Trvalý vzťah?

Pohŕdanie ničí vzťahy, láskavosť ich upevňuje!
Jednoznačný recept na dlhodobé šťastie vo vzťahu neexistuje. Napriek tomu, sú ľudia, ktorí dokážu žiť s partnerom desaťročia v kvalitnom zväzku. Čím to je? Čím sú iní ako ostatní?

Kríza manželstiev
Štatistiky nepustia – vravia, že len tri z desiatich manželstiev zotrvajú dlhodobo v zdravom a šťastnom zväzku. Pozornosť sociológov a ďalších odborníkov sa na faktory , ktoré vedú k dlhodobému spokojnému životu v manželskom zväzku začala výraznejšie obracať v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. V tomto období totiž nastala veľká kríza vo vzťahoch v mnohých vyspelých krajinách – ľudia sa rozvádzali takmer masovo. V tomto období vznikali veľké obavy o život detí z rozvedených rodín a všeobecne z toho, aké budú mať rozvody dôsledky na ich vývoj.

Trvalý vzťah

Majstri a „pohromy“
Do týchto dvoch skupín sa dajú podľa psychológov rozdeliť manželské páry. Vzťahoví majstri, sú partneri, ktorí sú spolu vo vzťahu šťastní aj po rokoch. „Pohromy“ sa po zvyčajne rozídu do obdobia šesť rokov. Ak spolu zostanú, zvyčajne sú chronicky nešťastní. Pre takýto negatívny partnerský vzťah je typické, že vzájomnú konverzáciu alebo už len blízku prítomnosť toho druhého vnímame ako utrpenie. Je dokázané, že zotrvávanie v chronicky nešťastnom vzťahu má negatívne vplyvy na psychické, i fyzické zdravie daného človeka, aj jeho najbližšieho okolia.

Prečo sú jedni takí a druhí takí?
Umenie pevného dlhodobé ho zväzku spočíva v samotnom myslení a prístupe k partnerovi, ale aj celému životu. Vzťahoví majstri sú pozitívne založení – vyhľadávajú vo svojom okolí a prostredí v ktorom žijú veci, ktoré majú radi a za ktoré sú vďační. Cielene pracujú na vďačnosti a budujú kultúru rešpektu. Na rozdiel od nich vzťahové „pohromy“ vyhľadávajú najmä partnerove chyby a negatíva, ktoré zo vzťahu plynú. Je úplne logické, že z takéhoto prístupu šťastie a spokojnosť neplynie.

Pohŕdanie ničí vzťahy
Dôvod číslo jeden, ktorý ničí vzťahy je v celej našej spoločnosti čoraz častejším. Neničí len partnerské vzťahy, ale vzťahy akéhokoľvek druhu a doslova negatívne zamoruje prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme. Je ním pohŕdanie. Tým, že druhých kritizujeme, sledujeme ich negatíva a v konečnom dôsledku nimi pohŕdame nám uniká aspoň 50 percent pozitív, ktoré naši partneri v sebe majú, alebo ktoré robia. Niektorí ľudia sú schopní dokonca vytvoriť negatíva aj tam, kde žiadne nie sú.

Ignorovanie do partnerstva nepatrí
Pohŕdanie súvisí s ignorovaním. Zvyčajne, ak niekým pohŕdame, nevenujeme mu pozornosť a ignorujeme ho, pretože je pre nás vzduchom. S takýmto prístupom k partnerovi sa vo vzťahu fungovať nedá a navyše je to aj zbytočné. Ak v takomto vzťahu zotrvávame a my sme tou obeťou cítime sa zbytočnými, bezcennými, nepoužiteľnými, a to rozhodne nikto pre svoje šťastie nepotrebuje.

Láskaví aj počas hádky?
Dôležitým momentom, ktorý podporuje pevnosť vzťahu je vzájomná lákavosť. Vytvára pocit – a nielen pocit,   že je o nás postarané, že nám partner rozumie jednoducho, že sme milovaní. Odborníci tvrdia, že láskavosť je potrebné praktizovať aj počas hádky. Ako? Napríklad tým, aký spôsob na vyjadrenie hnevu si zvolíme. Ak sa nedokážeme kontrolovať a necháme zo seba vytrysknúť agresivitu a pohŕdanie, spôsobíme vzťahu nenapraviteľnú škodu. Ideálnym spôsobom je vysvetliť partnerovi, prečo sa hneváme a prečo sa cítime dotknuto. To sa dá aj bez agresivity a hádky ako takej, problém je len v tom, že každý dokáže ovládať svoje emócie do takej miery, aby neublížil tomu druhému, ani vzťahu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach