SPÄŤ
Vzťahy a láska

Rozchod nie je katastrofa

Od: Sabína Zavarská 22.11.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Rozchod s partnerom býva jednou z najbolestivejších záležitostí, s ktorou sa azda každý počas svojho života stretne. Samozrejme, ťažšie ho prežívame, i ťažšie sa k nemu odhodlávame, ak ide o dlhoročné partnerstvo, navyše, ak máme s partnerom deti. V mnohých prípadoch však môže byť vykúpením z pekla. Najbolestivejšie sú „kopačky“, ktoré dostaneme od partnera my… Ale srdcervúce a samovražedné konce sú už podľa amerických vedcov prežitkom. Zistilo sa, že väčšina prežíva po rozchode menšiu bolesť ako predstiera. Dokonca tým, ktorí boli doslova posadnutí láskou a „šialene“ zamilovaní, sa bezprostredne po rozchode veľmi dobre darí. Zvláštne však?

Rozchod nie je katastrofa

I keď partnerstvo môžeme vnímať intenzívne a vložiť do neho veľkú časť zo seba, po rozchode sa vo všeobecnosti rýchlo spamätáme a posilňujeme svoju psychiku tak, aby čo najmenej trpela. Niekto sa vrhne na prácu, iný na aktívny spoločenský život. Čo zistili experti z Chicaga? Ich štúdia sledovala počas deviatich mesiacov skupinu ľudí, ktorí sa rozišli, a ktorých vzťah predtým trval aspoň dva mesiace. Ukázalo sa, že tí, ktorí uviedli najvyššiu mieru zamilovanosti, prežívali v období rozchodu veľkú mieru stresu, ale bol omnoho slabší, ako pôvodne pred rozchodom očakávali. Z toho vyplýva, že rozchod nie je až taký strašný ako si predstavujeme. Vraj čím viac sme do partnera zamilovaní, tým viac sa mýlime v predstave, aký hrozný šok bude pre nás rozchod znamenať.

Prečo to je tak?

Podľa odborníkov sme vo všeobecnosti odolnejší ako si uvedomujeme, i keď, samozrejme, jestvujú výnimky. Po rozchode nám pomáha, že väčšinou sa nám začínajú vyjasňovať nedostatky a negatíva partnera, ktoré sme dovtedy nevideli alebo nechceli vidieť. Funguje to ako obranný mechanizmus. I keď rozchody nie sú príjemnou súčasťou života, väčšina sa spamätá skôr ako si predstavovala.

Stále sa pripomína

Ak ste vzťah ukončili vy, môže sa stať, že vás váš bývalý bude i naďalej „prenasledovať“ svojou pozornosťou. Je to mimoriadne nepríjemné a nezostáva vám nič iné, ako mu dať jasne najavo, že sa do vzťahu nemienite vrátiť, a že zbytočne márni čas (samozrejme, ak ste pevne rozhodnutá). Najhoršie, čo môžete spraviť, je prijímať od neho napríklad dary, či pozvánky na „nezáväzné“ stretnutia. Vysvetlí si to ako šancu.

Dary, ktoré dámy počas vzťahu dostali, najmä šperky, zvykli kedysi pri rozchode vždy vracať darcovi. Mnohé to tak robia i dnes, aby im nepripomínali obdobie, ktoré považovali za šťastné a dopadlo inak, ako si pôvodne predstavovali. Nie vždy ich však majiteľky vracajú bývalému partnerovi… Na účel zbavenia sa šperkov, ktoré boli darované partnerom v zaniknutom vzťahu slúži napríklad web stránka www.exboyfriendjewelry.com, kde sa okrem predaja šperkov ich majiteľky (občas i majitelia) vyžalúvajú aj zo zle skončených vzťahov. Cieľom správkyne stránky bolo, okrem iného, najmä vytvoriť prostredie, v ktorom by sa mohli spoznať a porozprávať sa ľudia s podobnými skúsenosťami a v podobnej situácii.

womangalérie VŠETKY