SPÄŤ
Svadba

Svadba? Najskôr si odpovedzme na tieto otázky a preverme svoj vzťah!

Od: Henrieta Karabova 20.3.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Uzavretie manželstva je stále veľmi dôležitých krokom v živote mnohých žien i mužov, i keď mnohé páry zostávajú spolu žiť ako druhovia bez papierov. Ak plánujeme potvrdiť svoj vzťah aj papierom, dobré je ešte predtým pozrieť sa na náš vzťah inými očami – nie očami zamilovanej ženy, ale prakticky a realisticky. Veď predsa stále je veľmi veľa rozvodov a nechceme patriť do tejto skupiny…

 Svadba

Ešte predtým ako sa rozhodneme spečatiť vzájomný vzťah, položme si nasledujúce otázky a dôsledne ich preberme z každej strany spolu s partnerom:

Čo by sme chceli v našom vzťahu zlepšiť? Čo sa nám zdá, že nie je také, ako by mohlo byť?

– komunikácia

– vášeň a romantika

– túžime po väčšom pokoji a menšom počte hádok

– chceme viac partnerovi dôverovať alebo, aby on nám dôveroval

– chýba nám niečo iné… snažme sa to pomenovať.

Čo sme ochotní urobiť preto, aby sa v našom vzťahu udiali zmeny k lepšiemu?

Základom fungujúceho vzťahu je, aby sme obaja priznali chyby a nedostatky a obaja ich chceli aj odstrániť. Ak všetko zlé hodíme na neho alebo on na nás, náš vzťah nebude nikdy dobre fungovať. Je to základný problém, ktorý treba rozhodne pred sobášom vyriešiť.

Čo ak on alebo my nie sme stále schopní pochopiť alebo akceptovať správanie toho druhého, nie sme stopercentne presvedčení o tom, že sobáš chceme?

Mnoho vzťahov funguje tak, že celé týždne je všetko v poriadku, ale zrazu sa objaví problém, ktorý neriešia. Možno ho riešiť nevedia, možno ho nevedia identifikovať, možno vidia všetko skreslene a nevidia problém, len cítia, že niečo nie je v poriadku. V tomto prípade pomôže optika tretej nezaujatej osoby. Nemálo párov ešte pred sobášom navštevuje vzťahového terapeuta, či partnerského psychológa, ktorý dokáže vopred odhaliť i potenciálne fatálne problémy vo vzťahu, ktoré nie je zatiaľ vôbec vidno.

Je možné, že sa budeme musieť naučiť nové veci, dozvieme sa o chybách, ktoré sme robili neúmyselne. Navyše, tretej nezaujatej osobe často povieme i to, čo sa partnerovi ostýchame alebo bojíme povedať, pomôže nám odhaliť naše túžby. Tým, že komunikuje samostatne s vami i s partnerom a tiež spoločne s oboma naraz, vidí všetko v inom komplexnejšom svetle. Skúsenosti terapeutov tiež nie sú na zahodenie a môžu nás viesť len k lepšiemu vzťahu. 

Manželstvo nie je oddych, na vzťahu treba neustále pracovať

Sme obaja ochotní na našom vzťahu neustále pracovať, investovať doň čas i energiu, aby čo najlepšie a najmä stále fungoval? Nebude to prechádzka ružovou záhradou, niekedy to bude veľmi náročné, pretože i zlé veci sa dejú a treba ich prekonať. Sme pripravení na to, že zdoláme i problémy a náročné situácie spolu a budeme všetko robiť pre to, aby sme spolu čo najlepšie fungovali? Budeme pracovať na tom, aby z nášho vzťahu nevyprchala nielen úcta, ale ani pokora, slušnosť, snaha o kompromis a porozumenie?

Skutočne vieme, čo partner od nás očakáva a čo chce?

Jeden z najčastejších dôvodov konfliktov a rozchodov je fakt, že ani jeden z páru nerozumie plne, čo vlastne ten druhý od neho očakáva, čo chce, čo potrebuje. Čo je pre neho na nás to najdôležitejšie? Čo my zase od neho najviac potrebujeme? Toto všetko je veľmi dôležité vydiskutovať si ešte pred sobášom, inak môžeme čoskoro naraziť na problém.

-sz-

Polia označené * sú povinné.

Objednávka

Svadba

Záväzne si objednávam knihu "Svadba a iné slávnostné príležitosti"

Cena knihy je: 11,90 Eur, plus poštovné a balné 2,99 €. Súhlasím s jej poslaním Slovenskou poštou formou dobierky.


Celkom: 10,90
Poštovné a balné: 2,99 €

Spolu: 13,89

womangalérie VŠETKY