Šesť zásad šťastného partnerstva!

Kvôli vysokým nárokom často prichádzame o dlhodobý vzťah

Návodov na dlhotrvajúci láskyplný vzťah už bolo na svete veľa. Ľudia od dávnych čias hľadali spôsob ako primäť svojho partnera k vernosti a dlhodobému vzťahu. Samozrejme, nikoho nútiť nemôžeme a aj keby sme to skúsili, zrejme by to dopadlo presne naopak. Držme sa však reality – určite existujú určité predpoklady, ktoré nám napovedia, či s daným mužom môžeme veriť v hlbší a dlhodobý vzťah.

šťastného partnerstva

Prehnané nároky

Americký profesor psychológie Tie Tashiro z univerzity v Marylande je autorom knihy o problémoch vzťahov medzi mužom a ženou s názvom The Science of Happily Ever After. Tvrdí, že hlavný problém, prečo nevydržia páry dlho spolu je ten, že očakávame a chceme v partnerovi všetko pozitívne. Výsledok potom, samozrejme, v konečnom dôsledku je ten, že nemáme nič. Tento odborník tvrdí, že by sme sa mali zamerať na hľadanie len niektorých žiaducich osobnostných čŕt, ako napríklad prívetivosti, ktorá je kľúčom k dlhodobej láske a sexuálnej túžbe.

Čo hľadať a čomu sa vyhnúť?

Prívetivosť pritom sama o sebe zahŕňa niekoľko najdôležitejších čŕt osobnosti – zdvorilosť, flexibilitu, dobrosrdečnosť, tímovosť, toleranciu. Za opak prívetivosti považuje Tashiro neuroticizmus, pred ktorým by sme mali byť na pozore. Neuroticizmus predstavuje sklony k úzkostiam, depresii, rozpakom, emočnej nestabilite a neistote, nie preto pochýb o tom, že práve táto črta osobnosti je považovaná za najhoršiu vlastnosť pre dlhodobý vzťah.

Šesť zásad šťastného partnerstva

V čom spočíva veda šťastného vzťahu až do konca života? Ak si chceme nájsť partnera, s ktorým by sme vydržali vo vzájomnom harmonickom vzťahu čo možno najdlhšie, mali by sme sa podľa spomínaného odborníka riadiť týmito základnými pravidlami:

1. Obmedziť požiadavky na partnera na tri základné a zásadné želania.

2. Uvedomiť si, že nerealistické očakávania nie sú cestou k dlhodobému šťastiu a správať sa podľa toho.

3. Uprednostniť u partnera prívetivosť pred vzhľadom a finančnou situáciou, v ktorej sa nachádza.

4. Byť realistický aj pokiaľ ide o očakávania do budúcnosti, nestavať si vzdušné zámky, aby sme zabránili svojmu sklamaniu.

5. Musíme zobrať na vedomie, že nebudeme môcť zmeniť osobné vlastnosti partnera, ktoré sa nám nepáčia.

6. Počas trvania vzťahu treba dbať o udržiavanie sexuálneho napätia, ale zároveň aj toho, aby sme sa partnerovi stále páčili a mal nás rád. Oboje by malo byť v harmónii.

Dobrý vzhľad ani peniaze neznamenajú spokojnosť

Je samozrejmé, že vzťah sa časom vyvíja a žiadostivosť aj úroveň citového súznenia, či toho ako sa nám partner páči sa môže meniť. Sexuálna žiadostivosť pri stabilných partneroch klesá približne rýchlosťou osem percent ročne a to, ako sa nám páči rýchlosťou tri percentná ročne. Odborník tiež upozorňuje na fakt, že dobrý vzhľad nie je predpokladom sexuálneho uspokojenia ani šťastnejšieho manželstva. V skutočnosti neexistuje žiadna spoľahlivá súvislosť medzi fyzickou príťažlivosťou a spokojnosťou vo vzťahu. Peniaze zase vzťah umelo nafukujú. Sú síce dôležité, ale ak sa neocitáme na spodnej hranici ekonomickej situácie, nie sú pre spokojný vzťah až tak podstatné. Ak nám ich nedostatok zasahuje do každodenného života a obmedzuje nás v aktivitách, je to už iná „káva“. Partneri , ktorí sa nachádzajú v takejto netešivej finančnej situácii sa veľmi často rozvádzajú, a dôvodom neraz sú práve chýbajúce financie.

Ak teda chceme nájsť niekoho na celý život, mali by sme sa zamerať na to, či nám daný človek dokáže pomôcť vytvoriť domácnosť  a „neloviť“ prvoplánovo muža, ktorý je pekný, vysoký, dobre zarába a podobne.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach