Ako vplýva rozchod na naše telo?

Niet rozchodu, ktorý by nebolel. Najbolestivejšie sú tie po dlhodobom vzťahu a zapríčinené neverou zo strany partnera alebo inou formou sklamania a zrady. Rozchod má veľmi negatívny vplyv na naše zdravie, a preto v tomto období by sme mali byť špeciálne opatrní. Viete aké zdravotné problémy môžeme pociťovať kvôli rozchodu?

Pre naše zdravie sú najnebezpečnejšie prvé týždne po rozchode. Neskôr sa situácia ako-tak stabilizuje. Dôležité je, aby sme tomu pomohli a zbytočne sa nezmárali na tým, čo už skončilo. Je úplne normálne, že prvé týždne nemáme chuť do jedla, nemôžeme dobre spať, cítime sa zle. Okrem toho, stresové hormóny vyvolané rozchodom môžu spôsobiť aj množstvo nebezpečných stavov, napríklad:

rozchod

Abstinenčné príznaky
Slová, že láska je droga nie sú len planými slovami. Ľudia po rozchode doslova trpia abstinenčnými príznakmi podobne ako keď závislí od kokaínu nedostane svoju dávku. Úzkosť, ktorú vyvolá rozchod v mozgu aktivuje rovnaké časti ako sú stimulované pri závislosti.

Depresie, úzkosti, poruchy spánku
Rozchodom výrazne stúpa riziko úzkostných a depresívnych stavov, tie zase súvisia s nespavosťou a nedostatok spánku zase zhoršuje depresie… Podľa psychológov bolesť z rozchodu v človeku vyvoláva hlboko zakorenené spomienky, keď sme boli ako deti niekedy opustení. Zlé stavy vyplývajú z vedomia, že ľudské dieťa nemôže prežiť na vlastnú päsť, môže zomrieť nedostatkom tepla a potravy. Sme naprogramovaní tak, že kontakt s inými ľuďmi je pre nás nevyhnutným. Rozchod rozbúra všetky pocity bezpečia v nás a dáva nám pocit neistoty, smútku, hnevu. Prechádzame podobným procesom zármutku ako vtedy, keď nám niekto blízky zomrie. Strácame dôveru vo vlastné schopnosti, čo môže mať dlhodobé následky na našu budúcnosť – ak sa včas nepozbierame.

Bolesť na hrudníku
Intenzívna emocionálna bolesť môže aktivovať rovnaké siete nervov ako fyzická bolesť – znamená to teda, že rozchod skutočne môže aj fyzicky bolieť. Do dvoch týždňov po rozchode je dokonca vysoké riziko utrpenia infarktu.

Môže za to záplava kortizolu a adrenalínu, ktorá sa dostane do krvi ako dôsledok stresu. Tieto hormóny zrýchlia tep srdca a spúšťajú abnormálny srdcový rytmus. Nepravidelný a rýchly srdcový tep môžu spôsobiť infarkt aj vtedy, keď inak nemáme vysoké riziko infarktu. Krátko po rozchode častejšie zomierajú na infarkt ženy, muži zomierajú na infarkt v dlhodobejšom horizonte. Zvyčajne o seba po rozchode prestanú dbať, respektíve dbali o nich zväčša ženy – nestravujú sa pravidelne a hodnotne, necvičia, nechodia k lekárom.

Ochorenia kože
Psychika sa veľmi ľahko odzrkadlí aj na našej pokožke. Stres zhoršuje psoriázy, ekzémy, akné, vypadávanie vlasov.

Strata chuti do jedla, tráviace problémy
Počas prvých týždňov po rozchode hypotalamus produkuje hormón, ktorý potláča chuť do jedla. Stres v dlhodobom horizonte však nespôsobuje chudnutie, ale naopak, priberania, a to najmä okolo pása, čo je najnebezpečnejšie. Bunky sú menej citlivé na inzulín, telo ho začne produkovať viac. Inzulín mení cukor na tuk a ten sa ukladá. Čerstvo opustení alebo rozídení ľudia tiež málo spia, menej cvičia, viac holdujú alkoholu – to všetko môže viesť k priberaniu.

Stres tiež odvádza z tráviaceho systému krv, čo môže viesť k bolesti, hnačke alebo zápche.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach