy vychovávané veľmi puritánsky majú často veľké problémy uvoľniť sa a užívať si vlastné telo. Hanbia sa zaň alebo dokonca cítia vinu za to čo robia. I takéto psychické bloky môžu zabrzdiť prirodzené zvlhčovanie pošvy pred a pri styku. Rovnako treba odohnať všetky predsudky. Ak si nevieme pomôcť so svojimi psychickými problémami alebo blokmi, neobávajme sa prizvať na pomoc terapeuta. Takýto psychický stav v súvislosti s intímnym životom, ak ho nebudeme riešiť, môže priviesť komplikácie v každom vzťahu po celý život.

5. Partner nás nevzrušuje

V prípade, že partner v nás nevyvoláva žiadne sexuálne vzrušenie, je suchosť pošvy normálnou reakciou. Niekedy je vaginálna suchosť vyvolaná sexuálnymi problémami s vašim partnerom alebo stresom.

6. Reakcia na chemikálie

Vaginálnu suchosť môže vyvolať aj mydlo, či pracie a čistiace prostriedky, na ktoré máme alergickú reakciu – chemikálie v nich obsiahnuté. Suchosť ide často ruka v ruke s podráždením, a to môže byť práve tento prípad. Prejdime na prírodné čistiace prípravky a na intímnu hygienu používajme mydlo obsahom laktobacilov.

-sz-

womangalérie VŠETKY