Viete, že s gestami poviete viac, ako bez nich?

Medzi partnermi je najdôležitejšia diskusia: naučte sa povedať viac a lepšie

Niekedy je takmer nemožné hovoriť bez použitia rúk. Niekedy sa o gestách vravelo, aby sme sa krotili a veľmi rukami nehýbali, avšak ukázalo sa, že gestikulovať je dobré. Tieto gestá sa navyše zdajú byť dôležitejšími, ako sme si doposiaľ mohli myslieť a urobíte dobre, ak sa v nich nebudete brzdiť. Samozrejme, nehovoríme, že by ste mali prehnane gestikulovať a narúšať tak osobný priestor partnera…

gestami poviete viac

Prečo sú tak dôležité?

Nie preto, aby si z nich partner, či spoludiskutujúci prípadne niečo o našej povahe vyčítal, i keď i to sa dá, ale dôležité sú najmä pre nás. Skúste si vybaviť nejakého známeho slávneho rečníka a isto si spomeniete, že veľmi často, ak nie vždy, keď hovoril aj gestikuloval. Gestá totiž poskytujú vizuálne záchytné body pre naše myšlienky a nová teória dokonca predpokladá, že môžu zmeniť naše myšlienky aj priamo v akcii.

Spojenie dvoch štúdií

Vedci – psychológovia z University of Chicago – Sian Beilock a Susan Goldin-Meadow spojili dve línie výskumu: Beilock pracoval na tom, ako akcia ovplyvňuje myslenie a jeho kolegyňa pracovala na gestách. Po rozhovore, počas konferencie, ktorú zvolal Ed Diener, zakladajúci redaktor odborného magazínu Perspectives on Psychological Science, sa spoločne pozreli na to, ako gestá ovplyvňujú myšlienky.

Veža Hanoja

Počas štúdie, ktorá bola zverejnená v magazíne Psychological Science, mali dobrovoľníci vyriešiť problém nazvaný Veža Hanoja. Je to hra, v ktorej musíte presúvať naukladané disky z jedného kolíka na druhý. Potom, ako skončili, boli dobrovoľníci presunutí do inej miestnosti a požiadaní o vysvetlenie, ako to urobili. To je prakticky nemožné vysvetliť bez použitia rúk. Potom opäť riešili rovnakú úlohu. Avšak bol v tom trik. Pre niektorých ľudí bola hmotnosť diskov tajne zmenená tak, že najmenší disk, ktorý bol dosť ľahký na to, aby sa pôvodne dal presunúť jednou rukou, teraz potrebovali dve.

Ľudia, ktorí používali jednu ruku na gestá, pri hovorení o presunutí malého disku, sa v prípade, keď mali ťažký disk, dostali do problémov. Dlhšie im trvalo, kým dokončili úlohu, ako ľuďom, ktorí používali pri gestikulácii obe ruky. To ukazuje, ako gesto ovplyvňuje, ako uvažujeme.

Mohlo by vás zaujímať

Objavujte svoje telo

Objavujte svoje telo: spomeňte si na to, aké to bolo, keď ste ešte neboli manželia a boli ste do seba veľmi zaľúbení – pravdepodobne by… Čítaj ďaľej

Gestá sú dôležitejšie, ako sme si mysleli

V ďalšom experimente, zverejnenom v magazíne Perspectives in Psychological Science, neboli dobrovoľníci požiadaní, aby vysvetlili, ako problém vyriešili a ďalej riešili hádanku so zmenenou váhou disku. O výsledkoch vedci hovoria: „Gesto je špeciálny dôkaz akcie. Možno si myslíte, že má menší vplyv, pretože nemá žiaden priamy dopad na svet.“ Avšak oni si myslia, že majú v skutočnosti silnejší účinok, „pretože diskutovanie pri akcii si od vás vyžaduje, aby ste reprezentovali ten čin.“ Nechcete len dočiahnuť a manipulovať vecou, o ktorej hovoríte, ale zhŕňate aj podstatu do pohybu rúk.

Nebráňme sa gestám

Takže, nebojme sa gestikulovať. Pomôžeme sami sebe. Nielen pri vyjadrovaní a dobrom nadväzovaní rozhovoru, či prejavu, ale tiež pomôžeme gestami presne vyjadriť obsah hovoreného. Niektoré gestá majú silu upevniť a tiež aj spresniť slová a naše vyjadrenia. Prípadne našepkajú, že niečo nemyslíme vážne a berieme ako vtip, alebo naopak dodajú dôraz hovorenému.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach