Rozviažte mužovi jazyk!

Aj vy máte občas pocit, že váš najdrahší akosi postupom rokov čoraz menej komunikuje a že sa doma často obmedzuje na najnutnejšiu komunikáciu?

Rozviažte

Veru, mnohí muži s pribúdajúcimi  rokmi, a najmä tí, ktorí žijú v dlhšie trvajúcich manželstvách, majú tendenciu skrývať sa za akúsi pomyselnú , ale aj nezmyselnú bariéru mlčania.

Čo je dôvodom?

Manželský stereotyp? Nevšímavosť, alebo nebodaj nevera na obzore? Také a podobné otázky trápia nejednu z nás, ked manžel nemá chuť rozprávať sa. 

Ak za tým nie je žiaden vážnejší dôvod a mužovi sa nechce do reči iba preto, že si takýto, pre mnohých mužov dosť zaužívaný zlozvyk zvykol.

Skúste mu rozviazať jazyk  týmito trikmi:

♥ Skúste robiť  alebo podniknúť niečo, čo ste v minulosti vždy radi robili

Môže to byť nejaký šport, koníček, sobotňajší výlet alebo nejaká aktivita v širšom kolektíve. Alebo skúste vymyslieť niečo nové, čo ste ešte neskúšali a zapojte ho do toho! Dobre sa cítiť pri partnerovi je najlepší predpoklad na živú výmenu názorov s ním.

♥ Nepodceňujte pritom ani tie najvšednejšie témy – takmer o ničom.

Baviť sa spolu o banálnych veciach je priam ideálne zahrievacie kolo na rozcvičenie – predstupeň podnetnej, zaujímavej výmeny názorov.

♥ Skúste sa pri rôznych príležitostiach pýtať partnera na zážitky z detských alebo študentských čias.

Zvykne si tak viac rozprávať o sebe – a možno ho to aj poteší.

♥ Chcete sa s ním vážne porozprávať?

Vopred ho ubezpečte o tom, že vám vôbec nejde o to, ako mu robiť výčitky, ale skôr zladiť vzájomné vzťahy a vedieť sa vžiť do jeho položenia. Nedajte sa však odradiť odpoveďami typu „Naozaj neviem, o čo ti ide!“ alebo „Ja teda nemám s naším vzťahom ani ten najmenší problém…“ a podobne.

♥ Ak sa už zhovárate, nech váš rozhovor prebieha v uvoľnenej atmosfére.

Napríklad pri pustenom televízore, alebo v spoločnosti vystrájajúcich detí. Partner by nemal mať pocit, že sa schyľuje k nejakému vážnemu rozhovoru, do ktorého by sa mu určite vôbec nechcelo. Ale určite neskúšajte nadviazať zmysluplný rozhovor v nabitej reštaurácii, kde človek nepočuje vlastného slova. 😉

♥ Nerozprávajte za neho.

Ako sa má naučiť vyjadriť svoje pocity, ak mu neustále skáčete do jeho ťažko poskladaných viet a ukončujete ich namiesto neho? Ak sa aj viete stokrát lepšie vyjadriť ako on, je nie na vás, ale na ňom, aby vyrozprával, čo cíti, myslí a chce.

♥ Ani mu nič nevyčítajte.

Predhadzovanie výčitiek zabíja každú výmenu názorov medzi ľuďm – v akomkoľvek vzájomnom vzťahu. Začnite od seba a objasnite mu, ako tiesnivo na vás pôsobí jeho mlčanie namiesto toho, aby ste naň spustili lavínu výčitiek.

♥ No a ak už sa kritike nemôžete vyhnúť, ostaťe vždy v polohe „tu a teraz“.

Nevyčahujte vždy na svetlo staré histórie a lamentácie (napríklad, čo všetko ste s ním zlé zažili vlani, čo vyviedol na Vianoce  a podobne).

♥ Za nijakú cenu sa nevie pustiť do reči?

Napíšte mu teda list… alebo mail. Nemusí ísť o žiaden 10-stranový výlev citov. Vyložte mu stručne a jasne, o čo vám ide a poproste ho o odpoveď. Možno skr nájde tie správne slová, ak sa bude môcť vyjadriť písomnou formou… 😛 Zdá sa vám  to tak trochu uletené, aby ste písali vlastnému mužovi, ktorý s vami býva pod jednou strechou? V každom prípade mu aspoň mlinko naženiete strach, že sa niečo asi deje, keď mu píšete…

♥ No a niekedy si nájdite čas aj na to, aby ste sa zamysleli nad tým, či jeho mlčanie vyplýva skutočne z nedostatku náklonnosti k vám

Ako si možno myslíte. Veď rozprávať predsa nie je jediná možnosť, ako vyjadriť svoje city… 😛

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach