So starnutím môžu prichádzať depresie

Je možné, že ste si všimli jej príznaky na niektorom z vašich rodičov. Najmä keď jeden ovdovie a zostáva žiť sám v opustenom byte. K depresii dochádza aj z obáv o zdravie, finančné a sociálne zabezpečenie, zo strachu zo samoty, z pocitu opustenosti, zníženia  pohyblivosti, ale aj strát z radov milovaných príbuzných, priateľov a susedov….
Depresia sa podľa profesora a riaditeľa geriatrickej a psychiatrickej lekárskej fakulty v St. Luis vyvinie až u 13 – 27 % ľudí vo veku 65 rokov a viac. Toto percento nie je konečné. Rapídne sa zvyšuje v prípade starých ľudí, ktorí sú držaní v sanatóriách a v nemocniciach.

depresie
Niektorí ľudia nie sú schopní prijať rany, ktoré život prináša. Koniec aktívneho pracovného života v mnohých zapríčiňuje aj klesanie pocitu sebaúcty. Sú skutočnými obeťami kvôli tomu, že boli nútení zmeniť domov, priateľov, celoživotné zvyky… Zmeny v našej spoločnosti taktiež vplývajú na ich pocit neistoty a smútku. Nepohodlné im je i súžitie s rodinou, ktorá im dáva najavo, že nie sú „použiteľní“. Starým rodičom často rodina nedovolí podieľať sa na chode domácnosti, príprave jedál, starostlivosti o vnúčatá… Cítia sa preto ešte viac deprimovaní, osamelí a menejcenní.   Sme väčšmi empatickí voči nášmu 14-ročnému dieťaťu, pretože si pamätáme, čo asi prežíva – veď aj my sme boli kedysi v koži tínedžerov. Nemáme však osobnú skúsenosť s naozajstnou starobou. Nevieme, čo sa ukrýva v mysliach osemdesiatnikov. Nezávislosť seniorov je ohrozená aj tým, že spoločnosť im dáva najavo, že nie sú schopní zvládať dlhšie trasy, šoférovať, atď. Až 80% starých pacientov, ktorým bola nariadená psychoterapia kombinovaná so 6 až 12 mesačnou dávkou antidepresív, sa „vrátilo do života“ a plnohodnotne si užívali ďalšie roky  pokojných chvíľ v kruhu blízkych. Seniori si často sťažujú, že v rodine s nimi zaobchádzajú ako s deťmi – dávajú im to najavo oveľa viac než terapeut.

Čo pomáha starším ľuďom najviac?

Jednoznačne rôznorodosť aktivít. Nové činnosti ich nútia „hýbať mozgom“ a pri nich zabúdajú na straty, bolesti a smútok Kolektív ľudí je taktiež veľmi účinné antidepresívum. Mnohým pomôže prítomnosť mačky, psa alebo iného domáceho „kamaráta“. Dovoľme im cítiť sa byť užitočnými a vypočujme si ich skúsenosti, príbehy a zážitky. Zjavne pookrejú, oči sa im rozsvietia a mnohým sa vráti farba do líc, keď im umožníme spomínať na ich obdobie mladosti a nebudeme podceňovať a bagatelizovať všetko, čo bolo v minulosti zlé a nedokonalé. Vedzte, že možno aj vy raz budete ako striebrovlasí prahnúť po troške citu, lásky a obdivu. Nezáujem rodiny o staršieho člena rodiny veľmi ubližuje. Zahŕňajme ich radosťou a dostatkom citu, kým nie sme sami starí.

-mt-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach