6 tipov ako sa brániť voči klebetám

Ako sa teda môžete brániť voči klebeteniu a klebetám ?

Vyskúšajte niektorý z týchto krokov:

1. Klebety treba jednoznačne zniesť čo najrýchlejšie zo života, a to hneď teraz, kým sa ešte nevytvorili jasné fronty.

2. Dobré je tiež osloviť jedného alebo viacerých kolegov, ktorým sa dá dôverovať a spýtať sa ich, čo sa o mne hovorí.

3. Osvedčuje sa rozširovateľa klebety v prítomnosti druhých pokojne osloviť a spýtať sa na klebetu, aby ju nemohol odškriepiť, dokonca je vhodné pohroziť mu ohlásením u šéfa firmy.

ako sa brániť
4. Vyžiadať si oficiálny rozhovor s vedúcim, ktorý býva dosť dôležitý (intrigán musí vidieť, že ohlásenie nie je prázdnou hrozbou).

5. Posilňovať svoje sebavedomie a sebadôveru, ktorá je vplyvom klebiet nízka. Zatiaľ aspoň v súkromnom živote, a to prostredníctvom priateľov, rodiny, záľub. Takto je možné načerpať energiu, aby sme mohli psychický teror vydržať. Stáva sa, že sa nám podarí dočkať sa konca tohto týrania a odolať, kým páchateľ nezastaví hon. Treba však na to značné psychické rezervy. (V škandinávskych výskumoch sa zistilo, že priemerný čas zaťaženia mobbingom je 15 mesiacov, ale môže trvať aj dlhšie. Sú však aj prípady, keď pracovníkovi zostávajú len 2 možnosti: preloženie, alebo výpoveď.)

6. Zbierať informácie o rôznych stratégiách správneho reagovania v konfliktových situáciách alebo zúčastniť sa tréningu na osvojenie si vhodných stratégií efektívneho riešenia konfliktov a skúšať ich postupne uplatňovať na pracovisku.

Dr. Eva Gajdošová

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach