Negatívna energia sa nevypláca

Štyri cvičenia, ktoré nás zbavia zlosti, hnevu a stresu

Vždy sa nájde dôvod rozčúliť sa, nahnevať, nabrúsiť, rozčertiť. Záleží len od nás, či dovolíme tejto negatívnej energii v nás pretrvávať alebo s ňou vieme pracovať a vyženieme ju zo svojho života. Nie je tajomstvom, že nahromadená a neventilovaná zlá energia spôsobuje ako psychické, tak i fyzické ochorenia a kazí aj partnerský život. Potrebujeme si naozaj urobiť zle?

Samozrejme, že nie, a tak prinášame zopár overených rád, ako sa zlosti, zúrivosti a napajedenosti zbaviť a uchrániť sa od infarktu, či mnohých iných nepríjemností. Ovládať vlastné emócie nie je vždy ľahká záležitosť, a je potrebné, aby sme sa to naučili, ak chceme žiť s nadhľadom a v spokojnosti. Navyše nervákov a večne nahnevaných búrlivákov nemá nikto rád.

Negatívna energia

Na úvod stačí všímať si sám seba, vlastné mechanizmy, ktoré nás k zlosti vedú. Takže:

1. Všímajme si, aké podnety nás k hnevu privedú

Je to neposedné dieťa? Kolegyňa, ktorá má zase nové šaty, kým my si to nemôžeme dovoliť? Rozliata káva? Šéf, ktorý nám zase naložil kopec nových povinností  my nevieme, čo skôr? Rodičia, ktorí sa nám do všetkého starajú? Alebo to, že sa jednoducho cítite zle a musíte vynaložiť veľkú energiu, aby ste všetko zvládali. Zapisujme si zoznam situácií, ktoré nás vedú k tomuto emocionálnemu rozpoloženiu.

2. Všímajme si mechanizmus nášho hnevu

Ako prebieha? Kedy dosahuje vrchol a aký je ten vrchol? Čo následne vedie k upokojeniu? Koľko trvá celý proces? Hľadajme spôsoby, ktoré vedú k upokojeniu hnevu, či nervozity. Napríklad mnoho ľudí je podstatne nervóznejších a negatívnejšie reaguje vtedy, keď sú hladní, nevyspaní a podobne. Ak je to aj náš prípad, snažme sa vždy včas najesť, špeciálne pred udalosťami, od ktorých očakávame, že by nemuseli byť pre nás príjemnými.

Pred dôležitými stretnutiami, poradami, úlohami si doprajme kvalitný spánok, večerný oddych a podobne. Niektorých zase napríklad rozčuľuje hlučné prostredie v práci, nedokážu sa sústrediť a sú z toho nervózni. I tu je riešenie – slúchadlá s príjemnou nerušivou hudbou alebo sa porozprávajme s nadriadeným o zmene pracovného prostredia. Niekedy je spúšťačom negatívnych emócií alkohol.

3. Pravidelne sa ventilujme

To neznamená, že keď nervózni prídeme z práce nakričíme na priateľa, prípadne deti. To znamená, že ak sme v takomto stave vyhľadáme aktivitu alebo spôsob, ako sa z neho čo najskôr dostať. Veľmi dobré zaberá napríklad vybitie sa v posilňovni, beh v prírode, tanec… sami isto prídeme na to, čo nám v tomto procese pomáha. Pozor, aby to nebolo zase niečo negatívne, čo ničí naše zdravie! Mnohí ľudia sa v ošiali hnevu, nenávistí, stresu, frustrácie, či úzkostných stavov vrhnú na prejedanie sa, utlmovanie množstvom cukru, či alkoholu, o drogách nehovoriac.

4. Naučme sa stopnúť hnev už v jeho prvopočiatkoch

To je ten najdôležitejší krok. Ak sa nám podarí, vyhrali sme. Spočíva v tom, aby sme rozoznali varovné signály, ktoré nás vedú k výbuchu hnevu, zlosti, stresu, zrúteniu, maximálnej nervozite. Pristavme sa v tomto momente a sledujme, čo sa deje s našim telom. Zrýchľuje sa krvný tlak, rýchlejšie a plytko dýchame, svaly sa niekedy až kŕčovito napínajú, zviera sa nám žalúdok…

V tomto momente sa dá všetko zvrátiť. Nadýchnime sa na jednu domu, na dve vydýchnime, spomaľme dýchanie, urobme si krátku prestávku a nadýchnime sa opäť. Sústreďme sa na to, ako sa každým výdychom z nás uvoľňuje negatívna energia, uvoľňujú sa svaly ako odchádza náš hnev, negatívne myšlienky a ako každým nádychom vchádza do nás slniečko. Pozor, funguje to len začiatku celého procesu, ak sme už s hnevom ďaleko, nácvik nebude úspešný.

[ninja_form id=5]

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach