Rozvod? Jedináčikovia sa rozvádzajú najčastejšie!

Čím viac súrodencov, tým nižšie riziko rozvodu?

Ťažko špekulovať o tom, aký typ ľudí sa rozvádza najčastejšie. Ak sa rozvádzate alebo je nad nami takáto hrozba, určite nám podobné informácie veľmi nepomôžu. Keď sme však len v štádiu výberu partnera, možno sa oplatí dať si aspoň na chvíľu dole ružové okuliare zaľúbenosti – ak ich máte a zobrať rozum do hrsti. Samozrejme, láska by nemala byť len o rozume, ale, ak chceme trvalý vzťah zo samotnej lásky nevyžijeme.

Jedináčikovia sa rozvádzajú

Sebeckí a rozmaznaní?

„Jedináčikovia sú v mnohých sférach iní ako ľudia, ktorí vyrastali v prostredí súrodencov, ale všetko má svoj dôvod. Nehovorím však, že mať jedno dieťa je zlou voľbou – záleží od spôsobu výchovy. Všetci vieme, že o jedináčikoch sa hovorí, že sú veľmi sebeckí a rozmaznaní, ale pravdou môže byť, je sú samostatnejší a spoľahlivejší ako tí, ktorí mali viacerých súrodencov,“ vyvracia fámy o jedináčikoch ako rozmaznaných miláčikoch psychologička Kristína P. Isté však je jedno, a to, že jedináčikom chýba tréning v tolerancii a nesebeckosti, ktorý zase ľudia z rodiny s viacerými deťmi bezpochyby majú.

Viac súrodencov = nižšie riziko

Tento fakt sa odzrkadľuje aj na ich neskoršom živote a vzťahoch. Jedináčikovia majú aj najvyššie riziko rozvodu. Čím viac má človek súrodencov, tým je nižšie riziko rozvodu (s každým ďalším súrodencom sa riziko rozvodu znižuje o dve percentá), najmenej sa rozvádzajú ľudia, ktorí majú sedem súrodencov (ďalej to už nepokračuje, viac súrodencov ako sedem neznamená nižšie riziko rozvodu, ale zostáva rovnaké ako pri siedmych súrodencoch). U nich je riziko rozvodu o štrnásť percent nižšie ako u jedináčikov. Sú zvyknutí na rôzne názory, na to, že si musia vychádzať, ak sa chcú mať dobre, a to si prinesú aj do vzťahu, ktorý – ak má byť kvalitný a dlhodobý – určite potrebuje dávku tolerancie.

Cenné skúsenosti s komunikáciou

Profesor sociológie Doug Downey z Ohio State University, ktorý sa týmto problémom zaoberal podľa zahraničných médií tvrdí: „Rozdiel medzi tým, keď ste jedináčik alebo keď máte len jedného súrodenca nie je tak veľký – pokiaľ ide o riziko rozvodu, avšak keď porovnávame jedináčikov s deťmi z veľkých mnohodetných rodín, tak sa už prejaví významný rozdiel.“ Jeho kolegyňa docentka Donna Bobbittová Zeherová dopĺňa: „Rozdiel nie je v tom, či máte alebo nemáte súrodenca, ale v tom, či ich máte veľa. Mať viac súrodencov znamená viac skúseností s vychádzaním si s druhými, a to zrejme poskytuje veľkú pomoc pri vychádzaní si s partnerom a vyrovnávaní sa so vzťahom.“

Jedináčik je pozadu

Keď totiž vieme vychádzať s mnohými súrodencami, pretože, ak máme viacero súrodencov, to nakoniec inak ani nejde, získame schopnosti ako komunikovať a spolunažívať aj pri negatívnych aj pri pozitívnych interakciách. Keď sa do vzťahu dostane jedináčik, musí sa to učiť prakticky od začiatku, pretože kamarátstvo a žiť s niekým vo vzťahu je úplne odlišná záležitosť. Učí sa zvažovať aj uhol pohľadu druhej osoby, debatovať o názoroch. To, čo ľudia z viacdetných rodín ovládajú prakticky už od detstva.

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach