Sex po pôrode – kedy?

Isto je pre mnohé ženy už len pomyslenie na pohlavný styk v období po klasickom pôrode postrachom. Bolesti po nastrihnutí však čoskoro prejdú, jazva sa zahojí a po šestonedelí, keď lekár na kontrolnom vyšetrení usúdi, že všetko je v poriadku, môžete obnoviť svoj sexuálny život.

Avšak otázkam: „Bude ma to bolieť? Bude ma partner vôbec cítiť, keď sa mi pošva roztiahla? Nebudem veľmi suchá? Je to už bezpečné?“ sa v mysli nevyhne asi žiadna žena…

sex po pôrode

Napriek tomu, že najdôležitejším človekom, či človiečikom vo vašom živote sa stalo dieťatko a partner je „odsunutý“ na vedľajšiu koľaj, intimita v období po pôrode je veľmi dôležitá, a samozrejme aj partnerský život a sex po pôrode.

Sex po pôrode – kedy začať?

V prípade, že vám lekár na kontrole povie, že je všetko v poriadku, nemusíte sex odďaľovať. Väčšinou sú predstavy omnoho horšie ako je skutočnosť. Avšak predsa len pôrod znamenal pre pohlavné orgány veľkú záťaž a zmenu, takže v prvom rade opatrne. Navyše poklesom hladiny estrogénu dochádza k zníženiu citlivosti pohlavných orgánov, sú menej vzrušivé, sliznica pošvy je tenšia, jemnejšia, teda aj zraniteľnejšia a najčastejším problémom je nedostatočná vlhkosť a následná bolestivosť pohlavného styku. Tento problém sa však dá ľahko vyriešiť lubrikantom.

Niektorí lekári dokonca odporúčajú koniec šestonedelia, keď dochádza k čisteniu a zavinovaniu maternice. Sama však najlepšie viete, ako sa cítite, niektoré ženy sú na týchto miestach citlivé a bolestivé aj zopár mesiacov. Navyše počas šestonedelia i ešte pár týždňov po ňom je pre každú ženu najdôležitejší spánok. Keď k tomu prirátame fyzické a psychické vyčerpanie, kým sa dieťatko nenaučí na režim, ktorý dovolí matke trošku voľnejšie dýchať, na sex v tomto období myslí skutočne len máloktorá. Mnohé ženy sa obávajú aj straty partnera z tohto dôvodu, respektíve, že im začne zahýbať. To by však musel byť mimoriadne necitlivý muž, ktorého by ani príchod vlastného dieťaťa na svet neoslovil… Vnímavý partner však isto dokáže byť trpezlivý a nakoniec existujú aj iné spôsoby sexuálneho spolužitia ako priamy pohlavný styk, ktorých sa báť nemusíme.

Ďalšie komplikácie

K ďalším komplikáciám patrí ťažšie hojenie hrádze, na tomto mieste môžu tiež počas sexu pociťovať nepríjemné dráždenie, prípadne sú i prípady, keď sa na tejto jazve stanú drobné natrhnutia, kvôli tenšej a suchšej sliznice. Iné ženy môžu mať tiež problémy s únikom moču, kvôli ochabnutiu svalstva panvového dna.

Aj tvorba mlieka hrá úlohu

Za fakt, že ženy sa spravidla po pôrode do sexu veľmi nehrnú, môže aj hormón prolaktín, ktorý riadi tvorbu mlieka. Tento hormón zároveň i znižuje chuť na sex. Keďže väčšina kojacich žien ani nemenštruuje, má nízku hladinu estrogénu, čo je ďalšou príčinou oslabenej sexuálnej túžby.

Nepríťažlivé?

Keď k týmto objektívnym faktom prirátame ďalší, i keď skôr subjektívny – že veľa mamičiek sa cíti tučných a málo príťažlivých, keďže väčšinou počas tehotenstva nabrali nejaké-tie kilá navyše, ktoré im zostali i po pôrode – niet sa čomu čudovať, že väčšina žien so sexom začne až omnoho viac týždňov po pôrode ako šesť… V každom prípade, keď začnete, dávajte si pozor na možné otehotnenie. Kojacim ženám sa hormonálna antikoncepcia neodporúča. Je však vhodné, i v prípade, že chcete mať ešte jedno dieťatko, aby si maternica a celý organizmus oddýchli aspoň rok.

-sz-

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach