Záhady našej domácnosti

Seriál ukážok z knihy Gustáva Murína Návod na manželstvo, 8. časť

„Mami, mojou najväčšou fantáziou sú dvaja muži naraz…“

Zhrozená matka dospelej dcéry namietne:

„Ale, Žofka, neblázni! Veď to je nemravné.“

„Prečo? Jeden by varil a druhý upratoval.“

našej domácnosti

Tento sen sa v klasickom manželstve síce nedá naplniť, ale riešením je celá kopa mechanických a elektrických pomocníkov. A jednou z najväčších záhad ľudstva je, že hoci ženy stáročia vykonávajú domáce práce, nevynašli ani jeden prístroj, ktorý by im tú prácu uľahčoval. Ďalšou záhadou je, že sa o tom pozoruhodne mlčí. Urobil som preto pokus a pri príležitosti Medzinárodného dňa žien som usporiadal anketu medzi návštevníkmi istého literárneho podujatia. Otázka znela:

„Ako je možné, že hoci sa ženy stáročia sťažujú na domáce práce, nepodali doteraz ani jeden zlepšovák či vynález na jej uľahčenie? Práčky, vysávače, umývačky – to všetko vymysleli muži. Prečo?“

Tu sú odpovede:

Muž: „Muži keď nemilujú, vymýšľajú. Ženy opačne.“

Žena 1: „Ženy mlčky robia, muži hľadajú spôsob, ako sa nenarobiť a mať urobené.“

Žena 2 + 3: „Lebo sú leniví. Takto idú radšej na pivo a nemusia doma pomáhať: Miláčik,

veď máš všetko, ja by som ti iba zavadzal.“

Žena 4: „Aby sa zamestnal, kým to na neho príde.“

Žena 5: „Lebo vymýšľajú, aby im zostal čas na milovanie.“

Poučenie:

Šťastné sú tie ženy, ktoré si naozaj myslia, že mužov viedli k vynálezu práčky či domácich robotov myšlienky na sex. Zachovajme si tú vieru, možno takto chlapi prídu ešte na úžasnejšie praktické pomôcky do domácnosti!

Múdrosť pána profesora

Pri biologických pokusoch sa bežne stáva, že musíte ísť do práce aj cez víkend. Objekty našich skúmaní nepoznajú voľné dni, ani štátne sviatky. Prekvapilo ma však, keď som v práci počas takýchto sobotných doobedňajších nadčasov pravidelne nachádzal nášho pána profesora. Veď on už pokusy vlastnoručne nerobil, a keby aj bolo treba s niečím pomôcť, určite by ochotne zaskočil nejaký mladší kolega. Pán profesor vycítil moje rozpaky a sám mi poskytol vysvetlenie.

„Samozrejme, že v sobotu doobeda sem nechodím pracovať. Ja tu oddychujem! A hlavne, je tu božský pokoj na čítanie novín. Myslíte si, že by som si to mohol takto vychutnať doma? Veď ja tu hľadám azyl pred terorom sobotného domáceho upratovania!”

Potom pozrel na hodinky, ubezpečil sa, že je už určite upratané a aj najvyšší čas ísť na obed.

Poučenie:

Ani veľmi pracovití muži nemajú trpezlivosť na jednotvárne domáce práce. Už len utieranie prachu vás ľahko privedie k hlbokým úvahám o nekonečne a kolobehu prachu v prírode. A tých technicky zdatnejších aj k vynálezu niečoho užitočného do domácnosti. Žiaľ, práve na ten prach sa ešte robot nenašiel. A pokusy so samonavádzacím vysávačom sú ešte stále v plienkach.

Alergia na domov

Táto diagnóza je oficiálne uznávaná a má i svoje číslo pre poisťovne. Trpel na ňu aj jeden náš známy humorista a drevený tato v jednej osobe. Ibaže tá sa týka toho neviditeľného, čo v nás od roztočov až po prach v domácnosti môže vyvolať až alergickú reakciu.

Sú však alergény, ktoré je nielen vidieť, ale najmä počuť. Príčina je takisto už stáročia známa a môžeme ju nazvať syndróm večne nespokojnej manželky. Tá prvá, ktorú zaznamenala história, sa volala Xantipa. Určite bolo takých Xantíp pred ňou tisíce, ale o tejto vieme vďaka jej slávnemu mužovi, gréckemu filozofovi Sokratovi. Všetka jeho uznávaná múdrosť nemala šancu proti jej večnej nespokojnosti a ufrfľanosti. Dnešní psychológovia tvrdia, že takéto správanie má aj svoju logiku. Žena vraj nekonečnými výčitkami manžela provokuje k stabilne vysokým výkonom na jej uspokojenie. A dodajme – na jej umlčanie určite.

Avšak nielen ženy, ale aj muži dokážu mať vytrvalo negatívny pohľad na všetko okolo. Môj otec na každý návrh, či nápad hovoril zásadne „nie“. Rozdiel je v tom, že hoci mnohé ženy majú vo zvyku všetko preventívne ofrfľať, keď už sa rozhýbu, potom zasa fungujú. Mužské „nie“ je  ako kváder ľadu. Len čas a ľudské teplo s tým pohnú.

Je zaujímavé, ako sa profesia najmä u žien premieta aj do života domácnosti. Profesorky a učiteľky vo všeobecnosti nezištne vyučujú a poučujú ešte aj po pracovnej dobe. Samozrejme, že to rodine lezie na nervy. Jeden manžel na tvrdenie svojej pedagogicky zameranej manželky, že ona len šíri „osvetu“, pozrel do chorvátskeho slovníka a zistil, že to slovo znamená vlastne „pomstu“. Hneď mu svitlo!

V mnohej domácnosti musíme, ak chceme spolu prežiť, zobrať ako fakt, že manželka vie všetko najlepšie. Smola je len v tom, že väčšinou až PO. Takže čokoľvek urobíme, nie je isté, či to dobre dopadlo, kým nám to naša drahá polovička nepotvrdí. Najlepšie mlčaním. A najspoľahlivejšieho súhlasu sa dočkáme, keď spí.

Poučenie:

Žena nevie, čo chce, ale neprestane, kým to nedosiahne.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach