Priateľstvo má pre ženy nenahraditeľnú cenu

Kto u vás vyhráva – kamarátka, či partner?

Keby ste si mali vybrať medzi partnerom a kamarátkou – s tým, že o toho druhého by ste jednoducho prišli – koho by ste si vybrali? Partnerov síce milujeme a potrebujeme, ale zdá sa, že priateľstvo je pre nás ešte dôležitejšie. Podľa najnovšej štúdie totiž berieme rozchod s kamarátkou omnoho horšie, ako rozchod so svojim partnerom alebo milencom.

nenahraditeľnú cenu

Náročné, ale cenné

Tvrdia to britskí sociológovia. Zistili, že i keď priateľstvo môže byť veľmi stresujúce, plné hádok, pretvárky, sklamania a hnevu, najmä my – ženy sa ho nevieme vzdať. Vedúca tímu sociológov, ktorí štúdiu realizovali, profesorka Carol Smartová, podľa agentúry Famous, pre The Independent vysvetľuje: „Priateľstvo pre ľudí mnoho znamená a veľmi neradi sa ho vzdávajú. A to i napriek tomu, že si priatelia veľmi nerozumejú, majú medzi sebou spory a rozhodne už spolu nezažívajú toľko zábavy, ako kedysi.“

Čo manželovi nepovieme

Skutočná kamarátka je pre nás zároveň i dôverníčkou duše, ktorej povieme také veci, ktoré vieme len samy a nikomu inému by sme o nich nepovedali ani náhodou. Partnerovi, či dokonca ani manželovi väčšinou až takéto detaily zo života nehovoríme. Na druhej strane kamarátky si navzájom dokážu i veľmi ublížiť. Neraz omnoho viac ako manželia, napriek tomu sa len málokedy opúšťajú.

Muži sú v priateľstve prelietavejší

Muži, na rozdiel od žien,k berú priateľstvo trošku na ľahšiu váhu. Dokonca sú v priateľstve omnoho „prelietavejší“ ako ženy. Keď sa im kamarát z nejakého dôvodu znepáči, ľahšie sa s ním rozídu a nájdu si iného. Často sa v mužskom živote kamaráti spájajú s prostredím, v ktorom sa muž pohybuje – napríklad s prácou. V prípade, že zmení zamestnanie, zväčša vymení aj podstatnú časť kamarátov. Ženy si väčšinou kamarátky berú „so sebou“, i keď zmenia zamestnanie, či bydlisko.

Za výber partnerov môžu gény

Iná štúdia amerických vedcov zase ukázala, že výber priateľov ovplyvňujú aj naše gény. Experti z Virginia Commonwealth University zistili, že ako človek rastie, informácie, ktoré sú zakódované v jadrách buniek stále viac ovplyvňujú výber priateľov a skupinové správanie. Tento objav dokonca umožňuje predpovedať, ktoré osoby budú náchylné k závislostiam, a či budú trpieť antisociálnou poruchou osobnosti.

Ako vzniká naše prostredie?

Jeden z vedcov, profesor psychiatrie Kenneth S. Kendler, o výsledkoch štúdie, podľa agentúry Famous, tvrdí: „Štúdia ukazuje, ako rodinné pozadie a genetické faktory ovplyvňujú spôsoby, ktorými si tvoríme vlastné sociálne prostredie, počas rastu a dospievania.“

Foto:dreamstime

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach