SPÄŤ
Vzťahy a láska

Čo stačí k šťastnému partnerstvu?

Od: Sabína Zavarská 10.8.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Definícia šťastia môže byť pre každého iná, ale základy sú väčšinou spoločné. Pokiaľ ide o manželstvo, k šťastiu potrebujeme predovšetkým chápavého partnera, ktorý sa s nami podieľa na radostiach i strastiach každodenného života. Nezanedbateľný je aj dostatok finančných prostriedkov, pretože manželstvo je aj ekonomická „inštitúcia“. Anglickí vedci – psychológovia, ktorí sa zoberali hľadaním návodu na šťastné manželstvo našli liek na nezhody, ktoré môžu vážne poškodiť akýkoľvek partnerský vzťah. A je úplne jednoduchý.

šťastnému partnerstvu

Prítomnosť a objatia

Láskavý dotyk partnera, bozky a objatia patria k najlepším balzamom na dušu. A to nielen v stave krízy, keď ich potrebujeme urgentne, ale výborne pôsobia i preventívne. Problémom je však to, že sa postupne po rokoch spolužitia z každodenného manželského či partnerského života zvyknú vytrácať. Navyše k tomu dopomáha aj uponáhľaný režim. Stres v práci, množstvo starostí doma. Nedopusťte to, majú mimoriadny význam! Spomeňte si na chvíle maznania a iné romantické gestá, ktoré určite sprevádzali začiatok vášho vzťahu a skúste sa k ním vrátiť.

Podstata šťastia

Podľa štúdie britských psychológov je totiž manželské šťastie veľmi lacná záležitosť. stačia štyri horúce objatia denne a partnerské nezhody nemajú šancu vkliniť sa medzi pár. Avšak na vrúcne objatia je potrebný i čas. Asi ťažko si ich môžeme dopriať v strese. Vtedy by zrejme mnoho podpory a citu nedávali. I keď je podľa autora štúdie Ludwiga Lowensteina potrebné tráviť s partnerom dostatok času, ide najmä o jeho kvalitu.

Stačí teda chvíľka denne, ale kvalitná, kedy sa môžeme skutočne naplno venovať partnerovi a odhodíme všetky ostatné problémy a záležitosti. Takúto chvíľku si iste nájde každý z nás a partner ju ocení. Podľa štúdie by mesačne malo byť takýchto príjemných spriazňujúcich momentov približne dvadsaťdva. Nič sa nestane, ak si doprajete každý deň nejaký. K ním by, samozrejme, nemali patriť len objatia. Vhodná je aspoň jedna romantická večera a prechádzka alebo výlet vo dvojici za mesiac. Nie naháňanie sa po nákupoch, ktoré často realizujeme namiesto pokojnej oddychovej prechádzky s partnerom.

Podľa Famous štúdia pozostávala z analýzy správania štyroch tisíc párov a jej výsledky by sa dali zhrnúť takto: šťastní alebo veľmi šťastní partneri trávia spolu najmenej sedem večerov, absolvujú dve poriadne romantické večere pre dvoch, dve romantické prechádzky a aspoň jednu návštevu kina, divadla, koncertu, či krčmy len vo dvojici každý mesiac. Raz mesačne by mal muž žene darovať kvet alebo inú pozornosť.

Ako ste na tom vy? Patríte podľa týchto kritérií k šťastným párom?

womangalérie VŠETKY