Vďaka objatiam budeme zdravšie!

,Existuje mnoho pozitívnych návykov, vďaka ktorým môžeme žiť plnohodnotnejšie a najmä zdravšie. Mnohí z nás ich však vedome alebo nevedome sabotujú. Viete o tom, že k pozitívnym návykom, ktoré nám predĺžia život, patria aj každodenné objatia?

Napriek pokročilej technológii a výdobytkom modernej vedy ľudstvo stále bojuje so smrteľnými ochoreniami, neliečiteľnými chorobami. Môžeme ich však ovplyvniť vlastným prístupom k životnému štýlu a zdraviu. Viac ako 40 percent činností, ktoré každodenne vykonávame, sú záležitosti, ktoré skôr robíme zo zvyku, ako vedomé rozhodnutia. Je to napríklad stravovanie, to, či a do akej miery sa hýbeme, či cvičíme a podobne.

zdravšie

Tu je niekoľko najnovších tajomstiev, ktoré nám pomôžu byť zdravými a šťastnými:

1.Vyhnime sa spracovaným potravinám

Odborníci zistili, že do veľkej miery dĺžku nášho života ovplyvňujú baktérie, ktoré sa v našom tele nachádzajú. Napriek tomu, že veda zaoberajúca sa vplyvom týchto baktérií na naše zdravie je ešte len v plienkach, už je dokázaná súvislosť medzi črevnými baktériami a vznikom diabetu. Nápravou črevnej flóry je možné zabrániť celému radu chronických ochorení. Dosiahneme to jednoducho – úpravou našej stravy. Spracované potraviny s mnohými prísadami spôsobujú prekyslenie organizmu a sú doslova kolískou pre mnohé ochorenia.

2.Doprajme si čo najviac objatí

Nejde len o naše psychické pohodlie, či pocit vzájomnosti s partnerom. Objímanie môže byť kľúčom k optimalizovaniu imunitného systému. Ľudský dotyk má totiž schopnosť normalizovať našu srdcovú frekvenciu, znížiť krvný tlak, hladinu kortizolu. Taktiež spôsobuje uvoľnenie chemických látok, ktoré vyvolávajú dobré pocity a stimuluje hipokampus.

Každodenné objatia a dotyky milovanej osoby nás dokážu ochrániť aj pred bežnými infekciami, vírusmi, respektíve dokážu ich vplyv na nás minimalizovať. Fyzický kontakt s milovaným človekom má schopnosť znížiť symptómy ochorení až o 32 percent.

3.Vyhýbajme sa ľuďom, ktorí nás stresujú

Možno si to ani neuvedomujeme, ale prostredie, v ktorom sa pohybujeme a ľudia, s ktorými sa stretávame, majú tiež veľký vplyv na to, ako sa cítime a či sme zdraví. Pozitívny postoj je totiž kľúčom k zdraviu a i ku šťastiu. Ak máme okolo seba ľudí, ktorí sa umárajú v problémoch, neustále ohovárajú, soptia, sú nespokojní, nahnevaní, depresívni, nervózni, môže sa to preniesť i do nášho sveta a negatívne ovplyvniť náš život, lásku, i zdravie.

4.Prechádzajme sa

Nemusíme chodiť každý deň do posilňovne na to, aby sme boli zdraví. Úplne stačia dlhšie prechádzky – aspoň pol hodinu denne. V každom prípade zapájanie a podporovanie svalov je veľkým pozitívom. Dokáže znížiť krvný tlak, riziko cukrovky, hladinu cholesterolu, navyše nám dá pocit šťastia vďaka endorfínom, ktoré sa pri športe vyplavujú. Čím viac máme svalovej hmoty, tým máme nižšie riziko chronického zápalu v tele, i rakoviny a šancu na dlhší a šťastnejší život.

5.Nepoužívajme lieky naslepo

Cestou k lepšiemu zdraviu je aj poriadok v tom, čo do seba dávame vo forme liekov a výživových doplnkov. Minimalizujme užívanie liekov, ktoré užívať nemusíme, to isté platí aj pre vitamíny a minerály. Ak máme pocit, že potrebujeme výživové doplnky, poraďme sa s lekárom. Vždy by sme mali vedieť podľa rozboru krvi, či naozaj potrebujeme niečo užívať, inak môžeme len zbytočne zaťažiť organizmus. Tiež by sme si mali dať pozor na trendové protizápalové lieky proti bolesti, môžu zvýšiť riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice – a to už v priebehu niekoľkých týždňov.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach