Viete sa zmieriť so stratou?

Trápenie môže byť návikové

K najťažším zážitkom v živote každého z nás bezpochyby patrí strata milovanej osoby. Či už hovoríme v lepšom prípade o rozchode, alebo v tom horšom a ťažšom o úmrtí blízkej osoby. Nie všetci takéto situácie zvládneme, i keď sa pravdivo vraví, že čas zahojí všetky rany. Mnohí bez pomoci odborníka by nedokázali žiť ďalej normálne. Trápenie vyplývajúce zo straty manžela, priateľa, dieťaťa, súrodenca, či rodiča nás dokáže týrať desaťročia a nikdy sa nevytratí úplne.

zmieriť so stratou

Závislosť od žiaľu

Na ďalší dôvod, prečo je ťažké preniesť sa cez stratu milovanej osoby prišli nedávno britskí neurológovia. Zistili totiž, že ľudský mozog sa môže stať od závislým od žiaľu až tak, že túžba po stratenej láske sa stane fyzicky návykovým potešením. Tomuto fenoménu dali názov efekt slečny Havishamovej – postavy šialenej stareny z románu Charlesa Dickensa Veľké nádeje. Podľa vedcov je prirodzené, keď sme stratou milovanej osoby zarmútený a zničený, avšak to, že sa mnohí ľudia nedokážu cez ňu preniesť ani po dlhých rokoch, či vôbec nikdy a pociťujú ho opätovne veľmi intenzívne môže svedčiť práve o spomínanej závislosti.

Z výskumu

Dlhodobý smútok totiž podľa vedcov aktivuje neuróny v tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za vznik príjemných pocitov. Je to podobné ako v prípade návykových látok – nikotínu, alkoholu, či drog. Postupne časom sa týmto procesom začne vytvárať reakcia podobná závislosti. Zistili to na základe skúmania mozgov a ich činnosti v prípade dvadsiatich troch žien, ktorým zomrela matka alebo sestra na rakovinu. Dvanásť z týchto žien prešlo zvyčajným procesom trúchlenia, avšak u ostatných žien sa trápenie zo straty skomplikovalo. V jednej z etáp výskumu vedci ukázali ženám fotografie príbuzných, ktorých stratili a v celej skupine žien spozorovali aktivovanie častí mozgu súvisiacich s pocitom bolesti. U žien, ktoré sa nedokázali cez zármutok preniesť však spozorovali aj aktiváciu častí mozgu, ktorá zohráva úlohu pri pozitívnych pocitoch a pri formovaní spoločenských vzťahov.  Práve tento systém vraj môže za formovanie silných vzťahov, a to nielen so živými osobami, ale i s mŕtvymi. Výsledky výskumu by mali byť v budúcnosti použité na hľadanie možností vytvorenia lepších a účinnejších terapeutických spôsobov pre osoby, ktoré sa trúchlenia nevedia zbaviť.

Časté depresie

Strata milovanej osoby je dnes najčastejšie udávaným vyvolávateľom akútnej depresie. Samozrejme, všetky straty, i malé, spôsobujú smútok. Traumatické udalosti, ku ktorým strata blízkeho človeka isto patrí, nemusia však vyvolať okamžitú reakciu vo forme depresia, ale môže sa prejaviť i neskôr, oneskorene. Z oneskorenej trvá zotavenie spravidla dlhšie a je náročnejšie. V prípade, že sa u ľudí, ktorí sa nevedia vyrovnať so stratou vyvinie akútna alebo chronická depresia, zohrávajú úlohu s najväčšou pravdepodobnosťou genetické a biologické danosti, predpoklady, kvôli ktorým sú títo ľudia zraniteľnejší ako ostatní. intenzívne pocity a emócie sú často tým jediným, čo dokáže smútiaci človek zvládnuť. Prečo to ťažko zvládame? Stratou blízkej osoby totiž strácame aj časť seba, ktorá bola spätá s touto osobou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach